Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NEVĚSTA – TV tip – debutový (a zatím jediný) film Jiřího Suchého

12.04.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NEVĚSTA – TV  tip – debutový (a zatím jediný) film Jiřího SuchéhoNEVĚSTA vzniklá v roce 1970 se v kinech moc neohřála. Do normalizačních měřítek na „vhodnost“ kultury se zjevně nevešla a tak z povědomí zmizela tak tiše jako vznikla. Dnes jen díky televizi se můžeme potěšit filmem, který vůbec nezastaral a svým kaleidoskopickým pohledem na život a svojí surreálnou poetikou se zařadil do pozitiv české kinematografie šedesátých let a dokazuje, že jeho autor měl (a má) mimořádný talent.
 


Jiří Suchý se nikdy netajil tím, že je milovníkem filmu a že (stejně jako Václav Havel) by byl rád filmovým režisérem. Na rozdíl od Havla, který se k filmu ODCHÁZENÍ dostal až v roce 2011, Suchý měl štěstí dříve. Dostal nabídku skupiny Juráček-Kučera k natočení autorského filmu, k němuž si může sám napsat námět a scénář a bude mít volnou ruku s jeho realizací. Ač byl Suchý v té době velmi vytížený jako textař i divadelník, neváhal. V rozhovoru pro Květy řekl: „NEVĚSTA nemá být ani hudební komedií, muzikálem, revuálním divadlem ani filmovou básní, ale spíše takovou prosmutnělou veselohrou ve formě jakéhosi leporela.“
Na první pohled se může příběh filmu zdát naivní až banální. Osmnáctiletá nezkušená venkovská dívka Zdena (Marta Vančurová) se z drůbežárny vydává domů a cestou potká zvláštního tuláka (Evžen Jegorov), který se prohlásí za chiromantika a hádá jí z ruky. Z čar na dlani vyčte, že se přesně 23. října musí vdát, jinak bude nadosmrti nešťastná. Dívka to vezme vážně, uteče z domova a vydává se do „světa“ (města) hledat toho pravého. Začíná její cesta „poznání“ života. Potkává různé lidi a dostane se do podivných situací, které ji spíše děsí než inspirují. Seznamuje se se spisovatelem Ondřejem (Jaromír Hanzlík)a prožívá jeho fantazie, dostává se do podivné společnosti kolem herečky Marty (Věra Křesadlová), poznává hezkého Ivana (Jiří Novotný) stíhaného policií a úchylného sběratele dětských panenek Jiřího (Josef Dvořák). Prožívá různá jiná dobrodružství a postupně ztrácí iluzi za iluzí. Jen jeden z mužů by byl ochoten si ji vzít – úředník památkové péče Jan (Josef Čáp), ale v určeném termínu svatby bude v zahraničí. 

Útrapy Zdeny by mohly připomínat dávnou „červenou knihovnu“. Pro Suchého jsou ale jen hříčkou k rozvinutí jeho – jak sám řekl „lidového surrealizmu“ – metody, kdy se spolu mísí reálný příběh se sny, surreálnými představami a bizarními situacemi. Dnes poučeni Janem &Svankmajerem se na to díváme s nadhledem, ale ve své době to působilo jako zjevení z jiného světa. Hrdinčina „cesta do světa a zase zpátky“ končí tam, kde začala – doma. Bez ženicha, zato s outěžkem.
Prolínání snu a skutečnosti spojuje hudba a písničky Jiřího &Slitra a Ferdinanda Havlíka. K celkově úspěšnému vyznění filmu přispěl i herecký projev Marty Vančurové, v době natáčení ještě studentky DAMU. Zaujme i Josef Dvořák v pro něj netypické roli zakomplexovaného sběratele panenek. Podle režisérova přiznání je duchovním otcem prolínaného světa snů a vizí „nezvalovský poetizmus“ a filmovými kmotry pak J. L. Godard se svým BLÁZNIVÝM PETŘÍČKEM a Fellini s filmem GIULLIETA A DUCHOVÉ. Zajímavý názor vyjádřil Jan Lukeš. Když píše o Zdenině cestě za naplněním věštby říká, že v symbolické rovině si mnoho nezadá s cestou celého lidstva za štěstím – počínaje starověkem a konče šaškovskými čepicemi na hlavách současníků v závěru.“
Foto: fdb.cz, terryhoponozky.cz

****************************
NEVĚSTA
ČSR 1970, režie Jiří Suchý
uvádí v pátek 19. dubna stanice Československo 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0209 s