Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


DÁMA VE ZLATÉM – TV tip – rakouská MONA LISA do správných rukou

09.11.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

DÁMA VE ZLATÉM – TV  tip – rakouská MONA LISA do správných rukouDáma ve zlatém vypráví pozoruhodný skutečný příběh ženy, která se rozhodla dosáhnout spravedlnosti a za každou cenu bojovat o dědictví, které její rodině právem náleželo. &Sedesát let poté, co byla za druhé světové války nucena utéct z milované Vídně, se Maria Altmannová (Helen Mirren) rozhodne získat zpět rodinný majetek, který jí byl zabaven nacisty.





Dcera vídeňského židovského průmyslníka Gustava Bloch-Bauera, imigrantka Maria Altmannová (1916-2011), po útěku s manželem Fritzem (Max Irons) do USA, najde v pozůstalosti své sestry dopisy z roku 1948, týkající se nacisty ukradených obrazů od slavného malíře Gustava Klimta. Nejslavnější z nich, Dáma ve zlatém, je portrétem Mariiny dávno zemřelé tety Adele Bloch-Bauerové z roku 1907. Ta jej údajně odkázala rakouské galerii. Nacisté si obraz přivlastnili a stala se z něho "rakouská Mona Lisa."

Stará dáma požádá o radu nepříliš zkušeného, ale nesmírně odvážného mladého právníka Randyho Schoenberga (Ryan Reynolds) a pošle rakouské komisi žádost o navrácení obrazů. Od začátku je jasné, že půjde o boj nadmíru složitý. Rakousko se „svého“ majetku a své pýchy jen tak nechce vzdát. Vše zpočátku vypadá beznadějně. Silný spojenec mladý reportér Hubertus Czernin (Daniel Brühl) jim ovšem podá klíčové informace a Maria i Randy se vydávají na dlouho cestu za dosažením spravedlnosti. Zdlouhavý a náročný soudní spor s rakouskou vládou se nakonec řeší i u Nejvyššího soudu USA a stane se nakonec jedním z nejznámějších restitučních sporů v historii. Dáma ve zlatém nakonec skončí v Neue Gallery Ronalda Laudera, který ji vydražil za 135 milionů dolarů.
Film se prakticky celý odehrává v soudních síních a jen některé krátké flasbacky ukazují děj před mnoha lety – např. útěk mladé Marie (v dětství ji hraje Tatiana Maslany) s manželem z Vídně či její vztah s tetou. Proto velmi záleží na hereckých výkonech, které jsou přesvědčivé. Mimořádně však dominuje Helen Miren, která zvládá jak emocionálně vypjaté scény, tak i dlouhé filozofické disputace a rozhovory s právníky. Její paní Altmannová působí jako pragmatická kultivovaná dáma s ostře nabroušeným jazykem.                                                 

Ryan Reynolds a Helen Mirren
DÁMA VE ZLATÉM je teprve druhým netelevizním počinem režiséra Simona Curtise (*1960). Prvním byl v roce 2011snímek MŮJ TÝDEN S MARYLIN, odehrávající se Anglii v době, kdy zde natáčí Marylin Monroe film PRINC A TANEČNICE. Mezi oběma filmy se dají nalézt výrazné podobnosti - zaměřují se totiž na osud silných žen podle skutečné události. Na rozdíl od publikem milované a režiséry nenáviděné herečky Marilyn Monroe však v DÁMĚ VE ZLATÉM  nastiňuje osud ženy, jenž není tak známý, přestože si pozornost zajisté zaslouží.
************************************
DÁMA VE ZLATÉM
(Woman in Gold),
USA, Velká Británie 2015
režie Simon Curtis

uvádí  v pondělí 12. listopadu Nova Cinema od 20,00 hodin

 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0218 s