Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


AIR AMERICA – TV tip – Špinavé praktiky Američanů za války ve Vietnamu

19.07.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

AIR AMERICA – TV tip – Špinavé praktiky Američanů za války ve VietnamuPíše se rok 1969. Spojené státy jsou ve válce s Vietnamem a poskytují potravinovou pomoc sousednímu, údajně neutrálnímu Laosu. Alespoň to tvrdí na začátku filmu prezident Nixon, který rovněž dodává, že v Laosu žádní Američané nejsou. Jaká je však skutečnost a co si o projevu prezidenta myslí jeden z pilotů letecké společnosti Air America Gene Rypack (Mel Gibson), která ony zakázky v Laosu zajišťuje?
 

 


Gene dobře ví, že letadla jsou plná zbraní a drog. Pašuje se všechno možné od vojáků a zbraní až po jídlo pro místní obyvatele. A stejné se dozví i nový pilot linky Billy Covington (Robert Downey Jr.), který tak dlouho provokoval se svou helikoptérou řidiče kamionu až dostal vyhazov. Nechal se proto zlákat a podepíše smlouvu se společností Air America působící v Laosu. Mladší a nezkažený Billy se s Genem brzy spřátelí. A také brzy pochopí, že i v Laosu se střílí, i když to není Vietnam. Je tu válka, kterou nikdo oficiálně nevyhlásil, což však neznamená, že neexistuje. Billy má odvahu, ale to k přežití nestačí, sám je svědkem sestřelení letadla jedinou ranou partyzána. Úkolem pilotů je v příhraničních oblastech s Vietnamem podporovat protikomunistické síly, jichž se politici v Americe tolik obávají. Za to klidně přehlížejí vlastní aktivity pilotů, kteří se snaží pašováním a obchodem s domorodci co nejvíce vydělat pro sebe. Černý obchod se zbraněmi na jedné straně a drogami na druhé kvete a nikdo se o to příliš nezajímá.
Ve filmu AIR AMERICA se podařilo režiséru Rogeru Spottiswoodovi spojit dobrodružnou akční linii s humorem, natočit vskutku divácký film, který dovede zaujmout stejně jako jeho předchozí film POD PALBOU z prostředí občanské války v Nikaragui. Úchvatné jsou zejména letecké scény jako přískoky při přistání poškozeného letadla či pád vrtulníku, který uvízne v koruně stromu. I když tehdejší filmová kritika vyčítala Spottiswoodovi nedostatek odvahy kriticky postihnout americkou politiku v Asii, dnes se zdá, že tato linie příběhu odpovídá skutečnosti a je cíleně zaměřena na bezpáteřnost vrcholových politiků včetně prezidenta a nesmyslnost vedení války za účelem šíření americké „demokracie“ v zemích, které ji nechtějí a nepotřebují. A nečekejme, že jen američtí politici včetně CIA jsou na pranýři. I na druhé straně je špína a vypočítavost - laoský generál Sung je ( s tichým souhlasem CIA) čilým výrobcem a distributorem opia a půjčuje Američanům své vojáky.
Film AIR AMERICA byl natočen podle knihy Christophera Robbinse a volně vychází ze skutečné situace, což dokládají i závěrečné titulky v nichž se dozvíte o dalších – již civilních - osudech aktérů. Vévodí mu zcela určitě herecké výkony obou hlavních představitelů, doplněné o výkony Art Le Fleura jako psychopatického letce či Burta Kwouka jako generála Sunga.
Foto: csfd.cz
******************************************
AIR AMERICA
USA 1990, režie Roger Spottiswoode
uvádí v pátek 26. července Prima Max od 22,40 hodin

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1796 s