Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


POČASÍ NA ZÍTRA – TV tip – svět se hodně změnil

04.01.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

POČASÍ NA ZÍTRA – TV tip – svět se hodně změnil„Před vlastním osudem se neschováš ani v šatech mnicha“ hlasá slogan České televize k filmu polského herce a režiséra Jerzyho Stuhra. Je uváděn jako komedie, ale spíše se sluší říci, že je to komedie smutná a také trochu varující. Má netypického hrdinu – muže, který se před sedmnácti lety (pro rodinu a okolí nepochopitelně) uchýlil do kláštera. Tady chtěl zapomenout na nevěru své ženy a hlavně se skrýt před komunistickými represemi, jež mu jako členu Solidarity hrozily.

Józef Kozioł, někdejší učitel tělocviku, už sedmnáct let přebývá jako bratr Józef v klášteře. Nyní jej však musí na čas opustit. Jeho bratr náhle onemocněl a Józef musí za něho zaskočit v hudebním souboru, který se má zúčastnit festivalu Sacrosong. Tomu přání nelze nevyhovět. Jenže svět se od té doby hodně změnil. Doslova k nepoznání. Józef je kvůli neštastné náhodě nucen se vrátit zpět ke své rodině, s níž už nemá pranic společného. Manželku dávno odepsal, s jejím novým bohatým biznismenem se navzájem ignorují a děti ho vůbec neberou vážně. Mají své starosti – dospělý syn se vrhl na politickou kariéru jako šéf volebního štábu budoucího poslance, starší dcera se prodává ve výkladu obchodního domu v televizní reality show a pozornost nejmladší dcery patří hlavně internetu, bez něhož se cítí být mrtvá, stejně tak jako bez drog, které bere zcela bezostyšně.
Józefovy ideály, s nimiž se stal dizidentem vzaly za své a on se v dnešním světě cítí jako naprostý cizinec. Nejen u svých dětí cítí opovržení a dostává se mu úšklebků. Rád by něco změnil, ale jednak neví jak a pak je už pozdě. Rád by se postavil proti vulgaritě reality show, šokuje ho vulgarita mládeže. irituje ho cynizmus politiků a internet je pro něj zdrojem všeho zla. Rád by nastoupil na záchrannou misi, ale místo spásy přináší ještě větší katastrofu...

Jerzy Stuhr a Maciej Stuhr
Jerzy Stuhr kritizuje bez milosti a na moderní realitě nenechá suchou nit. Obraz je někdy drastický, někdy trochu naivní a protože jde o komedii vše končí dobře. Nebo ne? Snímek byl v roce 3003 považován za nejlepší polský film roku, zaujal diváky, ale také sklidil hodně kritiky. Hlavně z řad církve, která nedokázala přijmout fakt, že v závěru filmu Józefa klášter odmítl přijmout zpět a pak ji pak šokovala závěrečná scéna kdy hrdina s oholenou hlavou končí jako účastník pouličních akcí hnutí Hare Krišna. Ti jsou totiž v Polsku považováni ne za náboženskou obec, ale za sektáře, a to bylo pro polské katolíky asi příliš.

Jerzy Stuhr a Malgorzata Zajaczkowska

POČASÍ NA ZÍTRA opět dokázalo, že Jerzy Stuhr je nejen talentovaným hercem, ale i skvělým režisérem. Nelze nevzpomenout alespoň na jeho role ve filmech AMATÉR či PŘEDTANČNÍK a hlavně na roli svérázného kosmonauta v tolik oblíbené SEXMISI. Ze zahraničních filmů jej znáte jako tiskového mluvčího papeže ve filmu MÁME PAPEŽE! režiséra Nanni Morettiho. Z jeho režijních prací připomeňme  alespoň MILOSTNÉ PŘÍBĚHY, TÝDEN ZE ŽIVOTA MUŽE a VELKÉ ZVÍŘE. V jeho stopách kráčí i jeho syn Maciej – v POČASÍ NA ZÍTRA vytvářejí oba také role otce a syna a daří se jim znamenitě. Polští diváci také ocenili roli nastávajícího kandidáta na poslance, v níž Andrzej Chyra zparodoval jednoho známého a neoblíbeného politika. Film baví, ale dává také prostor pro úvahy o tom, jací jsme byli, jaká byla nedávná doba a hlavně do jaké doby nás osud vrhá. POČASÍ NA ZÍTRA je chytrý film, který nás vtáhne od první scény koncertu v Krakově se skupinou Myslowitz a odkrytím patologie dnešní společnosti nás nenechá vydechnout. 
Foto: ceskatelebize.cz, empik.com, filmusic.pl.org
*****************************************
POČASÍ NA ZÍTRA

(Pogoda na jutro),
Polsko 2003, režie Jerzy Stuhr
uvádí v úterý 8. ledna ČT art od 21,55 hodin

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0243 s