Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vztahy bez stížností: Jak se přeučit špatným návykům?

21.01.2019   Renata Petříčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vztahy bez stížností: Jak se přeučit špatným návykům?Tak! A znáte ty chvíle, kdy se o sobě dozvíte něco krajně nepříjemného? Will Bowen ve své knize Vztahy bez stížností v takové chvíli radí: „Dýchejte… Zhluboka se nadechněte a vydechněte
 

 Pamatujte na to, že vaší egoistické mysli se to – nikoliv možná, ale určitě – dotkne a bude mít sto chutí se urazit. Možná vám začne našeptávat, že ten, se kterým jste se pustili do procesování, je úplně mimo, blázen, pomstychtivý…“ Jde o chvíle, kdy se zcela upřímně a nezlomyslně od někoho dozvíme něco nehezkého o sobě s cílem, abychom na tom zapracovali a byli lepšími lidmi. A tady je třeba klid, vzít to jako fakt, klidně a poprat se u toho klidně se svými pocity.  A pak se hluboce zamyslet, dát si čas a dojít s úlevou k řešení a debatě o tom, co se stalo.

A to bych řekla, že je i velmi důležité při jakémkoliv vztahovém problému.

Autor, Will Bowen vychází ve své knize z toho, že většina našich pocitů nespokojenosti pramení ze vztahů s druhými lidmi, se kterými už jen z principu, stádního instinktu, chceme být zadobře, protože pokud se cítíme vyhošťováni ze svého okolí, je to pro nás ohrožení života. Koho vyhodí stádo ze svého středu, je v přírodě odsouzen k záhubě.  Chápete, jak velký stres člověk zažívá ve chvíli, kdy se dostává do jakéhokoliv, byť pocitového, sporu se svým okolím?
A to je dostatečný důvod začít na vztahy nahlížet jinak. A díky autorovi se dostáváme i do jeho soukromého života, do příkladů, inspirace, do různých cvičení a do nezapomenutelných metafor.

Ono je všechno totiž podobné jako s tím salátem - jen my to vidíme (jsme naučeni vidět) jinak.


„Když salát, který jste vysadili, špatně roste, nezlobíte se na něj. Přemýšlíte, proč se mu nedaří. Možná potřebuje pohnojit, víc zalévat nebo zastínit před příliš prudkým sluncem. Nikdy nedáváte vinu salátu. Ovšem když máme problém s přáteli nebo rodinou, obviňujeme z toho právě ty druhé. Jenže kdybychom věděli, jak se o své vztahy správně starat, prospívaly by stejně dobře jako ten salát. Obviňováním nikdy nedosáhneme žádného pozitivního účinku. Stejně tak není smysluplné snažit se druhé přesvědčovat rozumovými argumenty.“

A malé cvičení k této kapitole: Když se s někým setkáte, ptejte se sami sebe: Co si o tomhle člověku říkám? Hezké, náročné věci, je na něm přece jen něco dobrého, pro co byste si ho mohli alespoň nyní zařadit do krabičky „hodných lidí“?

Každý si najde to svoje!
Učinila jsem s touto knihou i jednu zajímavou zkušenost. Když jsem byla v problémovém rozpoložení, viděla a četla jsem v ní jiné věci, než když jsem byla naladěna pozitivně a vstřícně. A také je znát, jaké osobní problémy nebo radosti zrovínka řešíte. A tak se dá říci, že jde o knihu, která vychází vstříc úplně každému, protože si v ní každý najde to svoje. A za měsíc tam najde něco jiného… A za rok také!
Věčná kniha, věčná učebnice lidských vztahů a učení se dívat se na ně jinými úhly pohledu.
TIP: Kniha je namluvená taky Martinem Stránkým v audiopodobě. Skvělé oživení duše i mozkových závitů před spaním, řekla bych.

O autorovi: Will Bowen obohatil svět o program Svět bez stížností, který si získal miliony nadšených čtenářů. O knize se mluvilo v televizních pořadech, rádiích, fialové náramky, které nás udrží v nestěžovacím módu využívají i tisíce škol, firem a jiných organizací a upevňují tak pozitivní postoje v životě. O svém tématu autor také aktivně přednáší na nejrůznějších akcích a sbírá tak další zkušenosti.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2018, www.synergiepublishing.com
 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0365 s