Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZÁZRAK SVATÉ WINIFREDY – legendární historická detektivka Ellis Peters

18.06.2019   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZÁZRAK SVATÉ WINIFREDY – legendární historická detektivka Ellis Peters Hrdinou dvacetidílné knižní série historických detektivek odehrávajících se v první polovině dvanáctého století je benediktinský mnich bratr Cadfael. Má za sebou minulost elitního vojáka a tak mu nic lidského není cizí. Při péči o klášterní zahradu zatím netuší, že se stane vyšetřovatelem řady vražd, které otřásají lidmi tehdejší Anglie možná vice než probíhající občanská válka. ZÁZRAK SVATÉ WINIFREDY je jeho první případem, kdy dostává možnost plně uplatnit svůj důvtip a přehled.
 Britská spisovatelka Elis Peters se dovede podívat na nelehkou dobu dvanáctého století očima dneška. Tehdejší nelehký život, přežívající pohanské zvyky i stále rostoucí vliv klášterů zachycuje přesně. Nezapomíná však na to, že tehdejší lidé se příliš nelišili od těch dnešních – alespoň ve svých tužbách. Intriky, lásku, pýchu, touhu po moci najdete i za zdmi klášterů.

V jednom z nich, v opatství Petra a Pavla v Shrewsbury si bratr Cadfael užívá poklidného života při práci na zahradě. Zato převor Robert nemůže klidně spát. Závidí ostatním klášterům, že mají za svými zdmi ostatky svatých, k nimž se lidé chodí modlit. Neváhá proto, když se dozví o svaté Winifredě, sťaté světici z nedalekého Gwytherinu. Musí za každou cenu její ostatky získat. Jenže místo jejího hrobu je za hranicemi ve Walesu. Proto vysílá šestici mnichů aby ostatky získali a přivezli do kláštera. Jede s nimi i Cadfael, původem Velšan, který je schopen se s místními domluvit v jejich jazyce. Poselstvo narazí na silný odpor většiny místních obyvatel.

Když pak dojde k vraždě místního šlechtice Rhisiarta, zapřísáhlého odpůrce převezení ostatků, zdá se úkol nesplnitelný. Je na prohnaném, moudrém a světaznalém Cadfaelovi, aby se pokusil zločin objasnit. Proklála Rhisiarta šípem sama svatá Winifreda, jak věří venkované, nebo to byla msta někdo z místních či snad úklad jednoho z mnichů? Cadfael ví, že to byla ruka smrtelníka a postupně rozplétá celý případ.

Připusťme, že o odhalení viníka ani tak nejde. Spíše jde o to, jak ho usvědčit, když nejsou žádní svědci. Tady mozek Cadfaela musí vymyslet několik nečekaných úskoků, aby našel toho pravého a jeho důvod k vraždě. Přitom ho zajímají lidské pohnutky všech místních i jeho bratrů ve víře. Cadfael si své v životě užil – ať již krvavých bojů v křížových výpravách tak i ženské přízně. Proto je mu blízká snaha bratra Jana po lásce k místní krasavici, proto chápe snažení dcery zavražděného Sioned najít viníka a odčinit podezření na milovaného Engelarda.

Petersové detektivka je na první pohled starosvětská. Jak historickým tématem, tak i klasickým způsobem psaní. Není však nudná, i když k vraždě dojde až někdy na devadesáté stránce. Cítíte porozumění pro všechny postavy, chápete jejich pohnutky a nechybí ani humorný nadhled. Závěr v duchu sloganu „Když je cena za hřích příliš vysoká...“ se může znelíbit zarputilému moralistovi či bigotnímu věřícímu, ale vyplývá logicky z celého příběhu. Největším kladem knihy je pak výběr hlavní postavy bratra Cadfaela, kterého si čtenář musí zamilovat od prvních stran. Však také se stal hrdinou řady dalších detektivních románů a nezaváhali ani televizní tvůrci, kteří z děl Ellis Peters vytěžili seriál PŘÍPADY BRATRA CADFAELA (Velká Británie, 1984), v němž role Cadfaela se ujala významná osobnost britského soudobého divadla a filmu Derek Jacobi (viz foto).
Návrat k dílu Elis Peters se možná zdá v úsilí nakladatelství Mystery Press trochu zvláštní. Ale nutno přiznat, že ve svém žánru historické detektivky je autorka nesporně mistrem a její romány mají stále co říci i dnešním čtenářům. Už tím, že je přenesou z neklidné a rozporné dnešní doby do uklidňujícího zázemí historie a vnesou po dobu čtení poklid do čtenářovy duše. Není to návrat staromilský, ale obnovení důvěry v klasciké dílo žánru. „Elis Peters zručně načrtává středověké reálie, umně splétá zapeklité případy a přitom píše s gustem rozené vypravěčky. O tom se čeští čtenáři budou moci přesvědčit i v dalších dvou románech (Jeden mrtvý navíc, Mnišská kápě), které Mystery Press (www.mysterypress.cz) chystá k vydání,“ uvádí nakladatelství.

Ellis Peters
Vlastním jménem Edith Mary Pargeter (1913–1995), byla anglická spisovatelka velšského původu, jejíž tvorba zahrnuje zejména válečnou, historickou a detektivní prózu. Rovněž byla úzce spjata s českou a slovenskou kulturou, zamilovala si Prahu a coby bohemistka přeložila do angličtiny řadu knih uznávaných autorů, jako byli Jan Neruda či Bohumil Hrabal.
Do světové literatury se zapsala zejména trilogií Nebeský strom, dále dvacetidílnou sérií historických detektivek s bratrem Cadfaelem, která se odehrává ve dvanáctém století za občanské války v Anglii, a také případy inspektora Felse a jeho syna, jež tvoří třináct svazků.
Prakticky celý život – s několika výjimkami, jako byl například krátký pobyt v Praze – prožila v rodném kraji, jímž bylo hrabství Shropshire. Zde také zemřela ve věku dvaaosmdesáti let.

*****************************************
Ellis Peters: ZÁZRAK SVATÉ WINIFREDY
Z anglického originálu přeložila Zuzana Ceplová
Vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o., Praha 2019
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1698 s