Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Poslední jednorožec - kouzelný komiks nejen pro děti

20.05.2019   Kateřina Sovová   Komiks   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Poslední jednorožec - kouzelný komiks nejen pro dětiAdaptace nesmrtelné fantasy pro malé i velké - to je komiks podle slavného románu Petera S. Beagla Poslední jednorožec, který patří ke kultovním dílům světové literatury žánru fantasy. Od konce dubna si je můžeme vychutnat také v českém překladu.

&Séfredaktor Václav Dort k tomu podotýká: „Filmové zpracování Jednorožce nás uhranulo už v dětství, takže tuhle krásně zpracovanou adaptaci jsme prostě museli vydat. Navíc jde o kultovní příběh, který ovlivnil moderní fantasy podobně jako třeba Pán prstenů“.

Román Poslední jednorožec vyšel již v roce 1968 (v českém překladu pak v roce 2009), ale u nás je znám především díky filmovému zpracování z roku 1982, které zasáhlo několik generací. Bylo to dáno i tím, že jako jeden z mála amerických animovaných celovečerních filmů k nám mohl proniknout přes železnou oponu.

Lyrický příběh plný napětí, jinotajů i humorných anachronismů vypráví o jednorožce, žijící poklidně ve svém šeříkovém lese, která se jednoho dne dozví, že je poslední svého druhu, a tak se vydává na dobrodružnou pouť s cílem najít ostatní jednorožce. Po cestě se setkává s mnohými nástrahami, ale pozná rovněž nové přátele a lásku. Na konci však bude muset čelit hrozivému Rudému býkovi, protože je to právě on, kdo má na svědomí zmizení jednorožců ze světa.

Filmová a komiksová adaptace se od sebe liší. Komiksová se více drží původního románu, a na rozdíl od té filmové je méně krácená a nepostrádá humor.

Adaptace půvabného a poetického příběhu do komiksové podoby se ujal zkušený scénárista Peter B. Gillis, který na komiksové scéně působil především v 80. letech (Tailgunner Jo, Shatter, Warp a další), a poté dlouhá léta pracoval v jiném oboru. Poslední jednorožec je tedy jakýmsi jeho comebackem. Výtvarné stránky se ujala Renae de Lizová (Womanthology, The Legend of Wonder Woman).

„Tento komiks lze zhodnotit pouze jediným slovem: okouzlující... Najdete v něm kouzla a divy vyobrazené jedním z nejpůvabnějších výtvarných stylů, na jaké můžete v komiksu narazit.“

– Karyn Pinterová, Comics Bulletin.com

O autorovi : Peter S. Beagle se narodil roku 1939 v newyorské rodině vzdělanců. Odmala se zajímal o umění a vystudoval kreativní psaní na prestižních amerických univerzitách. Jeho prvotinou byl román Tiché a poklidné místo, jenž spatřil světlo světa roku 1960. Následoval cestopis I See By My Outfit, vydávaný nejprve časopisecky a teprve roku 1965 i knižně. Třetí Beaglův literární počin, fantasy román Poslední jednorožec, zajistil svému autorovi celosvětové uznání a doživotní slávu. Ačkoliv Beagle napsal ještě mnoho knih, často úspěšných (například volné pokračování Jednorožce s názvem Dvě srdce vyhrálo roku 2011 prestižní Hugo Award a Nebula Award), už nikdy se mu jeho nejslavnější román nepodařilo překonat. I přes pokročilý věk se nadále aktivně věnuje literatuře a hudbě.

„Poslední jednorožec“
Autoři: Peter S. Beagle, Peter B. Gillis, Renae de Lizová
Z anglického originálu „The Last Unicorn“ přeložila Alexandra Niklíčková, vydává nakladatelství Comics Centrum.
Vázaná s matným přebalem a parciálním lakem, 192 plnobarevných stran.
Cena: 489 Kč.
Kniha vyšla 23. 4. 2019.

Text a foto: TZ Comicscentrum


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.02 s