Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jen jeden svět od Renaty Šindelářové

07.04.2019   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jen jeden svět od Renaty ŠindelářovéV nové knize Renaty Šindelářové se prolínají tři vrstvy děje:
1. Bravurně detektivní
2. Skepticky ezoterická
3. Soudobě realistická

Detektivní vrstva je zvládnuta na jedničku anebo dvojku (neboť... Nesrovnávejme vše s Agathou Christie!) a jen možná trpí jistou rozklížeností. Do dvou set osmnácti stran. Tento rozsah by nevadil, ale detektivní linka je přerušována, což ryze chladnému a jen kalkulujícímu příběhu škodí. Ale zde právě slyším námitku. Kdyby totiž ono zdánlivé rozklížení detektivna nenastalo, přišli bychom o dost. Renata Šindelářová nechtěla zůstat jenom studenou počtářkou, a tak souběžně psala (a také napsala) ryze realistický, soudobý příběh ze světa střední anebo rovnou vyšší třídy, přičemž svým ženským vnímáním situací a viděním bezesporu zaujme a udrží pozornost.

Jen jeden svět má pětadvacet kapitol a „paradoxní“ myšlenku, že se na této planetě vyskytuje tolik světů, kolik je lidí. Nakukujeme s autorkou prvořadě do jednoho z nich, ale s občasnými odbočkami. A také hledíme do kosmu jedné velké firmy, jejíž ředitel má (nedej Bože) zemřít, nebo podle všech indicií a hlavně jisté „magické“ předpovědi.

Čistě pro zábavu najatá esoterička Bianka předpověděla onu smrt a její drápy se skutečně vynoří. Někdejší kriminalista, ale nově žurnalista (poměrně oblíbená kombinace, řekl bych) jménem Daniel začíná pátrat a dedukovat, vžívá se (zcela neesotericky) do některých myslí a brzy nařkne Bianku z vraždy. Nařčení dává smysl, ale podezřelých je víc a rovněž mají motivy. Kdyby to bylo všechno, jen bychom se bavili, ale není to vše. Vedle zmíněného podniku totiž zajímavým způsobem procházíme řadou dalších prostředí, který jsou perfektně vylíčena, a říkám-li perfektně, mluvím také o psychologii jejich osazenstva. A s nitrem člověka je to sice někdy těžké, jak chápal již Dostojevskij, ale například komplexní nitro zmíněné firmy vylíčila autorka takřka geniálně.

Jistěže není sice novum vykreslit „Voženílkovo“ (kdybych vzpomněl Jaroslava Dietla) dolézání a jeho intriky (nebo naopak schopné manažery), vše to zde již bylo, nicméně čas letí a tento román zapadá do bezprostředního dneška. Bystře jde s dobou v detailech.
Pouze náznakem, ale okolo nich leží celý svět.

Výhrady by snad mohl někdo mít pouze k erotickým scénám a někteří tvůrci jsou už tací, že pod vlivem jistě úctyhodné zásady „pozor na pornografii“ příliš „pomlčkují“. Retušování bývá ovšem nebezpečné. I tady. Například v případě scény mezi šéfem a jeho podřízenou je to patrné. Vše je decentní, ale z realismu zbytku knihy to uniká k neumírněné červené knihovně. Podobných „odvážných“ míst má navíc kniha několik. Vyváženy naštěstí jsou oněmi precizními vhledy a nuda to nemůže být už proto, že má Bianka skutečně jisté neobyčejné schopnosti. Je přitom až překvapivé, jak věrohodně se v ději vyjímají, a nebál bych se knize v tom směru přiřknout až kingovský charakter.

Finále se ovšem blíží klišé, i když Kingovi opět též. Biance se totiž narodí či narodit má syn, přičemž také jeho schopnosti budou... „A budu tě učit pravdě,“ řekla. „Té vnější i té vnitřní – duchovní.“ Ono zakončení však je zřejmě nutné, neboť autorka napsala i ještě nevydanou, ale vzadu už inzerovanou knihu Můj svět v tobě, která bude volným pokračováním. Hrdinou se stane právě Biančin syn Leonardo. Díky svým vizím a schopnosti probourat se do cizí mysli pomůže při pátrání po děvčátku, které zmizí před obchodním domem.

Ukázka:
A přesně proto tu vznikalo tolik prostoru pro věštkyně a šamany. Lidé toužili po větší spokojenosti, což byl velmi naivní nesmysl. Nic nezabrání murphyovským okolnostem, aby měnily naše plány. Můžeme změnit pouze náš přístup k nim.
To je ovšem, podle Daniela, dispozice daná geneticky. Jsi flegmatik nebo sangvinik? Jsi v pohodě. Ale melancholik se bude vždycky litovat a cholerik vztekat. Co na tom zmůže jóga, meditace, antidepresiva či jakákoli jiná metoda? Minimum. Jen další falešný prostředek, berlička způsobující dočasný útlum, ne trvalou změnu stavu.
Myslel na (podezřelou) Martinu Kovancovou.
Jednou někde četl, že partner, který vás magicky přitahuje, není pro vás ten pravý. Protože vás na něm přitahuje něco, co máte sami v sobě nedořešené, a po odeznění zamilovanosti přijdou komplikace. Pokud hledáte ideální vztah, měli byste si začít s někým, kdo je vám prostě jen sympatický, cítíte se s ním fajn. Kdo s vámi má společné zájmy, ale nijak zvlášť vás nefascinuje. S takovým partnerem můžete dosáhnout celoživotní harmonie. Psychologický blábol, nebo na tom něco bylo?


Renata &Sindelářová: Jen jeden svět. Obálka Jiřina Zusková.
V edici Knihomol vydalo nakladatelství „Literární strom“.
Klášterec nad Ohří 2018. 232 stran. 25 kapitol. ISBN 978-80-906902-2-6
Foto obálky, objednávky: literarnistrom.cz

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0205 s