Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ČEST RODINY PRIZZIŮ – Velké peníze a velká láska pod dozorem mafie

21.09.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ČEST RODINY PRIZZIŮ – Velké peníze a velká láska pod dozorem mafie

Když se zasloužilý a zkušený mafián zamiluje,měl by vědět, co je jeho drahá zač. I z nevraživého trochu prostoduchého drsňáka s postavou a tváří Jacka Nicholsona udělá zamilovanost divy. Když pozná blonďatou Irenu (Kathleen Turnerová) je odhodlán pro svou lásku zlomit všechny předsudky. Co se v masce přitažlivé milenky a později manželky skrývá, zjistí mnohem později...

 

Ale nepředbíhejme. Kdo si myslí, že mafiánské prostředí z filmů zná protože viděl Copollova KMOTRA, Scorsesiho CASINO či MAFIÁNY, AMERICKÉHO GANGSTERA Ridley Scotta, film TENKRÁT V AMERICE Sergio Leoneho případně další z desítek mafiánských filmů, tady bude trochu vedle. Ano – je tu pevná rodinná soudržnost, volba drsných prostředků včetně nějaké té vraždy, je tu špatnost v excelentní koncentraci – to vše v neúprosném boji o vlastní přežití ve zkorumpované společnosti a v zachování „cti“. Ale co je to za čest, když její udržení je možné jen za cenu zločinů? Podle názvu filmu by se mohlo zdát, že jde o jakousi parodii na KMOTRA, zvláště když tvůrci hovoří o jistém druhu komedie. Na své postavy - na rozdíl od zmíněného KMOTRA – totiž pohlížejí s jakýmsi stále přítomným nadhledem, tu ironickým tu zabíhajícím do černého humoru.

Však už představení hlavní postavy Charleyho Partanny (Jack Nicholson), zabijáka ve službách mafiánské rodiny Prizziů, vyvolá zklamání. To není hrdina, který by si získal vaše sympatie, ale nepříliš oduševnělý muž, který se nechá vodit za nos, což vyvolá na plátně řadu dramatických peripetií s množstvím mrtvol. Hra kočky s myší ale jednou skončí a Charley se musí spokojit (ne nerad) s extravagantní Maerose (Anjelica Hustonová), která se po milostném incidentu pokorně navrací do rodiny.

Blíže přiblížit rozvětvený a složitý děj nelze. Komplikované machinace rodiny, jimiž si chce rodina uhájit a rozmnožit majetek jsou mimo zákony spořádané společnosti a se ctí mají pramálo společného. Obě hlavní postavy nezískají divácké sympatie a týká se to i dalších postav. „Všichni si navykli brát špatnost jako denní chléb a dýchat zkažený vzduch jako nejčistější ozón,“ napsal Jan Rejžek. A dodává „Žádný boj dobra se zlem, ale jen menšího zla s větším.“

Proč tenhle film doporučit a proč získal 8 nominací na Oscara? Film veterána americké režie Johna Hustona (připomeňme jen namátkou MALTÉZSKÉHO SOKOLA, AFRICKOU KRÁLOVNU, filmy MOULIN ROUGE či MUSTANGY) je poctivým filmařským řemeslem. Osmdesátiletý režisér, vědom si toho, že půjde možná o jeho poslední film, si na něm dal zvlášť záležet a nesnažil se jen o dramatické situace. Chtěl vyjádřit podobenství o společnosti, v níž rozhodují jen a jen peníze, byť se to schovává pod pojmy „čest“ a dobré jméno. Natočil inteligentní, vtipný a místy hořce břitký film, při němž se lze dobře bavit. Pokud budete pozorní, pak vás jistě zaujme režisérova hra s divákem – melodramatické schéma sklouzne k černé pointě, záměrně je vytvářen rozpor mezi očekávaným a skutečným příběhem. Do toho Huston občas nečekaně vloží malé upozornění, že to, co vidíte, je jen „hra“. Zlatý globus za režii si určitě zasloužil, stejně jako „zamilovaný blbec ve žlutém saku“ Jack Nicholson a „intrikářská mrcha“ Kathleen Turnerová, kteří se museli opravdu hodně snažit být nesympatičtí. Režisérova dcera Anjelica za roli Maerose získala Oscara za vedlejší roli. Vynikající roli kmotra Dona Corrada odvedl William Hickey - viz druhý obrázek.

*********************************

ČEST RODINY PRIZZIŮ

(Prizzi´s Honor)

USA 1985, režie John Huston

uvádí ve středu 26. září Nova Cinema od 21,50 hodin

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0307 s