Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


AMERIČAN – TV tip – George Clooney zabíjející bez skrupulí

03.12.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

AMERIČAN – TV tip – George Clooney zabíjející bez skrupulíZnáte to z filmů. Typický Američan je buď obtloustlý nekňuba, hollywoodský krasavec nebo zabiják s puškou v ruce. Nakolik vám připadá Georges Clooney jako krasavec nevím, ale jako Američan ve film AMERIČAN splňuje  pověst zabijáka na sto procent. Rád by už svého „řemesla“ nechal, ale svět zločinu si ho vždy najde.
 
V úvodu ho poznáme jako Jacka na odpočinku v chatě ve Švédsku. Po vášnivém milování s přítelkyní Ingrid (Irina Björklund) by si rád odpočinul. Idylu překazí neznámí útočníci. Skončí to jejich smrtí, ale na věčnost odejde i Irena. Jack hned nato opouští zemi a jeho zaměstnavatel Pavel (Johan Leysen) ho uklidí na venkov do malého městečka Castel del Monte v horách. Tam se začne vydávat za fotografa architektury jménem Edward a poměrně dobře se sblíží s místními. Hlavně se starým knězem Benedettem (Paolo Bonacelli) a prostitutkou Clarou (Violante Placido). Na zahálení není čas – kolegyně Mathylda (Thekla Reuten) ho požádá, aby jí sestrojil odstřelovačskou pušku. Edward/Jack se v duchu ptá. na co jí asi použije, ale zadání splní. Mylně se domnívá, že je to jeho poslední práce. To se však přepočítá. Svět zločinu, do něhož se zapletl, nikdo nemůže opustit živý...
Film je uváděný jako thriller. Není však určen těm, kdož vyhledávají prvoplánovou akci. Stejně jako v jiném slavném filmu o profesionálním zabijákovi GHOST DOG: CESTA SAMURAJE Jimma Jarmusche z roku 1999 je spíše zamyšlením nad životem muže, kterému nevadí krev na vlastních rukou, ale musí za to platit životem bez přátel, mimo společnost a v osamění. Jde o studii muže, který touží po blízkosti druhých, ale ví, že si ji nemůže dovolit. I proto volí George Clooney stálý zarputilý výraz, v němž nejsou patrny známky citových pohnutek. Ostatně na jeho výkonu je celý film postaven. Sekundují mu jen méně významní představitelé.

Thekla Reutenová a Geore Clooney

Překvapivě se do režie tohoto snímku pustil uznávaný nizozemský fotograf Anton Corbijn (*1955) proslavený ve světě filmu jako tvůrce hudebních videoklipů a životopisů hvězd populární hudby (v kinech jsme mohli vidět jeho portrét Iana Curtise frontmana post-punkových Joy Division pod titulem CONTROL). Dokonale se podařilo využít krásu krajinyAbruzzo a jeho starobylých městeček. Jemně drsný příběh o osamělosti je podbarven melancholickou hudbou, kterou složil režisérův kamarád a slavný německý rockový muzikant Herbert Grönemeyer.
************************************
AMERIČAN (The American)
USA, Velká Británie 2010
režie Anton Corbijn
uvádí ČT1 ve čtvrtek  9. prosince od 23,05 hodin

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.8971 s