Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ROZKOŠ V OBLACÍCH – TV tip - karneval hříchu na palubě porouchaného letadla.

29.04.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ROZKOŠ V OBLACÍCH – TV tip - karneval hříchu na palubě porouchaného letadla.Kdo by tušil, že milovaný režisér Pedro Almodóvar, který si již tolikrát získal srdce publika citlivými studiemi lidských povah jako SPOUTEJ MĚ, VYSOKÉ PODPATKY, KVĚT MÉHO TAJEMSTVÍ či MLUV S NÍ, si jednou dokáže udělat film jakoby sám pro sebe, v němž diváka docela vyšokuje? Zaskočen může být i ten, kdo měl rád jeho svérázný humor a s pochopením přijímal jisté bizarnosti jeho tvorby.
 

O Pedru Almodóvarovi se píše, že velice citlivě zná ženskou duši, přestože sám netají, že je gay. Ale jak se ukazuje, vše má svoji míru. Kdo z čtenářů četl jeho knihu povídek VENU&SE ZÁCHODKŮ s postavou Patty Diphusy, drsné, protřelé a zároveň i neobyčejně soucitné pornohvězdy? V těchto povídkách vzdal Almodóvar s nostalgií hold mládí prožitému v Madridu, kde byl jeho jediným bohem Andy Warhol, jediným smyslem života zábava a jedinou zásadou bezstarostnost.

ROZKOŠ V OBLACÍCH je v podobně nevázaném duchu.Ten, kdo zná knihu bude mít k přijetí filmu podstatně usnadněnější cestu. Téměř celý film se odehraje na palubě letadla, které místo letu do Mexika krouží kolem Toleda s technickou závadou a čeká na povolení k nouzovému přistání. Vše je zatím v klidu, v turistické třídě všechno spí po požití svalového relaxantu. Zato v obchodní třídě se sešla skutečně nevídaná sestava podivných existencí. Je tu stárnoucí domina Norma, mexický nájemný zabiják, zkorumpovaný ředitel banky na útěku, herec prchající od milenky, ženich se stále spící nevěstou či jasnovidka se schopností vycítit smrt a toužící po ztrátě panenství. Už tahle sestava, když ji režisér vhodně rozpohybuje by stačila k námětu na bizarní komedii. Ale to není všechno – hlavní steward a jeho dva kolegové jsou homosexuálové, kdežto oba piloti přijímají sex podobojí.
Ani si nepřejte číst, co všechno tahle skupinka ujetých postav dokáže v letadle uskutečnit, jaké „rozkoše“ se odehrají v okamžiku, kdy se pod vlivem meskalinu, který trojka stewardů najde v kufru jednoho zákazníka, všichni dostanou do rauše. Ne, to nelze popsat, to se musí vidět – ostatně film je pro oči a ty se tu mají na co dívat.
Pokud hledáte nějaké poučení či smysl bezuzdného reje možná budete trochu zklamáni. Film je opravdu jen o zábavě, kterou si Pedro Almodóvar užil mírou vrchovatou. Mirka Spáčilová mu přiznává „právo na ptákovinu.“ A úvahám některých recenzentů, že jde o symbolické podobenství o vývoji &Spanělska a o krizi v této zemi, příliš váhy asi dávat nebudete. Nebo ano? To už záleží na každém divákovi. Sám Pedro Almodóvar přiznal, že film nemá s realitou nic společného, je pouhou fikcí a fantazií.
Pro zvýšení diváckého zájmu obsadil režisér vedle méně známých hereckých jmen do filmu i Antonio Banderase a Penélope Cruzovou – ti se však mihnou jen na začátku, kdy je letadlo ještě na letišti.
********************************************************
ROZKOŠ V OBLACÍCH
(Los amantes pasajeros)
Španělsko 2012
režie Pedro Almodóvar
uvádí Filmbox premium v pondělí 2. května od 22,55 hodin

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2084 s