Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SNÍDANĚ NA PLUTU – TV tip – Když jsi „jiný“ nezoufej!

29.03.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SNÍDANĚ NA PLUTU – TV tip – Když jsi „jiný“ nezoufej!Hořká komedie SNÍDANĚ NA PLUTU oscarového režiséra snímků Hra na pláč či Interwiev s upírem Neila Jordana. Nečekejte výpravnou sci-fi podívanou do budoucnostosti a na jinou planetu. Zůstaneme na Zemi - film se odehrává v Severním Irsku sedmdesátých let, kdy zemi straší plánované bombové atentáty IRA. Přesto není politická situace jeho hlavním tématem, jako tomu bylo ve Hře na pláč.

Stává se jen pozadím pro příběh transvestity jménem Patricie Kitten Braden (dříve Patrick Koťátko Braden), kterého ztvárnil Cillian Murphy. Formou romantické komedie líčí režisér část životního příběhu irského outsidera, kterého smůla pronásleduje už od narození. Chlapec vyrůstá na sklonku šedesátých let v nepřátelské rodině a od dětství se rád převléká do ženských šatů. Nevadí mu posměch okolí a hledá své místo ve světě. Unikne smrti z rukou teroristů IRA, přežije policejní výslechy a vydá se do Londýna hledat matku – tajemnou „Phantom Lady“. Jestli matku najde není podstatné – důležité je, že najde co hledal (hledala): Lásku.

Film se vyznačuje pečlivě vybudovanou atmosférou sedmdesátých let nejen díky kostýmům a účesům, ale především kvůli dobové hudbě. Jak prozradila reklama „film obnažuje svět transsexuální proměny mladého muže „Koťátka“ v reáliích londýnských undergroundových kabaretů v období, ve kterém „sexuální revoluce“ hippies už ovládla i konzervativní britskou kulturu.“ Jordan asi poprvé ve své kariéře kladl tak velký důraz na hudební doprovod. Každá kapitola je ozvučena jiným songem ze 70. let a je až neuvěřitelné, s jakou pečlivostí jsou vybírány. Slova písní naprosto dokonale sedí k tomu, co se zrovna na plátně děje a i samotný název filmu, Breakfast on Pluto, je vlastně název písničky Dona Partridge.
 
„Film je prošpikován dobovou atmosférou, sexem, hudbou, politikou, sociálnem, fantastikou, melancholií a jemným humorem a všechno dohromady skutečně FUNGUJE! A to je ještě našlapán písničkami našeho mládí, které - věřím tomu - potáhnou kdykoli“

Syn irského školního inspektora a francouzské učitelky Cillian Murphy (*1974), který ztvárnil hlavní postavu, táhne celý snímek. „Jeho vizuální přerod v ženu je až neuvěřitelný a koncem filmu je skutečně velmi obtížné poznat, že se pod tou blond parukou skutečně schovává mužské tělo. Dokonale nastudoval ženskou chůzi, pohyby rukama, dokonce i intonaci hlasu a hravě si poradil i se silnějšími, emočními scénami.“ dočtete se v jedné z recenzí. Z vedlejších postav je hodně výrazný také Liam Neeson  jako otec Bernard, který je ve své roli značně umírněný, ale o to víc hraje pouze obličejem. Jeho scéna zpovědi v budce peep show patří k nejsilnějším momentům celého filmu.
Film byl natočen podle stejnojmenného bestselleru Patricka McCabeho„o nevinném klukovi, který věří, že vše se obrátí v dobro, dokonce i když vše, co zažije, by ho mělo přesvědčit o opaku…“
Foto Ciliana Murphyho z csfd.cz, plakát terryhoponozky.cz
************************************
SNÍDANĚ NA PLUTU
((Breakfast on Pluto)
Irsko, Velká Británie 2005, režie Neil Jordan
uvádí ČT art v úterý 2. dubna od 21,55 hodin
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1296 s