Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


INCIDENT V ČECHÁCH – thriller švédského autora Thomase Årnfelta

19.12.2018   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

INCIDENT V ČECHÁCH – thriller švédského autora Thomase ÅrnfeltaHistorický román z roku 1613 tedy z doby těsně před třicetiletou válkou a odehrávající se v naší zemi. Navíc od autora ze &Svédska, odkud jsme si v poslední době zvykli na kvalitní detektivky. Jistě lákavé pro mnoho čtenářů.Jaké tajemství se skrývá v českých hvozdech daleko od civilizace? Co skrývají chodby a podzemí hradů? To jsou jedny z mnoha otázek, které musí řešit vatikánský agent Maxmilian společně s věrným sluhou Bertuccciem. Zadání z počátku je jasné – do Ćech poslal před časem Vatikán jezuitské poselstvo, které záhadně zmizelo. Vrátil se jen jeden, ale ten se pomátl na rozumu. Maxmilian je pověřen členy poselstva najít, případně zjistit, co se s nimi stalo. S jezuity má nevyřešené osobní otázky, jak se dozvíme v jeho snech o kruté smrti jeho nadmíru milované sestry. Ale odmítnout nemůže – jak sám říká - na pomstu „nenastal ještě správný čas.“

Okolnosti cesty ani místo, kam se Maxmilian se svým sluhou uchýlí autor nepopisuje. &Skoda pro všechny, kteří by rádi šli v jeho stopách a škoda pro švédské čtenáře, když mohli z popisu poznat krásy naší země. Jen víme, že skončí ve vesnici pod hradem Bělá (jedinému hradu toho jména v Horní Bělé na Plzeňsku ale neodpovídá) a poblíž hradu hraběte z Birgenu. Nepříliš vlídné přijetí v místním hostinci a nouzové bydlení se posléze změní na hradní pokoj (i postel) hraběnky Magdalény. Po poselstvu se zem slehla, ale oba vyslanci Vatikánu místo toho odhalují další a další tajemství místa - od podivného chování místních až po nález mrtvých, ledabyle pohřbených těl.

Děsivé tajemno postupně narůstá a s ním i otázky, na něž bude nutno najít odpověď. Proč jsou v knihovně paní Magdalény esoterické spisy, které získal její zesnulý muž údajně na dvoře Rudolfa II? Je hrabě z Birgenu takový pitomec, jakým se jeví, nebo skrývá v hloubi duše temnou skvrnu? A co znamenají do románu po každé kapitole vložené stránky s krátkým textem jakoby ze zápisníku o mučení a krutostech neznámo koho a kde?

Do vypravování se postupně vplete několik dalších postav, jako místní dívka, její žárlivý milenec, tělem i duší oddaná služka Elza, jiná služka Renata, která se neopatrně vloudí do podzemí hradu a skončí šílenstvím či fanatický místní kněz, který nechá Maxmiliana uvěznit a hodlá ho podrobit „božímu soudu“. Ač se zdá viník všech místních problémů jasný, závěr ukáže, že vše je (a bylo) jinak...

Napínavý thriller s tajemstvím je napsán v duchu gotických románů, i když tísnivého tajemna Mary Shelleyové či Ann Radcliffové nedosahuje. Má vše, co má podobný román mít – zápletku, intriky, milostnou eskapádu, otázky, na něž se postupně hledá odpověď. Jako thriler obstojí se zdarem. Jiné to bude, pokud jej budeme posuzovat jako historický román. Už bylo řečeno, že místo v Čechách je utajeno ale to lze odpustit. Problém vzniká v okamžiku, kdy bychom se rádi dozvěděli více o celé době počátku 17. století plné světských ale hlavně náboženských sporů a válek, které jsou jen nepatrně naznačeny. Román tak klouže jen prvoplánově po hlavním příběhu a ke škodě čtenářů a zájemců o historii nechává stranou celé pozadí tehdejší pohnuté doby i vliv náboženských sporů na chování a myšlení lidí. Také charakterizace postav by si zasloužila podrobnější rozvedení – postavy jsou motivovány jen činy a kromě temných snů Maxmiliána nikoli ponorem do duše. Proto se s Maxmilianem i s jeho trápením jen těžko ztotožníte, byť mu v jednou jde i o život. Postava bipohlavní Magdalény by si žádala také podrobnější prokreslení. Možná i proto je závěr sice nečekaný, ale také dost těžce přijatelný. Více prostoru pro otázky magie, okultních hermetických věd a alchymii by rozhodně prospělo. Podrobnější zasvěcení čtenáře mohlo dát knize další významný rozměr.

Pohled na české dějiny jakoby ?rnfeldovi příliš nesvědčil. Všechny Čechy popisuje jako podivíny s řečmi v hospodách, kteří zmlknou, když se přiblíží někdo cizí a jako věrné služebníky panstvu, když jde o to někoho přepadnout či věznit. Že se tu vraždí a nacházejí mrtvoly – to už je pak jako v Transylvánii proslulé hrabětem Drakulou (či na Slovensku kde vévodila v tomto směru Čachtická paní)?

Na první pohled je patrné, že pro Thomase ?rnfelda je to první román a protože se o něm dočtete, že se v další tvorbě dal na historické romány, chce se věřit, že v nich už bude důslednější a podrobnější. Rozladí i to, že tragédie Maxmilianovy rodiny je pouze naznačena a – jak to u autorů bestsellerů často bývá – autor spoléhá na zájem čtenářů a k tomu (i k případné pomstě) se vrátí v dalším pokračování. V tomto případě již kniha pod názvem JANOVSKÝ ŘÁD ve &Svédsku v roce 2017 vyšla a věřme, že se brzy v překladu dostane i k českým čtenářům.

Kniha INCIDENT V ČECHÁCH potěší všechny milovníky thillerů s nečekaným odhalením na konci, ale z naznačených připomínek je zjevné, že mohla být dokonalejší, obsažnější a tím i údernější..


THOMAS ?RNFELT
&Svédský autor historických románů a také knih pro děti vystudoval švédštinu, literaturu, historii a pedagogiku. Následně pracoval v celé řadě různých oborů – často spojených se psaním –, a protože je vášnivý hráč, podílel se také na vývoji počítačových a stolních her.Jako spisovatel debutoval knihou Incident v Čechách (2015), zasazenou do pohnutých časů 17. století. K hlavnímu hrdinovi příběhu, vatikánskému agentu Maxmiliánovi, se následně vrátil v pokračování nazvaném Janovský řád (2017). Kromě toho je autorem historického románu Žár (2016), psychologického thrilleru Pátrač (2017) a dětské knížky Příběh králíka (2018).
Thomas ?rnfelt žil nějaký čas ve Stockholmu a Dublinu, velkoměsta však v současnosti vyměnil za poklidnější Link

foto © Jon Wideöping.


************************************************************************
Thomas ?rnfelt: INCIDENT V ČECHÁCH
Temný thriller z temných časů ze švédského originálu přeložila Jarmila Kocourková
vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o., Praha, 2018

 

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0956 s