Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


VÁŠEŇ MEZI ŘÁDKY - TV tip – Utajená milenka

08.03.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

VÁŠEŇ MEZI ŘÁDKY - TV tip – Utajená milenkaJaká tajemství skrývají a skrývaly některé lidské životy? V prudérní viktoriánské Anglii bylo nemístné mít milenku a přiznat se k ní by znamenalo vyhoštění na okraj společnosti. Přesto si slavný spisovatel Charles Dickens vášeň s mladou milenkou užíval. Přesto, že se svojí korpulentní manželkou zplodil deset dětí a že byl váženou společenskou celebritou, obdivovaným autorem a ukázkovým gentlemanem. To vše ale tajně.
 Životopisný film VÁ&SEŇ MEZI ŘÁDKY vznikl podle knihy Claire Tomalinové s názvem NEVIDITELNÁ ŽENA, v níž se autorka pokusila přiblížit myšlení ženy, která svoji lásku musela třináct let skrývat a tajit. Do autora knih jako Oliver Twist či Vánoční příběh se herečka Nelly Termanová (Felicity Jonesová) zamilovala při divadelním představení, které Charles Dickens spolu s přítelem Wilkie Collinsem napsal, režíroval a také v něm hrál hlavní roli. Byla to osudová láska, kterou spisovatel do konce svého života tajil a sama Nelly se zbavila trýzně z toho vztahu až po jeho smrti svatbou s ředitelem chlapecké školy Georgem Robinsonem (Tom Burke) a zpovědí u místního reverenda Benhama (John Kavanagh).
Svoji „třináctou komnatu“ otevírá ve filmu ona sama a vzpomíná na tajné chvíle milostné romance, krátký společný život ve Francii i na to, jak se musela vzdát kariéry i veřejného uznání. Nebylo lehké být „neviditelnou múzou“ slavného umělce, který svoji vášeň dovedně ukrýval „mezi řádky“ svých objemných románů. „Ellen Termanová a její tajná minulost ve mně vzbuzovala hluboké pohnutí. Je to příběh o ženě, která v sobě dusí vzpomínky na bývalý vztah, jenž ji poznamenal navždy, a nemá možnost o nich s nikým hovořit,“ říká o příběhu režisér Ralph Fiennes.
Při vyslovení jména Ralph Fiennes se vám okamžitě vybaví slavný britský shakespearovský herec s přebohatou filmografií. Jen si připomeňme jeho roli sadistického velitele koncentračního tábora v Spielbergově SCHINDLEROVĚ SEZNAMU, popáleného letce v ANGLICKÉM PACIENTOVI, studenta v PŘEDČÍTAČI, arogantního vévodu ve VÉVODKYNI, schizofrenika v PAVOUKOVI či na Lorda Voldemorta ze série filmů o HARRY POTTEROVI. Jako v poslední době několik herců se v roce 2011 pokusil o vlastní režii moderní filmovou shakespearovskou adaptací CORIOLANUS. K režii svého druhého filmu - VÁ&SEŇ MEZI ŘÁDKY – se nechal dlouho přemlouvat scénáristkou Abi Morganovou. Původně chtěl zůstat jen u toho, že zahraje hlavní postavu.
Jeho Charles Dickens je pravý Angličan, člověk s nezměrnou energií a také pravidelným životem, který si denně ukládá pevný pracovní režim jak na psaní tak i na práci novináře, herce, divadelníka a člověka, který se nestraní společnosti a je v ní oblíben. Jak si našel čas na milostné hrátky a jak svoji tajnou lásku zakomponoval do některých svých románů – to už hledejte ve filmu. Film je zkušeně režírovaný, anglicky přesný, i když někdy trochu chladný. Pohled do doby královny Viktorie je poučný, ale není zromantizovaný. Hra emocí, obestírající atraktivní prostředí literární tvorby a skutečného života, jejich vzájemné prostupování, je dojemná. Zásluhu na vyznění filmu má výprava Marii Djurkovitzové přesně zachycující výraznou atmosféru Anglie 19. století a kostýmy, jejichž autor Michael O´Connor pracoval s dobovými malbami, aby byly co nejvěrohodnější. Také za ně získal Oscarovou nominaci.
Foto: csfd.cz, novinky.cz, mat.cz

************************************
VÁ&SEŇ MEZI ŘÁDKY
(
The Invisible Woman), Velká Británie 2012
režie Ralph Fiennes
uvádí ČT art ve čtvrtek 14. března od 20,20 hodin

 


 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0212 s