Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


EXCALIBUR – TV tip – meč z kamene vytažený

28.12.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

EXCALIBUR – TV tip – meč z kamene vytažený	Dávná legenda o králi Artušovi, rytířích kulatého stolu, čaroději Merlinovi a bájném meči Excaliburu se stala mnohokrát látkou pro filmaře. Nelze nevzpomenout na americký muzikál CAMELOT /u nás promítaný pod názvem KRÁL ARTU&S A JEHOP DRUŽINA/ či na Bressonova LANCELOTA OD JEZERA, známého z televizního uvedení.
 Asi nejslavnějším filmem s touto historickou tématikou je EXCALIBUR Johna Boormana, natočený v roce 1981v americké produkci. Dodnes je tento film dílo považován za jedno z nejlepších děl žánru fantasy. Britský režisér John Boorman se na zfilmování legendy, kterou zná v Anglii každý školák, připravoval dlouhou dobu. Stále však neměl dostatek finančních prostředků na realizaci tak náročného projektu. Až se mu podařilo přesvědčit průbojnou americkou společnost Orion, která mu kupodivu kromě financí ponechala i tak důležitou tvůrčí svobodu. Sice se někdy přečtete, že výsledné dílo je podřízeno vkusu nenáročného amerického diváka, přesto však film stojí za zhlédnutí, byť by mu velké plátno svědčilo lépe.

Nicol Williamson, Helen Mirrenová
Artušovská legenda, v níž chlapec (Nigel Terry), který neví o svém urozeném původu, vytáhne bájný meč ze skály, což se nepodařilo ani nejsilnějším rytířům, a podle proroctví čaroděje Merlina (Nicol Williamson) se stane králem Anglie, je podána v celé úplnosti. Nemůže chybět tajemný hrad Camelot, kulatý stůl, kde se schází Artušova družina ani pozdější rozkoly, kdy se rytíř Lancolot (Nicholas Clay) zamiluje do královy manželky, král onemocní a pošle své věrné hledat legendární Svatý grál. Ten po složitém putování nalezne rytíř Parcifal (Paul Geoffrey) a dodá králi novou sílu ke konečnému sjednocení země...

Nigel Terry
Film EXCALIBUR byl natočen v překrásných irských interiérech a v dublinském filmovém studiu s herci londýnské Royal Shakespeare Company a Abbey Theatre v Dublinu. Boormanova profesionalita dodala filmu jednotnou a líbivou stylizaci (scénograf Anthony Pratt) a podařilo se mu namíchat působivý koktejl obsahují romantiku i pohádkovost a okořenit jej prvky tajemna a mystična. Uchvacující je výtvarná stránka filmu, na níž má výrazný podíl kameraman Alex Thompson, který byl za svoji práci nominován na Oscara. Stylizované herecké výkony působí přesvědčivě. Vyniká zejména shakespearovský herec Nicol Williamson v roli kouzelníka Merlina. Ocenění zaslouží rozhodně i Nicholas Clay jako Lancelot, Nigel Terry v roli krále Artuše a z ženských rolí Helen Mirrenová, hrající kouzlící Artušovu nevlastní sestru Morganu. Hudba Trevora Jonese citlivě využívá hudební pasáže z Wagnerových a Orffových oper. EXCALIBUR byl uveden v soutěži MFF v Cannes 1981 a získal tam Cenu za umělecký přínos.
********************************** 
EXCALIBUR
USA 1981, režie John Boorman
uvádí ČT2 ve čtvrtek 3. ledna od 21,35 hodin
a opakuje v sobotu 5-ledna od 23,40 hodin
 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0698 s