Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TRISTAN A ISOLDA - TV tip – nestárnoucí příběh věčné lásky

31.05.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TRISTAN A ISOLDA - TV tip – nestárnoucí příběh věčné láskyVelká osudová láska nemůže skončit jinak než tragicky. Vzpomeňme na Romea a Julii či na legendu o Artušovi a Guinevře. O mnoho století do historie nás posune milostná legenda o Tristanu a Isoldě. Pochází snad již z druhého století a byla mnohokrát literárně i filmově zpracována.
 
Nejnovější verzi proslulé keltské legendy situoval režisér Kevin Reynolds do století šetého, do doby tzv. Temného věku, kdy po pádu říše římské je Anglie v rozkladu a je ovládána irským králem Donnchadhem. Tristan byl podle pověsti královským synem, ale brzy se stal sirotkem. Vychoval ho jako rytíře corwaltský lord Marke. Ten se pokouší spojit rozdrobené anglické kmeny a svádí s Iry četné bitvy. V jedné z nich je Tristan těžce zraněn a otráven jedem z meče. Podle pohřebního zvyku Vikingů ho vyšlou v člunu na otevřené moře. Polomrtvého chlapce najde na pobřeží krásná dívka Isolda a díky svým ranhojičským schopnostem mu zachrání život. Zamilují se do sebe a prožijí krátké milostné dobrodružství.

Po návratu je Tristan oslavován jak hrdina. Svému opatrovníkovi a vychovateli Markovi slíbí, že mu vybojuje irskou princeznu a zajisté tak mír pokojnou cestou. Když po čase v rytířském turnají získá Tristan pro svého pána ruku irské princezny, zdrcen zjistí, že je to jeho milá Isolda. Milenci musí svůj vztah tajit, Tristana trápí zrada na Markovi, trpí výčitkami. Po odhalení jim sice Marke velkoryse odpustí, ale hned se společně vydají do dalšího boje. V něm Tristanův život v náručí milovaní Isoldy skončí. Závěr filmu říká: Legenda praví, že Marke porazil Iry a vládl v míru až do smrti. Isolda uložila Tristana pod spáleniště římské zříceniny, na hrob zasadila dvě vrby, jež tam navždy vrostly do sebe, a pak zmizela...

James Franco, Sophia Mylesová
Dávnověký příběh zapovězené lásky byl poprvé natočen v roce 1911 v italské produkci a ve filmotéce najdete mnoho jeho zfilmování. Naposledy se u nás hrál snímek TRISTAN A ISOLDA režiséra Toma Donovana z roku 1979. Nejnovější verze, nyní uváděná v naší televizi,  je z produkce bratů Ridleyho a Tonyho Scottových. Ač oba jsou skvělí režiséřim, tak tentokrát přenechali režijní otěže Kevinu Reynoldsovi, tvůrci moderních přepisů ROBINA HOODA či HRABĚTE MONTE CHRISTA.

„Nikdo pořádně neví, co se v období po pádu Říma do začátku renesance dělo. Na jednu stranu je to dobře, na druhou nevýhoda,“ řekl režisér. Proto musel štáb mnoho informací o tom, jak tehdy lidé žili, jak bydleli, co jedli či jaké užívali nástroje, trpělivě shánět a také domýšlet, propojovat kusá fakta s fantazií. „Vlastně jsme sestavovali místo, které ve skutečnosti neexistuje: Podařilo se nám to skloubením toho nejlepšího z Irska a Čech,“ dosal Kevin Reynolds. Pro natáčení vybrali filmaři kromě písčitých pláží irského Glassillaunu také české exteriéry – jmenovitě třeba Průhonický park, Křivoklátsko, pražské ateliéry. Dokonce v Přerově postavili zruční čeští řemeslnící vikingskou loď podle originální dokumentace.

Rufus Sewell, James Franco
Tristana vytvořil James Franco, držitel Zlatého globu za titulní roli ve filmu JAMES DEAN. Divákům je znám také jako Harry Osborn ze tří dílů komiksového SPIDER-MANA. V kinech jsme ho mohli vidět ve filmech KRÁL KOBRA, INTERWIEW či ZASVĚCENÍ. Isoldu si zahrála Sophie Mylesová, u nás známá snad jen z akšní dvoudílné fantasy UNDERWORLD. Třetího z nešťastného milostného trojúhelníku ztvárnil Rufus Sewell, známý z filmů jako ILUZIONISTA či HERCULES. Příležitost dostali i čeští herci – Barbara Kodetová si zahrála lady Marke, Marek Vašut Luthera a stráž Miroslav &Simůnek.
****************************
TRISTAN A ISOLDA
(Tristan + Isolde)
Velká Británie, SRN, ČR 2005
režie Kevin Reynolds
uvádí v úterý 4. června Joj cinema od 17,55 hodin

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0202 s