Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


OCHRÁNÍM TĚ – nový detektivní román Petera Maye

29.04.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

OCHRÁNÍM TĚ – nový detektivní román Petera MayeTi čtenáři, kteří četli trilogii skotského spisovatele Petera Maye situovanou do drsného prostředí severského ostrova Lewis (Skála, Muž z ostrova Lewis a &Sachové figurky) po novém díle tohoto plodného autora s názvem OCHRÁNÍM TĚ sáhnou zcela automaticky. Mayovy mistrovské až geniální romány dokáží čtenáře doslova vtáhnout do prostředí větrem a deštěm bičovaného kousku země, kde život není lehký a obživa se získává velmi složitě a vnést sem dramatický děj s kriminální zápletkou.
 
Román OCHRÁNÍM TĚ začíná ve Francii, kam se na služební cestu vypravili manželé Niamh (čti Nýv) a Ruairidh (čti Rúari): Hned v úvodu manželka zahlédne výbuch auta, v němž odjel její manžel s údajnou milenkou. Pocit zoufalství a beznaděje vyjádří autor hned v prologu: „s naprostou jistotou a pocitem nekonečné prázdnoty a smutku ví, že její muž je mrtvý.“ Navíc pocit ztráty manžela kalí Niamh přesvědčení dané anonymními listy, že jí mohl v posledních dnech být nevěrný a proto nasedl do auta ruské módní návrhářky. Kdo zosnoval tento čin? Teroristé, ruská mafie, módní konkurence? Francouzská policie v čele s komisařkou Braqueovou postupně opouští jednu teorii za druhou a přikloní se k závěru, že kořeny výbuchu leží v rodišti a pracovišti obou manželů – v dalekém severském ostrově Lewis. Komisařka je tam okamžitě vyslána.


Než k tomu dojde Peter May podrobně popisuje činnost manželské dvojice. Stejně jako řada místních na Vnějších Hebridách se specializovala na ruční výrobu speciálních tkanin ze střiže z ovčí vlny. Manželé přinesli na trh novou verzi zvanou Harris Tweed (jediná látka na světa chráněná výnosem britského parlamentu) a postupně ji prosadili do obchodů s luxusním zbožím. Linii tkaní na zastaralých i zmodernizovaných stavech je věnována poměrně velká pozornost, což z počátku snižuje napětí a očekávané řešení. Stejně tak postup policie je popsán dosti stroze a vůbec celá první polovina knihy odehrávající se ve Francii jakoby nebyla z pera Petera Maye.

S napětím čtenář čeká, až se děj přenese do prostředí Myaovi tak blízkému – na ostrov Lewis. Na ostrov, kde buď prší, nebo se „příroda pokouší o déšť.“ Braqueové pařížské oblečení je zde k ničemu a také potřebuje speciální terénní auto, aby se mohla dostat k manželské vile na útesech. K ruce je jí detektiv seržant Gunt, zabývající se dosud převážně lovem pytláků ryb a hospodskými rvačkami. Na ostrově se totiž nevyskytují krádeže (všechny domy jsou nezamykané) a vraždy se zde uskutečňují jen v románech Petera Maye.
To čtenářsky nejzajímavější a nejvděčnější se však odehrává ve vzpomínkách Niamh. Její dětství, rodina, setkávání s Ruairidhem, studia i láska a manželství dostává pevný řád a autor umně navozuje napětí v otázce, co se kdysi stalo a proč nemají místní Ruairidha v oblibě. Kdo je takový jeho nepřítel, že by ho dokázal zabít? Tajemství z minulosti se postupně odhaluje a napětí vzrůstá.  Vedle klasické detektivní linie je tady překvapivě velmi dobře zachycena láska obou manželů, což vás navede k pocitu, že May by byl schopen kromě detektivky napsat i čtivý a čtenářsky vděčný milosný román.

&Skoda jen, že poslední kapitoly knihy OCHRÁNÍM TĚ jsou najednou nepřesvědčivé. Ano, nečekané odhalení se koná, ale je zabaleno do překombinovaného vyústění, které jakoby vypadlo z nějakého podřadného románu. Při zpětném pohledu pak si najednou uvědomíte, že to, co jste četli, není nejlepší dílo Petera Maye, ale jen slabší odvar jeho předchozích knih. Jakoby to ani nepsal váš milovaný autor, ale někdo jiný. Pokud se pak znovu začtete do partií věnovaných ostrovu Lewis přemýšlíte, proč z nich málo cítíte tu atmosféru, kterou předchozí trilogie ve vás vyvolala. Jak postavy vyšetřovatelů tak i těch z módního světa jsou dosti neživotné a to pravé najdete jen ve vlastních vzpomínkách Niamh. Je to tím, že May se vyčerpal nebo je to jiným překladatelem jeho poslední knihy?
Nicméně i přes výhrady je možno říci, že i tento román patří k nadprůměru detektivní četby a jeho vydání v nakladatelství Host  je nutno ocenit. Kniha má zajímavou grafickou úpravu připomínají tweed politý krví. Pochválit je nutno přiloženou stránku s výslovností gaelských jmen, jazyka, jenž „Angličané vůbec nedokáží vyslovit a neumí to ani řada Skotů.“ Velmi dobré pro orientaci je připojená mapka ostrova, což by bylo výhodné i v předchozích dílech trilogie. Bohužel chybí jen maličkost – měřítko pro představu vzdáleností.

Současně s knihou vyšla i audiokniha. Část textu načetl Jiří Dvořák, který za interpretaci Muže z ostrova Lewis obdržel cenu Audiokniha roku 2014 v kategorii Nejlepší audiokniha ‒ četba. Na Ochráním tě by ale sám nevystačil. O minulosti Niamh a Ruairidha vypráví Niamh v ich-formě, to načetla Lenka Zbranková.
Ilustrační foto Lewis-visitscotland.com, město Stornoway-marinas.com
**********************************
Peter May: OCHRÁNÍM TĚ
z anglického originálu přeložil Filip Drlík
vydalo nakladatelství Host Brno v roce 2019.

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0683 s