Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Dcera Sherlocka Holmese

02.05.2019   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dcera Sherlocka HolmesePředstavte si jaro 1910 a velkého, moudrého Sherlocka Holmese (IQ není známo, avšak dozajista je na výši). Podle knihy, kterou právě čteme, však tento pro mnohé jeho fanoušky nesmrtelný génius není už mezi živými. Tiše odešel na věčnost před sedmi lety. Sklapl podpatky, nicméně spisovateli Leonardu Goldbergovi (autorovi knížky Dcera Sherlocka Holmese) to vadí jen trochu. Ví, jak „problém“ řešit, a vyprávět o novém případu nechá dvaatřicetiletého syna doktora Watsona, který pracuje v patologickém ústavu pověstné nemocnice Svatého Bartoloměje. Tedy tamtéž, kde se jeho tatínek kdysi seznámil s Holmesem. Co víc, i syn žije v Baker Street, 221B.


Vražda, k níž dojde, vypadá zprvu jako sebevražda, a její soukromé vyšetřování iniciuje záhadná Joanna Blalocková. Je to zdravotní sestra a oddaná čtenářka detektivek Edgara Allana Poea i Arthura Conana Doyla! Ty druhé vznikly v tomto fiktivním světě na podkladě skutečných případů.
Joanna Blalocková je navíc hezká i chytrá. A vdovou. Vdána byla za syna britského ministra, ale ten podlehl choleře. Ženě zůstal vysoce bystrý desetiletý syn, a když Watson starší chlapce spatří prvně, ustrne. Toto dítě, snažně pomáhající v pátrání, mu připomíná Sherlocka.
Na místě paní Hudsonové pracuje nyní v domácnosti v „Pekařské ulici“ její dcera a vynořují se taky další a další figury s povědomými příjmeními a například i jistý plukovník Christopher Moran. Goldbergova zručně napsaná detektivka možná obsahuje i prvky naivity, nicméně to asi bude záměr. Naivita je pouze zdánlivá a vytváří kolorit, jakýsi odlesk někdejšího Londýna, který všichni známe a znovu a znovu funguje v populární kultuře, takže odsud těží i aktuální počítačová hra: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/hry-a-herni-systemy/477551-atmosfera-stareho-londyna-a-krvelacni-upiri-hru-vampyr-si-koupilo-pul-milionu-lidi.html).
„Nad Londýnem se vznášela hustá mlha.“ To je věta, kterou podobné kolority rády začínají, Goldberg se do této atmosféry uměl ponořit, a jak se pátrání rozvíjí, do „hry“ vstoupí jako faktor ještě i Athénský klub. Luštíme tajné písmo, hledáme poklad a zopakujeme si poučku o tom, že „staré viny mívají dlouhé stíny“. Vděčnou „roli“ v ději hraje i druhá anglo-afghánská válka (1878-1880) a protože to, co nyní uvedu, je prozrazeno i přímo na deskách knihy, vyzraďme, že mladší Watson naváže s Holmesovou dcerou VELMI důvěrný vztah.
A ti dva se k sobě ostatně hodí. Spolu i začnou připravovat plán lapení vraha při jeho dalším činu, který nesmí vrah dokonat.
Ledacos jim ovšem během akce a jejího plánování metají pod nohy jistí britští aristokraté.
A dokonce Scotland Yard.
A s kým že měl Sherlock potomka? S kým jiným, nežli s Irenou Adlerovou (jak rovněž prozrazuje obálka), a nejspíše ani nemusíme dodávat, kým tato Irena z povídky Skandál v Čechách Holmesovi byla.
Dcera Sherlocka Holmese je kvalitní pastiš a dosti bravurně zapadá do takřka nekonečné už řady jemu podobných.

Ukázka:
Otec ještě jednou nahlédl do spisu a pak svraštil obočí, jak se snažil rozvzpomenout si na dávné události. „Obětí byl Ronald Adair, který přišel o život poté, co hrál s Moranem karty.“
„Stejně jako Charles Harrelston,“ poznamenala Joanna.
„Plukovník Moran ve hře s Adairem podváděl.“
„Další pozoruhodná podobnost.“
„Adair byl zastřelen skrz otevřené okno.“
„Harrelstonova smrt se také točí kolem okna.“
„A když se Sebastian Moran dozvěděl, že je mu Sherlock Holmes na stopě, snažil se ho zabít.“
„Jakým způsobem?“ zeptala se Joanna.
„To už si nepamatuji.“
„Snažně vás prosím, vzpomeňte si,“ naléhala Joanna. „Může nám teď jít o život.“
Zatímco otec přemýšlel, nepřestával jsem uvažovat nad tím, jak byl Sherlock Holmes geniální. Jak ho mohlo napadnout, že rysy dobra a zla mohou utkvívat v genech a přecházet na další generace? Sebastian a Christopher Moranovi byli dokonalými názornými příklady tohoto fenoménu. Stejně tak i Joanna Blalocková a její biologický otec Sherlock Holmes.


Leonard Goldberg: Dcera Sherlocka Holmese. Překlad Hana Marsault. Ve společnosti Albatros Media vydalo nakladatelství CPress. Brno 2018. 304 stran. ISBN 978-80-266-1056-4
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1647 s