Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítě



Webmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


STRACH ZA OPONOU – historická detektivka Viléma Křížka

08.05.2019   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

STRACH ZA OPONOU – historická detektivka Viléma KřížkaDo útrob Nového německého divadla v roce 1913 zavede čtenáře nová původní česká detektivka STRACH ZA OPONOU. Pachatele tajemných událostí v divadle a posléze i vraždu odhaluje jeden z nejoriginálnějších a nejvýstřednějších vyšetřovatelů Eliáš Sattler. Jak říká nakladatelství Mystery Press „Sherlock Holmes má brilantní mozek, Eliáš Sattler navíc dokonalý čich.“

 



Detektivek má česká literatura úctyhodné množství. A také jejich dychtivé čtenáře. Kdo ještě dnes vzpomene 132 svazků „zelené“ edice SMARAGD z Mladé fronty? Nakladatelství MOBA se chlubí, že od roku 2000 poslalo ke čtenářům 300 původních detektivních románů. Ale jsou tu i jiná nakladatelství, která nezahálejí. Dokonce za vydaná díla získávají významná ocenění. Mystery Press se ujalo zajímavého autora Viléma Křížka a už jeho prvotina SMRT MÁ VŮNI INKOUSTU získala cenu Jiřího Marka jako Nejlepší česká detektivka a cenu E.E. Kische jako Nejlepší historický román.

Nyní přichází na trh druhý případ Eliáše Sattlera – první kniha nesla název SMRT MÁ VŮNI INKOUSTU. Soukromý vyšetřovatel Sattler je najat ředitelem Nového německého divadla (Neues deutsches Theater vedle Wilsonova nádraží) aby se pokusil zjistit přičinu některých nešťastných příhod v divadle, které trápí jeho ředitele Heinricha Tewelese. Aby to nebylo zaměstnancům příliš patrné, Sattler je představen jako ten, který smyslové počitky z představení chce posílit ještě o vůně. Z počátku působí jako podivín a to nejen v divadle, ale – přiznávám – i u čtenářů. Tápe, prochází divadlo od kulisárny po nejvyšší podlaží, mluví s členy souboru i s personálem a z počátku nenachází ani spojitosti „případů“ ani motiv. Až vražda všemi podceňovaného violisty i útok na jeho osobu ho přesvědčí, že těch tajemství v prostředí divadla je víc, než si myslel. Musí zapojit nejen rozum, ale všechny smysly – hlavně ten co má nadmíru vyvinutý - k tomu, aby všemu přišel na kloub. A i když odhalí na pravdu, jak ji dokázat? Nečekané drama se na divadelním jevišti odehraje, i když scénář nenapsal žádný dramatik...

Až potud byste si mohli myslet, že jde oběžnou detektivku s objasněním na konci. Detektivku, kde můžete čekat lidskou i profesní žárlivost, umělecké ambice, kariérismus, mstu či osobní nevraživost a nesnášenlivost. Protože jde o dobu sklonku Rakouska-Uherska a vše se odehrává sice v Praze, ale v německém divadle (v té době bylo v Praze asi deset procent národnostně německého obyvatelstva) vstupuje tu do hry i vztah k českému divadlu a antisemismus. Z detektivky se tak stává i historický román, který reaguje na události počátku minulého století a vynikne to zvláště poté, co si na obalu knihy přečtete, že Eliáš Sattler byl skutečnou historickou postavou. Sice se zachovalo jen málo pramenů, ale o tom, že vynikal nesmírně citlivým čichem není pochyb, ani o tom, že jako jeden z prvních soukromých vyšetřovatelů této své výhody často užíval. Romány Viléma Křížka, který vyšel ze záznamů svého dědečka, jsou sice smyšlené, ale vychází ze skutečných případů této výjimečné podivínské osobnosti, o níž byste se rádi dozvěděli více, než autor prozradil.

Pro milovníky divadla znamená tento román možnost nahlédnout podrobně do zákulisí příprav „prokletých“ Wagnerových oper, seznámit se s průběhem přípravy i vlastního provedení opery, ale také je ponorem do práce všech zainteresovaných osob – nejen těch, které se přímo podílejí na inscenaci jako režisér, dirigent či korepetitor, případně herci a zpěváci, ale také těch, bez nichž by divadlo nemohlo existovat, jako je technický personál, osvětlovači, kulisáci či kostymérky nebo rekvizitáři. Procházka po (i pod a nad) „prkny) které, znamenají svět“ je poměrně podrobná a zajímavá.

Ještě pro zajímavost. Možná jste četli román klasika naší detektivky Eduarda Fikera  s názvem ČICHAČ z roku 1943, v němž si muž v krizové situaci nechá do nosu transplantovat psí čichový orgán a stane se tak schopným detektivem. Tam to byla utopie, u Eliáše Sattlera dar přírody.


Vilém Křížek
Vilém Křížek pochází z Kolína, kde žije s rodinou a dvěma dalmatiny. Pracuje jako překladatel z německého jazyka. Odjakživa ho rovněž zajímaly dějiny, především období konce Rakouska-Uherska a československé první republiky.
Odsud byl už jen drobný krůček ke zkoumání vlastní rodinné historie a objevení poněkud zvláštního přítele a společníka jeho děda Adama Křížka. Autor se pustil do pátrání v archivech a podařilo se mu vynést na světlo světa alespoň střípky z pozoruhodného života jednoho z prvních soukromých vyšetřovatelů v českých zemích, Eliáše Sattlera.
Zmínek v dochované korespondenci, soukromých zápisnících a dobovém tisku bylo sice nemnoho, daly však dohromady první ucelený obraz této podivínské osobnosti. Výsledkem je série historických detektivek, zahájená románem Smrt má vůni inkoustu.
*********************************
Vilém Křížek: STRACH ZA OPONOU
vydalo nakladatelství Mystery Press,s.r.o., Praha, 2019




Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.041 s