Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Citové pouto ovlivňuje náš život (navždy)?

25.03.2019   Renata Petříčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Citové pouto ovlivňuje náš život (navždy)?
Knih o vztazích je nepřeberná halda. Ze Země, z Marsu, z Venuše. Každý má  jiný jazyk lásky. Citové pouto patří nejspíše k těm vážně lepším, rozhodně v tom, že jde k samotnému kořenu věci. A potom, teprve potom možná oceníte tu Venuši a dar podle svého typu.

Protože naše narození, dětství, kus povahy, formují to, jak se VZTAHUJEME k druhým lidem. Úzkostně, vyhýbavě nebo jistě. Nebo různé kombinace obojího. A tady se dostáváme k tisícům různých kombinací, když se různě namíchaní lidé budou vzájemně setkávat.

A nejhorší na tom je, že jistý typ málokdy okouzlí ten úzkostlivý. O životní dramata je postaráno díky tomu, že vzájemně se pak přitahují neustále naprosto nesourodé typy, které jen těžko bez pochopení všech souvislostí mohou být spolu šťastné.

Jak vznikají ty šťastní jistí lidé?
Autoři k tomu říkají: „Jsou nám tyto výjimečné vlastnosti vrozené, nebo si je osvojujeme postupně během života? John Bowlby věřil, že typ attachmentu  je dán životní zkušeností dítěte. Soustředil se především na interakci dítěte s jeho rodiči a to v období raného dětství. Pokud jsou rodiče dítěte citliví a vnímaví k jeho potřebám, u dítěte se vyvine jistý typ citového pouta. Takové dítě se naučí, že se může na rodiče spolehnout.“

Studie mají vždycky i nějaké slabiny, ale v podstatě platí. Když nás život naučí, že se na něj můžeme spolehnout, tak si jsme jistí. Když nás zraní, když nás vypeče, ať už kdekoliv, naučíme se úzkostně se držet zbylých i domnělých jistot, nebo se začneme všemu vyhýbat. Kromě praktických příkladů, teorie a rozebírání tohoto tématu tu najdete také různá cvičení, návody na to, jak v sobě rozpoznat svůj typ a jak s ním dál pracovat. Jak upravit váš partnerský vztah, kde najít své slabiny a jak je opravit.
Možná nám tu nejde o to se přeučit být jiným typem, to je ostatně práce na celý život, ale jde o to uvědomovat si přesné a často nevědomě emocionálně projevované slabiny, které… a v tu chvíli se právě musíme zastavit a říct si – pozor, tohle nejsem já, to je můj typ. Musím si právě v tuhle chvíli zachovat chladnou hlavu. Nebo se naopak víc uvolnit a rozehřát směrem do vztahu.

Vztahový systém není vztah. Vztahový systém jsme se naučili – často špatně.

Vztah máme naučit se nyní, je to kus dřiny, ale… vyplatí se. Zkuste se začíst do množství zkušeností, praktických tipů a shovívavého čtení k největším slabinám, jež najdete v partnerských, ale i jiných vztazích.
Kniha se netýká zdaleka jen lásky a rodiny, ale tyhle „pouta“ hrají významnou roli i v našich kamarádských nebo pracovních vztazích.

O autorech:
Rachel S.F. Heller: Sociální psycholožka, studovala na Kolumbijské univerzitě a strávila dětství různě po světě, je nadšenou cestovatelkou, přednášela, pracovala jako konzultant pro velké firmy a nyní má psychologickou praxi pro rodiny a páry.
Dr. Amir Levine: Psychiatr a neurovědec, který při studiu na Kolumbijské univerzitě pomáhal matkám, aby si k dětem vytvořily bezpečné citové pouto. Jeho terapie a teorie vztahového attachmentu odhalila spoustu souvislostí s tím, jak se chováme ve vztazích, jak cítíme a reagujeme.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2019, www.synergiepublishing.com
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1023 s