Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


26. MFF Praha – Febiofest ocení držitele Oscara, režiséra Bille Augusta

11.02.2019   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

26. MFF Praha – Febiofest ocení držitele Oscara, režiséra Bille AugustaMezinárodní filmový festival Praha – Febiofest letos opět nabídne pestrou paletu děl nejen současné světové kinematografie, ale znovu do Prahy přiveze také několik zajímavých filmařů. Jedno z festivalových ocenění – Kristiána – si kromě české herečky Jiřiny Bohdalové například odnese i držitel Oscara a Zlatých palem z festivalu v Cannes, dánský režisér Bille August.

Držitel Oscara a Zlatých palem se vrací do Prahy
Pouze osm režisérů získalo za celou existenci festivalu v Cannes Zlatou palmu dvakrát. Jedním z nich je i čerstvý sedmdesátník Bille August. Dánský režisér se do Prahy nechystá poprvé, už v roce 1997 zde totiž natáčel celovečerní snímek Bídníci s Liamem Neesonem a Umou Thurman. V roce 1989 získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film stejně jako Zlatou palmu v Cannes (1988) se snímkem Pelle Dobyvatel, v roce 1992 Zlatou palmu za film S nejlepšími úmysly a ve své filmografii má například i dva filmy o mladém Indiana Jonesovi. Loni mohli diváci na Febiofestu vidět jeho nový snímek 55 schodů s Helenou Bonham Carter a Hilary Swank v hlavních rolích. Bille August, který točil s hollywoodskými hvězdami od Meryl Streep přes Winonu Ryder až po Antonia Banderase, převezme cenu Kristián za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na slavnostním zakončení Febiofestu 28. března. Festival uvede jeho filmy Pelle Dobyvatel, Tiché srdce, Dům duchů, S nejlepšími úmysly a také jeho nejnovější snímek &Sťastný to muž, který zde bude promítán premiérově.

Sekce Classics – nejslavnější světové filmy opět na velkém plátně
Během devíti dnů nabídne festival v Praze více než 150 filmů v šestnácti sekcích a jednou z nejvyhledávanějších bude jistě nová sekce Classics. Po loňském úspěchu jubilejní sekce Best of byl letos vytvořen trvalý prostor pro nově restaurovaná a digitalizovaná klasická díla světové kinematografie. Během festivalu tak bude letos možné vidět například přesně 50 let starý Bazén s Alainem Delonem a Romy Schneider, Nebe nad Berlínem režiséra Wima Wenderse či Zběsilost v srdci Davida Lynche. Diváci uvidí ale také režisérskou verzi hororového Vymítače ďábla Williama Friedkina nebo zásadní dílo Věry Chytilové a kameramana Jaroslava Kučery Sedmikrásky.

Sekce Docs uvede exkluzivně dokument režiséra Petera Jacksona
Mezi deseti dokumentárními snímky v sekci Docs bude největším hitem exkluzivní projekce dokumentárního snímku režiséra Pána prstenů Petera Jacksona s názvem Nikdy nezestárnou. Film je složený z remasterovaných původních záběrů zachycujících období I. světové války pohledem běžných lidí a vojáků, který filmaři vytvořili ze 100 hodin materiálu více než sto let starých. Dalšími zajímavými dokumenty budou snímky Westwood: Punkerka, ikona, aktivistka o známé britské módní návrhářce Vivienne Westwood či Friedkin Uncut o nekonvenčním režisérovi kultovních snímků (např. Francouzská spojka, Vymítač ďábla, Dvanáct rozhněvaných mužů) Williamu Friedkinovi. Ve světové premiéře diváci uvidí také dokument o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi Jaroslav Kučera Zblízka.

Central Park nabídne drama režiséra a herce Ralpha Fiennese
Sekce představující distribuční premiéry, komedie, historická dramata či herecké hvězdy přinese velmi zajímavé snímky z aktuální tvorby, ať už jde o životopisné drama Bílá vrána režiséra a především herce Ralpha Fiennese o tanečníkovi a choreografovi Rudolfu Nureyevovi a jeho útěku ze Sovětského svazu v roce 1961, německo-italský thriller Nikdy neodvracej zrak oscarového režiséra Floriana Henckela von Donnesmarsk (např. Životy těch druhých) či exkluzivně uváděnou americkou kriminální romanci Kdyby ulice Beale mohla mluvit režiséra Barryho Jenkinse, jehož oscarový snímek Moonlight byl již v minulosti na Febiofestu uveden.  

Culinary Cinema se letos zaměří na francouzskou, marockou a španělskou kuchyni
Ve velmi oblíbené kulinářské sekci festival letos nabídne ve třech dnech tři neopakovatelné zážitky. V pátek 22. března se promíchá Maroko s Francií ve snímku debutujícího Jeana-Philippa Gauda Tazzeka o lásce k vaření a migraci, aby si diváci následně vychutnali speciální menu k tomuto filmu od šéfkuchaře Lukáše Čížka. V sobotu 23. března se chystá Velká žranice Marca Ferreriho o opulentních gastro orgiích směřujících k jedinému cíli… Pro přeživší poté připraví šéfkuchaři Filip Sajler, Martin Staněk a Lukáš Čížek menu v podobném duchu. Neděle potom bude patřit &Spanělsku, dokumentárnímu snímku Albert Adri?, génius v kuchyni režisérů Jimiho Loomise a Laury Collado o cestě za michelinskými hvězdami. Večeři inspirovanou tímto filmem uvaří Filip Sajler. Partnerem sekce Culinary Cinema je společnost Potten & Pannen – Staněk a její Gourmet Academy.


Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 21. března 2019 v Obecním domě v Praze a bude probíhat do 29. března. Slavnostní zakončení včetně vyhlášení vítěze sekce Nová Evropa, Amnesty International Febiofest Award či soutěže I ty jsi filmařem proběhne ve čtvrtek 28. března v CineStar Anděl. Projekce budou tradičně ke zhlédnutí v multikinech CineStar Anděl, CineStar Černý Most, v kině NFA Ponrepo a v Městské knihovně. Do regionů se Febiofest vydá od 1. do 18. dubna 2019 a bude zahrnovat města: České Budějovice, Hradec Králové, Plzeň, Beroun, Pardubice, Jihlava, Ostrava, Mikulov, Kladno, Liberec, Děčín, Olomouc, Uherské Hradiště, Chomutov a Zlín.

 
Vstupné a akreditace
Vstupné na jednotlivá představení je 99 Kč.
Cena diváckých akreditací na 3 dny je 699 Kč, na 5 dnů 999 Kč a na 9 dnů 1699 Kč.
Vstupné na film a exkluzivní večeři v sekci Culinary Cinema je 1190 Kč.
Předprodej diváckých akreditací a vstupenek na filmově-kulinářské večery je již zahájen na www.febiofest.cz.

Foto a zdroj textu: TZ Febiofest

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0497 s