Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


PŮLNOC V PAŘÍŽI – TV tip – Hledání zlatého uměleckého věku

01.02.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PŮLNOC V PAŘÍŽI – TV  tip – Hledání zlatého uměleckého věkuAč světoznámý a oblíbený Woody Allen je jedním z nejplodnějších filmových režisérů a na jeho filmy čekají zájemci s velkým očekáváním, dalo by se říci, že už tento manhattanský intelektuál s mírně výstředním chováním a smůlou v lásce, se začíná opakovat. Už opustil i svůj zamilovaný Manhattan a natáčí snímky v různých evropských městech a už také netrvá na tom, že ve svém filmu musí ztvárnit hlavní roli. Ale i Woody Allen ve svých sedmdesáti šesti letech dokázal překvapit...
 


Po New Yorku (UŽÍVEJ SI CO TO JDE), Londýně (m.j. MATCH POINT: HRA OSUDU) a Barceloně (VICKI KRISTINA BARCELONA) se Woody Allen vydal do města umění a milenců - do Paříže. Již v prologu vyjadřuje zamilovanost do pařížských zákoutí, bulvárů, maličkých bister a kavárniček, nechá vás vdýchnout vůni a kouzlo města a jeho žen, které se mu i v jeho létech nepřestávají líbit. Tentokrát ale nevysílá do malebných uliček svoji osobu, ale hlavní roli svěřil Owenu Wilsonovi, který se mu jen vzdáleně snaží podobat. Do Paříže přijíždí Owen Wilson v roli scénáristy Gila Pendera z Ameriky se svojí snoubenkou Inez (Rachel McAdamsová) a jejími k nesnesení protivnými rodiči.

Owen Wilson, Rachel McAdamsová, Michael Sheen, Nina Ariandaová
Gil je neúspěšný hollywoodský scénárista, který tuto profesi z duše nenávidí a chtěl by se stát slavným spisovatelem jako jeho vzor Francis Ford Fitzgeraald. V jeho mysli je Paříž městem slavných umělců dvacátých a třicátých let minulého století. Během jedné půlnoční procházky zabloudí a mírně přiopilého ho přibere do svého starého peugotu rozverná společnost. Ke svému úžasu se přemístí v čase a najednou se ocitne na večírku pařížské bohémy dvacátých let. Tady jsou všichni ti, které ve svých snech tak obdivoval – a jsou živí a plni energie. Jak by nepoznal své idoly spisovatele Ernesta Hemingwaye, F. Scotta Fitgeralda a T.S. Eliota. Jak rád poznává malíře Salvatora Dalího a skladatele Cole Portera. Gertrudě Seinové dokonce slíbí dát přečíst svůj román.

Vše se mu mohlo zdát, když se druhý den probudí v hotelu. Ale onen návrat do minulosti se opakuje. Gil se dokáže zamilovat i do Picassovya okouzlující milenky Adriany (Marion Cotillardová) a spolu s ní se přenese v čase i do doby, kde by ona ráda žila – do Belle Époque, kde se seznámí s malíři Toulouse-Lautrecem či Paulem Gaugainem. Je to trochu příliš zážitků najednou – a vztah s dosavadní snoubenkou se dostává do neřešitelné krize.

Marion Cotillardová, Owen Wilson
Woody Allen mimořádně skvěle evokuje umělecko-bohémskou atmosféru Paříže. V obou polohách filmu (současné i historické) je Allen zcela přesvědčivý a je dobře, že se nepokouší vysvětlit pohyby v čase, které jsou podmínkou děje. Mnohé postavy historie snadno poznáte, o jiných si budete muset trochu zapřemýšlet, Ostatně, kdo četl Hemingwayovu knihu POHYBLIVÝ SVÁTEK bude mít určitou výhodu. Je tu i režisér Luis Buňuel, fotograf Man Ray, tanečnice |Josephine Bakerová a další. Nestačíte je ani vnímat, ale vždy vás zaujmou. Natáčelo se autentických místech, jako je knihkupectví Shakespeare & Co., Rodinovo muzeum, Zrcadlový sál ve Versailles, Monetovy zahrady v Giverny, restaurace Le Grand Véfour, Les Lyonnais a Lapérouse. Spolu s aktéry filmy bydlel Allen v hotelu Le Bristol.

Alison Pittová, Tom Hiddleston v rolích manželů Fitzgeraldových
Představitele jednotlivých umělců si jistě přečte v titulcích filmu. Zajímavostí je, že v roli sympatické průvodkyně se objevuje manželka francouzského prezidenta Sarkozyho Carla Bruniová. Kameru, tak lehce putující Paříží a objevující její krásy vedl Darius Khondji. Ve film jsou užity různé jazzové skladby a písně, převážně z dílny Cole Portera, doplněné typicky francouzskými harmonikovými melodiemi. Film za velkého zájmu zahajoval festival v Cannes v roce 2011. Za scénář získal Woody Allen v roce 2011 Cenu za scénář.
****************************************
PŮLNOC V PAŘÍŽI
(Midnight in Paris), &Spanělsko, USA 2011
režie Woody Allen
uvádí v pondělí 4. února Joj cinema od 18,30 hodi
n

 
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0342 s