Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZPĚTNÝ RÁZ- další případ Enzo MacLeoda v románu Petera Maye.

30.10.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZPĚTNÝ RÁZ- další případ Enzo MacLeoda v románu Petera Maye.Peter May je oblíbený autor detektivních románů. Díky nakladatelství HOST nacházejí i u nás velké množství čtenářů. O románech trilogie z ostrova Lewis (SKÁLA, MUŽ Z OSTROVA LEWIS A &SACHOVÉ FIGURKY) jsme ve webmagazinu.cz psali, stejně tak jako o románech OSTROV ENTRY a UMRLČÍ CESTA. Všechny se odehrávají v nehostinném severu Skotska a May dokáže s nebývalým mistrovstvím nastínit drsnost těchto krajů tak, že čtenáři naskakuje mráz po celém těle (a to nejen z popisovaných dramatických situací). Oblíbená je i šestidílná série čínských thrillerů s mladým komisařem Li Jenem a americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou.
 

Protože však autor nyní žije ve Francii situoval svojí nejnovější sérii právě tam. Na scénu přichází Enzo MacLeod, Skot, který se rozhodl vyřešit sedm dosud nevyjasněných případů vražd tak, jak je ve své knize UKRYTÍ VRAZI uvedl Roger Raffin. Ve ZPĚTNÉM NÁRAZU se Enzo pouští již do pátého případu a všichni věří, že jej dokáže zase úspěšně rozlousknout. Nemá na to dost času. Odlehlý horský hotel na vulkanické plošině s výhledem na skaliska pod ním a proslavený tříhvězdičkovou michelinskou kuchyní, bude brzy před zimou a návaly sněhu zavírat.

Vražda proslaveného kuchaře Marca Fraasse vyvolala před sedmi lety obrovský rozruch. Zvláště pak tím,, že těsně před ní byli do hotelu, v němž se scházela elita Francie, pozváni novináři z celého světa. Mělo být Frayssemu odejmuta třetí nejprestižnější michelinská hvězdička? Inspektorka Dominique Chazalová se svými gendarme se k řešení toho, jaké prohlášení chtěl šéfkuchař učinit, ani k objasnění jeho vraha nedostala a případ zůstal nevyřešen. Podaří se to po letech Enzovi?

Peter May opět postupně rozplétá všechny detaily tehdejších událostí a stále čtenářům klade nové a nové otázky. Proč došlo k roztržce a posléze nečekanému sblížení s kuchařovým bratrem Guyem? Věděla Marcova manželka Elisabeth o jeho milostném poměru se ženou svého podřízeného kuchaře Anne Crozeovou? A vynořují se další okolnosti života před sedmi lety, které Enzo svými drsnými „výslechy“ i za přispění „pomocnice“ mezi personálem prověřuje. Marco Fraysse nebyl jen mimořádným kuchařem, ale měl i své lidské slabosti. Byly ty příčinou je tragického skonu?

Čtenáři knih Petera May jsou už zvyklí na to, že se předivo rozluštění odhaluje postupně: Přestože v románu je poměrně malé množství postav, který by mohly mít zájem na vraždě, řešení případu naní jednoduché a sahá hluboko do soukromí všech osob. Pachatele poznáte pochopitelně až v závěru, ale tentokrát jste ho mohli vytušit, ostatně několik náznaků (většinou netrpělivými čtenáři rychle přehlédnutých) May do textu dokázal vložit. Vlastní detektivní případ tak je odhalován v podstatě klasickým způsobem a asi úplně nepřekvapí. To cenné na Mayově knize je popis prostředí, v němž se vše odehrává, atmosféra nástupu zimy v horském kraji. V tom je autor, jak nás přesvědčil v minulých knihách ze severu Skotska, znamenitým mistrem. Ale nejen to. Každý z čtenářů, který se někdy pokoušel o kulinářské umění, určitě přečte knihu se zvýšeným zájmem. Pohled do michelinské kuchyně je dosti podrobný a přípravě jídel a jejich receptům je věnována značná pozornost. Není radno si vybrat čtení knihy na lačno, brzy vás May přinutí otevřít a vybílit ledničku. A znalci vín a „dobrých ročníků“ si přijdou také na své, i když si možná vysokou cenu některých vín ztěží dokáží představit. Ostatně nikdo z nás si asi nedovede představit ani návštěvu podobného hotelu, kde menu stojí minimálně dvě stě eur.

Až posud je pátý Enzův případ hoden chvály. Jenže po přečtení přijdou na řadu některé otázky, které trochu ovlivní vysoké hodnocení. Nejen to, že o Enzovi, jeho životě a některých neblahých událostech, které ho trvale ovlivnily (o jeho bratrovi, bývalé manželce a dceři, případně o jeho nemoci, projevující se bílým pruhem ve vlasech), byste chtěli vědět více – na to zřejmě musíte přečíst i předchozí knihy a možná i čekat na konec série. Přesto je zde pozoruhodná paralela mezi bratry Freassovými a Enzou a jeho bratrem – ti,. kdož se zajímají o dvojníky a jejich shody či rozdíly mezi nimi, mají o čem přemýšlet, přestože autor v podstatě jen naznačuje. Pozorný čtenář si bohužel všimne i toho, že May vychází z obvyklé šablony, kterou si sám letitou praxí vytvořil a jakoby nedokázal (nebo nechtěl či nemohl?) ji posunout k dokonalejší podobě.

Inspektorka Dominique se svým týmem před sedmi lety zanedbala mnohé okolnosti a neprovedla některá vyšetření k objasnění vraždy, což umožňuje Enzovi být nyní nad věcí a tvářit se jako génius, byť mu jde v tomto případu i o život. Některé situace nejsou právě věrohodné – např. náhlý přerod bývalé partnerky Charlotte a okamžik, kdy si Enzo poprvé může vzít do náruče své miminko, syna. Přestože je Enzo schopný vyšetřovatel, bez svého spojence mezi personálem by se některé závažné okolnosti nedověděl (jaká náhoda tam svoji pomoc do kuchyně dosadit!). A také zarazí, že se May musel uchýlit k tomu, čemu v antickém divadle sloužil „deus ex machina“, princip náhlého a nečekaného vyřešení situace – což se zde týká získání stěžejního důkazu.


Přesto si jistě ZPĚTNÝ RÁZ najde své čtenáře, kteří se potěší z detektivní záhady. Určitě je osloví jak pohled do francouzských hor, do michelinské kuchyně i do mimořádně bohatého vinného sklepa. Enzo se projeví jako znalec vaření (hned v první kapitole to předvádí), jako znalec vína (Guy je jeho chuťovými buňkami nadšen) a také jako svůdný (a svádějící) muž. Další pokračování případů Enza MacLeoda CAST IRON chystá již na podzim nakladatelství HOST.

Peter May
pochází z Glasgow, ale v současnosti žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl jedním z nejúspěšnějších a nejplodnějších televizních scenáristů. V současné době píše romány. &Sestidílná série „čínských“ thrillerů s mladým čínským komisařem Lim Yanem a americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou mu získala celosvětové renomé. Do češtiny byla také přeložena Mayova úspěšná trilogie z ostrova Lewis a romány OSTROV ENTRY (1015), ÚTĚK (2016) a UMRLČÍ CESTA /2016). Za první díl trilogie z ostrova Lewis, mezinárodní bestseller SKÁLA (2009; česky Host 2013), získal Peter May cenu Barry Award za nejlepší detektivku roku a řadu dalších ocenění, obdobně si vedl také druhý díl série MUŽ Z OSTROVA LEWIS (2012; česky Host 2014). Závěrečný román trilogie &SACHOVÉ FIGURKY se držel dvacet tři týdnů v žebříčku britských bestsellerů a v roce 2012 za něj May získal Prix Polar International. 
Foto: nakladatelstvi.hostbrno.cz, kosmas.cz

*************************************
Peter May: ZPĚTNÝ RÁZ
Facta Enzo V. (Blowback)
z anglického originálu Blowback přeložila Linda Kaprová
Vydalo nakladatelství Host, Brno, 2018
.

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0265 s