Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


VRÁSKY Z LÁSKY – TV tip – Strach ze stáří?

26.04.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

VRÁSKY Z LÁSKY – TV tip – Strach ze stáří?Navzdory věku se lze vzepřít osudu a nejen se naposledy zamilovat, nerezignovat a také bojovat o důstojný konec života.  Když se najdou dvě výrazné osobnosti v pokročilejším věku, které dokážou diváka přesvědčit, že stojí za to žít do poslední chvíle, pak je vyhráno. To věděl režisér Jiří Strach, když začal přesvědčovat tehdy jednaosmdesátiletou Jiřinu Bohdalovou a jejího hereckého (a chvíli i manželského) o rok mladšího partnera Radoslava Brzobohatého.
 
Nebylo to zdaleka tak jednoduché. Tihle dva, kteří spolu zazářili v řadě filmů, z nich vévodí třeba UCHO, HVĚZDA ZVANÁ PELYNĚK, DÁMA NA KOLEJÍCH či PĚNIČKA A PARAPLÍČKO) se totiž po rozchodu od stolu a lože řadu let „nemuseli“. Nakonec se je podařilo přesvědčit a teprve poté se Jiří Strach obrátil na scénáristu Marka Epsteina, aby jim napsal scénář „na tělo.“ Bylo to skutečně na poslední chvíli, protože v roce premiéry Radoslav Brzobohatý zemřel. Jak řekl scénárista Marek Epstein: „Je to příběh dvou lidí, kteří se dostali na konec svých cest, ale rozhodnou se z téhle konečné jet ještě jednu zastávku navíc.“

Bývalý učitel Ota (Radoslav Brzobohatý) má před těžkou operací očí, která může skončit i tragicky. Svými vrtochy často komplikuje život svému synovi  (Ivan Trojan) a snaše (Lenka Vlasáková). Ještě před nástupem na operaci se Ota rozhodne „vyčistit si život“. Rozhodne se proto vyhledat svoji dávnou lásku, která mu kdysi velmi ovlivnila život. Dřívější slavná herečka Jana (Jiřina Bohdalová) si na dávného ctitele sice nepamatuje, ale využije ho k útěku z ústavu sociální péče, kde svými rozmary trápí přísnou vrchní sestru (Taťjána Medvecká). Energická stará dáma hodlá i přes zákaz dojet do Prahy na herecký konkurz.
Cesta obou uprchlíků se od začátku komplikuje a přináší jak řadu překvapení, tak i humoru. Dvojice ji absolvuje ukradeným autem ale i stopem a dalšími dopravními prostředky. Během cesty dochází ke konfrontaci dvou vyhraněných protikladných osobností, jež si díky tomu uvědomí vlastní nedostatky a omezení – u Jany sebestřednost a u Jiřího sucharství. Žánr se ze smutné komedie postupně přechází na komediální road movie. Vrcholnou scénou, která zmrazí Janiny poslední naděje je barrandovský konkurz, v němž Jana urazí režiséra (Radim &Spaček) a on ji to vrátí sdělením, že je pro roli příliš stará a přinutí ji sundat paruku. Tady najednou Jiří Strach zvolní tempo a nechá naplno vyznít emotivní scénu trapnosti a ponížení.
Oba hlavní představitelé se podle slov režiséra pustili do natáčení s velkou chutí a elánem. Dokonce prý odmítli kaskadéry – např. při skoku z třímetrového plotu sanatoria nebo při smyku auta na křižovatce. Podle režiséra Jiřího Stracha je to "film o naději. O tom, že v každém věku lze najít něco či někoho, pro co má smysl žít."
********************************
VRÁSKY Z LÁSKY
ČR 2012, režie Jiří Strach
uvádí ČT2 v úterý 30. dubna od 21,45 hodin

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0217 s