Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZŮSTANE TO MEZI NÁMI - TV tip - Než začnete s nevěrou, nechte se poučit

05.07.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZŮSTANE TO MEZI NÁMI - TV tip - Než začnete s nevěrou, nechte se poučitNikola je muž, který si rád „užívá“. Jeho bratr před jeho zálety zavírá oči a ani on nemá čisté svědomí. Lze na nevěře najít i hezké věci nebo si zaslouží naprosté opovržení, zvláště, je-li spíše promyšlená, než spontánní? Tato vztahová mozaika možná působí jako komediálně odlehčená, zanechává však i trpkost z toho, jaká prázdnota postavy obklopuje…(oficiální text distributora)


Chorvatský režisér Rajko Grlič vystudoval pražskou FAMU spolu s dalšími krajany jako Goran Markovič, Lordan Zafranovič, Goran Paskaljevič a Srdjan Karanovič) v letech 1967 – 1971, kde získal mnohem více odvahy než jeho čeští spolužáci. Většinou svých filmů provokuje a tak není divu, že z jeho devíti filmů se do našich kin dostaly jen snímky NOČNÍ HLÍDKA (2006) – příběh mladého vojenského doktora, který diskrétně léčí věčně podnapilého a pohlavní nemocí nakaženého poručíka a ÚSTAVA (2010) o podivínském profesorovi, který se rád toulá městem v ženských šatech.

Ve filmu ZŮSTANE TO MEZI NÁMI rozebírá „složité rodinné a citové vazby a zabývá se sexem, nevěrou i rodičovstvím a zároveň poukazuje na relativitu současných morálních hodnot,“ napsal Filmový přehled.
Daria Lorenci
Dejme v tomto článku nejprve prostor pro názory jiných:
Z Československý filmové databáze vyjímáme:
Názor pro
"Záhřebský rodák Rajko Grlić ve svém aktuálním filmu představil podařenou partnerskou tragikomedii, o níž se čeští filmaři marně pokoušejí už léta. Prostředí moderní lépe situované rodiny nerozvedl do uprděné a přisprostlé selanky, jakých bývá v českých kinech k vidění dost a dost, nýbrž do sarkastického, peprného, avšak nikoli vulgárního erotického propletence, v němž hrají prim malé a velké lži, zrady a nevěry. Unyle přístupnou formou film musí konvenovat masovému divákovi, každopádně životnými dialogy a nenásilným humorem pobaví kohokoli."
Názor proti
"Tenhle snímek nenávidím. Nerozumějte mi špatně. Natočené to je dobře, nenudí to a chvílemi pobaví, A myslím, že své fandy si tenhle film najde, mě však celá dějová linie, celá myšlenka a duch snímku, hlavní postavy i pohled jak je na příběh pohlíženo, to vše mě neskutečně odpuzuje a upřímně vadí. Není to objektivní recenze, ale podvádět, vysmívat se bližným, dělat z nich idioty a přitom se jim u toho smát do obličeje, ničit vztahy...tomu já se vážně smát nechci a nelíbí se mi to. Přijde mi to ubohý. Pardon.."
 

Dovolte nyní dva názory filmové kritiky:
Odehrává se v současném Záhřebu a postupně transformuje požitky a družnost v pohrdání a samotu. Původně sympatické postavy si říkají o opovržení, snímek však k němu jednoznačně nenabádá. Žádný z hrdinů totiž nemá natolik čistý štít, aby se stal morální autoritou. Ani ženské postavy, kterým by možná bylo lépe, kdyby žily bez mužů – to by jim ovšem musely přestat skákat do náručí. Tato vztahová mozaika možná působí jako komediálně odlehčená, zanechává však i trpkost z toho, jaká prázdnota postavy obklopuje.

 
Film není komedie ale tragikomedie. Pod vrstvou smíchu (či výsměchu) se dotýká závažných problémů pohyblivé morálky, strachu ze samoty a snaží se hledat motivace pro své dvoustranné postavy. Přes komediální nadsázku často zamrazí samota, jež hrdiny obklopuje. Snímek získal cenu za režii na loňském MFF v Karlových Varech.


V katolickém Chorvatsku film vyvolal skandál, údajně pro urážku morálky a dikriminaci žen. Toho  producenti filmu využili i k propagaci snímku. Zůstane to mezi námi je koprodukční film Srbů, Slovinců a právě Chorvatů. Podle režiséra začíná být koprodukce na Balkáně běžnou záležitostí. 

Dejme slovo i režiséru Rajko Grličovi:

"Snažili jsme se naše hrdiny nesoudit. Film by měl zapůsobit jako pohár šampaňského, po kterém vám bude trochu špatně od žaludku."
"V současné sociolgické literatuře lze najít tvrzení, že manželksá nevěra či milostné dobrodružství zůstaly jedinou možnou vzpourou proti předvídatelnosti života. Nevěrníci nahradili někdejší revolucionáře, vzbouřence, zbojníky a vizionáře."

Predrag "Miki" Manojlovič
„Můj minulý film byla první koprodukce všech zemí, známých jako Jugoslávie. Těchto šest států dalo dohromady peníze pro film, což byla první věc, kterou udělaly po válce,“ řekl Rajko Grlič.  Dodal, že tyto státy mají společnou kulturu, minulost a jazyk, a proto musejí pracovat společně.
Foto: csfd.cz, filmeurope.cz
*********************************************
ZŮSTANE TO MEZI NÁMI
(Neka ostane medju nama)
Chorvatsko, Srbsko, Slovinsko 2010
uvádí Festival (Be2Can) v úterý 9. července od 23,25 hodin

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0214 s