Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KŘÍŽ ROMANOVCŮ – bestseller Roberta Masella – knižní tip

13.11.2018   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KŘÍŽ ROMANOVCŮ – bestseller Roberta Masella – knižní tipAmerický spisovatel Robert Masello (v češtině vyšly jeho romány Vigilie, Bestiář a Krev a led) umístil svůj nejnovější bestseller do nehostinného prostředí Aljašky do fiktivního městečka Port Orlov na pobřeží Beringova moře. Na nedalekém ostrově Svatý Petr bývala před sto lety ruská osada, kam se uchýlili stoupenci legendárního mnicha Rasputina. Dnes je to „místo duchů“, opuštěné a podle místních lidí prokleté místo, jemuž se všichni podvědomě vyhýbají.





V letech 1918 – 1920 postihla svět epidemie tzv. španělské chřipky, jíž podlehlo několikanásobně více lidí než bylo mrtvých v první světové válce (zemřel na ni třeba malíř Egon Schiele, či básník Guillaume Apolinaire). Epidemie se nevyhnula ani severskému ostrovu, kde prakticky všichni zahynuli a jsou pohřbeni. Jenže nedávno se kus ostrova zbortil a jedna z rakví se dostala na volné moře. Místní rybář krabů a spíše zlodějíček a pobuda Harley Vane se zachrání ze ztroskotané lodi a přinese s sebou z rakve smaragdový kříž. Mohl však přinést také zárodek španělské chřipky? Jsou chřipkové viry stále aktivní? Hrozí lidstvu nová celosvětová pandemie?

Na řešení problémů podobného druhu je odborně zaměřen bývalý vojenský lékař epidemiolog Frank Slater. Právě je pro nekázeň propuštěn z armády a před trestem ho zachrání naléhavý příkaz z Vojenského patologického ústavu VPÚ. Musí připravit tým odborníků, odjet s nimi na opuštěný ostrov Svatého Petra a připravit zde místo jak pro několikatýdenní pobyt, tak i laboratoře ke zkoumání vzorků. Velmi podrobně a přesvědčivě líčí autor všechny přípravy na misi i práci na ostrově. Vše by proběhlo podle plánů, kdyby se na ostrov nevypravil Harley Vane se třemi alkoholem zničenými existencemi hledat v hrobech skryté poklady. A vše se zvrtne...

Druhá, postupně otevíraná linie knihy nás zavede do historických dnů v Rusku. Budeme svědky nejprve smrti „starce“ – samozvaného svatého muže, legendárního kněze, léčitele a přítele carské rodiny Rasputina a posléze i konce celé carské rodiny. Velmi sugestivně líčené události dějin využil Masello k domněnce, že jedna ze čtyř carových dcer masakr rodiny přežila (dík diamantům ve vestě, které odrážely kulky) a za pomoci přítele z řad vojáků se dostala až na Aljašku. Velkokněžna Anastázie (krátce Ana) byla Rasputinova vyvolená. Když očekával svoji smrt věnoval jí smaragdový kříž, který ji měl ochránit před „morem, který brzy zaplaví svět.“ Také jí sdělil, že jeho duch bude nad ní vždy bdít. Je to dobrý příznak nebo naopak prokletí?

Od začátku je v románu jasné, že půjde o napínavý thriller v němž mají na problémy dnešních dnů vliv události dávné historie. Zpočátku je vyprávění vedeno v realistické rovině – výběr odborníků, budování laboratoře a ubytovny na ostrově pro štáb vybraných odborníků a práce se získáním vzorků. I v těchto, řekněme klidných dějích, se ukazuje Masello jako výborný vypravěč, který přesně popíše i detaily a nikdy nenudí. Když do toho přijdou dramatické chvíle způsobené po bohatství toužícími venkovany je konflikt přesně vybroušen. Ale je zde ještě další rovina – z mistrovského příběhu se stále se ozývá otázka: Co je podivného na ostrově Svatého Petra? Co, kromě možné epidemie a všude přítomných hladových černých vlků, ostrov skrývá?

Tajemné náznaky vložené do prvních stránek románu vyvolávají v čtenáři stálé otázky, na něž dostane – ale až mnohem později – odpovědi. Jak říká pomocnice doktora Slatera, místní antropoložka a starostka Port Orlandu Nika: “...existují věci, které nemůžeme běžnými smysly vidět, slyšet či cítit...“  Co může a co nemůže být skutečné? Byli členové sekty na ostrově stále se „starcem“ (Rasputinem) ve spojení, jak je o tom přesvědčen Anin zachránce (Sergej: "Jsou tací, kdo udržují oheň")? Existují „vydří lidé“ (kuštaka)Nika tento pojem vysvětluje: “ Pokud byla vaše duše nešťastná a vázal vás zde na zemi nějaký pocit křivdy, byli jste odsouzeni k tomu, abyste se tu zdržovali a nesměli jste vystoupat po schodišti polární záře do nebe... z vaší duše se stal přeběhlík - napůl člověk, napůl vydra.“ Mohou být duše zemřelých ukryty v tělech černých vlků, kteří tak urputně brání jakékoli zásahy do života ostrova? Právě starostka Nika je nositelkou starověké moudrosti inuitských lidí, kteří kdysi obývali tuto nehostinnou zem a ví, že „není možné žít na Aljašce, jen co by kamenem dohodil od polárního kruhu, a nepociťovat, že tvoříte jednotu s nesmírnými, nadčasovými živly – které vás obklopují.“ Toto přesvědčení dokáže autor dokonale a citlivě přenést na čtenáře. A tajemné síly, které jsou mimo reálné pocity vám vsugerovat tak, že je přímo cítíte. A mít po ruce smaragdový Rasputinův kříž, chránící od všeho zlého, ani byste se nebáli černých vlků – duchů mrtvých, kteří nedošli klidu. Bez něho se vám po přečtení nebude dobře usínat.

KŘÍŽ ROMANOVCŮ je silný román (objemem knihy ale především obsahem), který přečtete se zájmem a bez rozpaků ho můžete doporučit či věnovat někomu ze svých blízkých. Autor je dokonalým vypravěčem, který vám doslova vsugeruje „svůj“ pohled na události i aktéry, takže často budete mít pocit, že se díváte na film. Pokud vás po přečtení napadnou nějaké otázky – třeba jestli americký Vojenský patologický ústav má takovou moc, že může přimět Rusko, aby na výzkum neprodleně poslalo svého odborníka – geologa profesora Kozaka, nebo jak je možné na téměř nepřístupném ostrově umístit tak složitou techniku, jaká je popisována v závěru – rychle na ně zapomenete.

Pravděpodobně by asi čtenář bych uvítal i něco bližšího, osobního o aktérech příběhu – kde působil doktor Slater a jaký vedl život před Afganistánem, jak žil profesor Kozak v Rusku a podobně. Nejbližší pro pochopení svého života i pohnutek, proč se účastní mise je tak místní antropoložka a starostka Nika. Celé její úsilí včetně zvláštního snu, v němž vidí „své“ Inuity v ohrožení, vede k uvědomění, že moc totemů a dávných zaklínadel musí stále působit a že jen láska může světu zabránit zřítit se do katastrofy. Ale veškeré připomínky jsou jen malichernosti nad mimořádnou knihou, která vás nenechá ani chvíli v klidu.


Masello Robert 
Robert Masello je americký novinář, dramatik a spisovatel. Jako novinář napsal několik set článků na nejrůznější témata do předních amerických časopisů, je autorem 15 knih, a to jak z oblasti krásné literatury, tak literatury faktu. Jeho literární tvorba byla přeložena do mnoha světových jazyků a získala řadu cen. Kromě toho i přednášel literaturu na řadě prestižních univerzit. Žije v Santa Monice v Kalifornii. Některé z jeho knih patří mezi naprosté bestsellery. Jeho hlavními žánry jsou historické romány a příběhy o nadpřirozených jevech. Česky zatím vyšly jeho knihy Vigilie (2009), Bestiář (2009, dotisk 2012) a Krev a led (2010), z beletrie dále napsal The Medusa Amulet (2011), The Romanov Cross(2013), Private Demons (2014), The Einstein Prophecy (2015), The Jekyll Revelation (2016) a The Night Crossing(2018). 
Info o autorovi nakladatelství Dokořán, foto amazon.com

*********************************************
Robert Masello: KŘÍŽ ROMANOVCŮ
z anglického originálu přeložili Marie Rákosníková, Petr Holčák a Zdeněk Kárník
Vydalo v roce 2018 nakladatelství Dokořán Praha

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0763 s