Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NÁVRAT DO COLD MOUNTAIN – TV tip – Něžná vášeň v drsné době

27.01.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NÁVRAT DO COLD MOUNTAIN – TV tip – Něžná vášeň v drsné doběRomantický film s  dramatickými akčními scénami je určitě oblíbenou podívanou řady diváků. Když k tomu přidáte historickou dobu americké občanské války, mimořádnou předlohu – román Charlese Fraziera (česky jako Chladná hora, Knižní klub 2000), vyznamenaný mj. americkou Národní knižní cenou a hvězdné obsazení s Nicole Kidmanovou, Jude Lawem, Renée Zelwegerovou a dalšími známými jmény plus zručnou režii Anthonyho Minghelly (tvůrce Anglického pacienta) pak jde na první pohled o film mimořádný.
 


Voják jménem Inman (Jude Law) už má dost válečných hrůz a odloučení od milované ženy Ady (Nicole Kidmanová). Ač zraněn emigruje z jižanské armády a vydává se na předalekou cestu téměř pět set kilometrů domů – do městečka Could Mountein v Severní Karolíně ke své ženě Adě, kterou před třemi lety jen jednou políbil. Vrací se zpustošeným krajem, jímž se válka Severu proti Jihu přehnala jako smršť. Potkává různé lidi, poznává přátelství i zradu. Během strastiplné cesty nachází jak nenadálé spojence, tak i nebezpečné nepřátele. Zatím Ada se svojí náhodnou společnicí energickou venkovskou dívkou Ruby (Renée Zellwegerová) se doma obtížně vypořádává s prací na farmě, kde na práci chybí dostatek mužských rukou, zato se však v okolí potupuje řada zdivočelých bezdomovců a tuláků. Postupně se z vylekané dívenky mění v cílevědomou a silnou ženu.
O zfilmování CHLADNÉ HORY usilovala v Hollywoodu řada režisérů. Po velkém úspěchu ANGLICKÉHO PACIENTA (získal celkem devět Oscarů) a filmu TAJEMNÝ PAN RIPLEY se román dostal do rukou Athonyho Minghelly. Ten jej zpočátku považoval za jeden z mnoha příběhů o občanské válce, což se mu nezdálo příliš zajímavé. „Brzy jsem si však uvědomil, že téma tohoto románu je mnohem širší. Charles Frazier přepracoval Homérovu Odyseu na příběh o muži, který se snaží dostat domů, avšak do cesty se mu staví všechny myslitelné překážky. Postava Inemana, jehož jméno není nepodobné slovu Everyman, tedy obyčejný člověk, je podrobena sérii životních zkoušek,“ řekl režisér v jednom z rozhovorů. A dodal: „Je to jedna z nejkrásnějších a nejkrutějších knih, jaké jsem kdy četl.“

Velký problém byl výběr herců. Dlouhé měsíce probíhaly zkoušky, v nichž si na titulní roli dělala největší nároky Renéé Zellwegerová (viz foto výše). Té nakonec, po dlouhém a diplomatickém jednání, svěřil režisér roli Adiny pomocnice Ruby a rezervovaná Renée se nakonec dočkala velkého uznání – Oscara (pro film jediného) za vedlejší ženskou roli. Křehký plavovlasý půvab Nicole Kidmanové nepřekryje ani těžký vojenský kabát a Jude Law si obtížnou roli, kdy se třeba musel brodit chladnou břečkou v bažinách, doslova vytrpěl. Jak by asi obstáli ti, kteří byli kandidáty na roli jako třeba Brad Pitt, Matt Damon či Tom Cruise (jemuž se nelíbila výše honoráře)? Jude Law se nejen fyzicky vyčerpal ale musel čelit i pomluvám britského bulvárního tisku o milostných pletkách mezi členy štábu, což narušilo jeho manželství se Sadie Frostovou. I v dalších rolích se můžete ve filmu setkat s řadou vynikajících a známých herců – je tu třeba Philip Seymour Hoffman v roli upoceného reverenda, Giovanni Ribisi se svým pološíleným harémem, osamělá matka Natalie Portmanová či Brendan Gleeson jako Rubyin otec.
Na filmu zaujme nejen ústřední příběh ale také si můžete vychutnat krásu přírody ve všech čtyřech ročních obdobích. Přestože se příběh odehrává na americkém jihu, štáb jej natáčel v rumunských Karpatech, kde jakoby se zastavil čas a místní řemeslnící ještě dokázali postavit domy i kostel ze dřeva stejným způsobem, jako se to dělalo v 19. století. Slavná bitva u Gettysburgu se natáčela poblíž Bukurešti. Minghelle vzpomíná, že nikdy neuměl režírovat akční scény plné statistů, ale tady pro obraz zmasakrování vojáků Severu v kráteru po bombě se pokusil vytvořit „scénu mystických rozměrů. Něco na způsob Dantova pekla.“ Velký podíl na úspěchu má kameraman John Seale a skladatel Gabriel Yared, který zvládl jak dramatické momenty a něžné milostné scény tak i okamžiky osamění a bezmoci.
Foto: csfd.cz, tv-program.aktuality.sk
**********************************
NÁVRAT DO COLD MOUNTAIN
(Cold Mountain), USA, Velká británie, Rumunsko, Itálie 2003,
režie Anthony Mihgella
uvádí ve středu 1. února Prima max od 20,00 hodin

 
 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0219 s