Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


PROROCTVÍ Z TEMNOT – TV tip – Richard Gere po stopách tajemného tvora

14.07.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PROROCTVÍ Z TEMNOT – TV tip – Richard Gere po stopách tajemného tvoraJe to legenda, výmysl, zjitřená fantazie? Nejen v Americe, odkud pochází tento film, ale i v celém světě se čas od času vyskytují zmínky o neznámé bytosti z temnoty, motýlím muži. Každé jeho zjevení věští někomu blízkou budoucnost, převážně pak předvídá tragédie a smrt. Než vybuchl Černobyl prý ho spatřily stovky lidí. Každý ho vidí v trochu jiné podobě, každému se představí pod jiným jménem. Rozhodující je informace, že nejde o lidskou bytost.
 

I autoři tohoto filmu se dušují tím, že příběh vznikl na základě skutečné události, ač to skeptici budou tvrdě popírat. Základem se stala kniha reportéra Johna A. Keela, v níž autor popisuje skutečné události katastrofy, k nimž došlo v městě Point Pleasant v západní Virginii před Vánocemi roku 1967. Film se zaměřuje na události a sleduje rozumem nevysvětlitelné jevy očima jednoho člověka.

Hlavním hrdinou filmu je novinář, politický reportér listu Washington Post John Klein (Richard Gere), kterého rozhodně nemůžete podezírat z vymýšlení nesmyslů či senzacechtivosti. S manželkou Mary (Deborah Messingová) se rozhodnou koupit dům. Po cestě domů však dojde k nehodě. Mary v nemocnici umírá údajně na nádor na mozku, ale pro Johna jsou nepochopitelné kresby záhadné bytosti, které v posledních chvílích svého života vytvořila a její slova: „Tys to neviděl, že ne?“ John začne ze všech sil pátrat po celém světě po bytosti s motýlími křídly a ohnivýma červenýma očima. Každé zjevení tzv. Múřího muže doprovázejí tajemné vidiny světelných úkazů, hlasů zvuků či záhadných telefonátů. A také to hlavní – každé zjevení nadpřirozeného tvora věští katastrofu. K jedné má dojít ve venkovském městečku Point Pleasant. John se tam chce vydat, ale dostane se tam záhadným způsobem, jakoby mávnutím kouzelného proutku, když cestou z Washingtonu do Richmondu zabloudí. Ocitne se šest set mil od cíle své cesty a v městečku je vítán nelibě a s puškami v rukách. Zjistí, že se tam objevují stále častěji podivné události spojené s postavou „mothmana“, muřího muže. Co strašného čeká obyvatele Point Pleasantu a čeho se obává i místní policistka Connie Millsová (Laura Linneyová)?
Ne, nečekejte přímé zobrazení nadpřirozených jevů ani jejich reálné vysvětlení. Režisér Mark Pellington  se soustřeďuje na nepřímé popisy, výpovědi svědků, spoléhá na kresby a záznamy podivných telefonátů. S pomocí těchto náznaků a indicií se mu však daří vytvořit opravdu tajemnou až hororovou atmosféru, připomínající seriál „Akta X.“ Režisér řekl: „Neměl jsem zájem o natočení filmu „o nestvůrách.“ Nechtěl jsem točit sci-fi ani film o nadpřirozených silách. Označuji ho za psychologické drama s přirozeně neskutečným podtextem.
Faktem ale je, že v okolí Point Pleasant se v létě 1966 začaly kupit podivnosti a vidění něčeho zvláštního, co připomínalo velkého motýla asi šest stop dlouhého či hnědou člověku podobnou bytost. O tom informovala redakce místního listu a neměla rozhodně nouzi o další a další svědectví o zjevení. Někteří lidé to viděli, jiní slyšeli či cítili nepřekonatelný strach. K tragédii došlo 15. prosince 1967 kdy se zřítila dominanta města Stříbrný most. A nejde jen o jedno městečko v USA. Přízraky se zjevují na světě i v jiných místech, stále a vždy věstí nějakou katastrofu....
Richard Gere v hlavní roli zdárně opouští role krasavců a milovníků jak je známe třeba z AMERICKÉHO GIGOLA či PRETTY WOMAN, nebo propagátora buddhismu, jak jsme jej mohli poznat na festivalu v Karlových Varech v roce 2015. Dokazuje, že je velkým hercem, který zvládne jakoukoli roli a bude v ní přesvědčivý. Úspěšně mu sekunduje v roli místní policistky Laura Linneyová, která si spolupráci s Gerem vyzkoušela již v soudním dramatu PRVOTNÍ STRACH.
Foto: csfd.cz, filmmovie.com, toledoblade.com

*******************************
 PROROCTVÍ Z TEMNOT
(The Mothman Prophecies), USA 2001, režie Mark Pellington

uvádí v úterý 18. července FILM+ od 20.00 hodin
 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 11.9265 s