Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


POŠŤÁK VŽDYCKY ZVONÍ DVAKRÁT – TV tip

26.10.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

POŠŤÁK VŽDYCKY ZVONÍ  DVAKRÁT – TV tipZneklidňujícím skandálem opředený a vášněmi protkaný je příběh ústřední dvojice amerického filmu režiséra Boba Rafelsona natočeného v roce 1981 podle kriminálního románu autora „drsné školy“ Jamese M. Caina. Jde již o čtvrté zfilmování stejného námětu, zřejmě nejlepší a předloze nejvěrnější.
 
Román shodného názvu jako film je u nás dostatečně znám z mnoha vydání. Tvůrci filmu se proto namísto společenské kritiky a složitého popisu pečlivě připravovaných pokusů o vraždu soustřeďují na vývoj vášnivého mileneckého vztahu, který musí překonat těžkou zkoušku společně nesené viny.

Představme si dvojici: On je potulným cestujícím, ona maloměstskou husičkou. On je nespolehlivým živlem, kterého toulavé boty jednoho dne donesou k osamělé benzínové pumpě, kde se nudí v zastrčeném bistru kráska pomalu vadnoucí ve stínu stárnoucího manžela. Jejich osudové setkání je rozbuškou vášní, citů a emocí, jichž je schopna jen léta neuspokojovaná žena a muž plný energie a touhy žít a milovat. Milostný románek zobrazený beze vší prudérie, se postupně vymkne kontrole obou milenců. Následuje vražda, pád, výčitky, nenávist, lhostejnost, vzájemné iritace...
Caineův román vydaný v roce 1934 byl poprvé zfilmován ve Francii v roce 1939 Pierre Chenalem. O čtyři roky později se stal předlohou mimořádně silného filmu Luchina Viscontiho s názvem POSEDLOST a děj byl přenesen do Itálie. Teprve třetí pokus je situován do Ameriky – v roce 1946 jej natočil Tay Garnett s Lanou Turnerovou a Johnem Garfieldem. To bylo již v době platnosti tzv. Haysova kodexu mravnosti, který měl chránit „bezúhonnost“ amerických diváků a tak Garnett musel udělat řadu změn a hlavně potlačit zobrazení násilí. Přesto se mu poměrně dobře podařilo do filmu dostat erotické „dusno,“ i když v řadě scén se mohl spolehnout jen na rafinovaně dvojsmyslné dialogy.

Bob Rafelson se necítil být omezen a tak mohl mistrně zachytit atmosféru chmurné existence lidí, strádajících nedostatkem citu a na rozdíl od předešlých verzí se více soustředit na erotické scény. Povedlo se mu dokonale ilustrovat román, k čemuž jistě přispěl i výběr aktérů. Dominuje tulák v podání Jacka Nicholsona, který zde předvádí pravý herecký koncert a dokonale zvládá všechny vypjaté emoční stavy. Jeho partnerkou je Jessica Langeová, jejíž obsazení po nepříliš výrazné roli v KING KONGOVI se zdálo zpočátku být riskantním tahem. Vyšlo to však dokonale a pro Langeovou se film stal nástupem k hvězdné slávě, pokračující hned příštím filmem FRANCES.

Ač je Rafelsonův film nabitý pesimizmem až zoufalstvím, není beznadějným poselstvím lidí „na dně.“ Dýchá z něj lidské teplo, smyslná živočišnost, vášnivost a chuť po plném životě, což se přenáší i na diváky – ať již sedí v kině nebo před televizními obrazovkami.

*****************************************
PO&SŤÁK ZVONÍ VŽDYCKY DVAKRÁT
(The Postman Always Rings Twice)
USA 1981, režie Bob Rafelson
uvádí v pondělí 29. října ČT2 od 21,55 hodin

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1857 s