Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


CHLADNÝ DEN PRO VRAŽDU – originální krimi z drsné Aljašky

21.07.2019   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

CHLADNÝ DEN PRO VRAŽDU – originální krimi z drsné AljaškyPod dnes módním a u čtenářů oblíbeným pojmem severská detektivka si představujeme knihy autorů ze skandinávských zemí případně z Finska či Islandu. Drsnou nehostinnou severskou krajinu však můžete najít i ve Spojených státech, konkrétně na Aljašce. I tady bez sněhulí, palčáků, kožešinové bundy a sobí čepice by vám mimo obydlí hrozily omrzliny. I tady žijí, pracují a milují se lidé. Věřte, že pokud se vám v nynějším tropickém vedru dostane kniha Dany Stabenow do rukou, že na horko zapomenete a četba vás pohltí. Ale pozor – i na Aljašce může být velmi horko. Rozpálené bývají často hlavy místních rybářů, naftařů  či chovatelů sobů, pokud si přihnou přes míru alkoholu. Rvačky a výtržnosti, nezákonný lov či rybaření nebo pašování jsou tak na denním pořádku.
 


Tentokrát jde o něco jiného. Do zapadlé severské usedlosti přijede dvojice mužů přesvědčit bývalou hvězdu vyšetřovacího týmu státního návladního v Anchorage Kate Shugakovou, aby pomohla při hledání dvou mužů, kteří jsou již několik týdnů pohřešováni. Jedním z nich je syn senátora z Ohia ranger Mark Miller, takže se o jeho zmizení zajímá FBI. Tím druhým, který šel rangera hledat, je bývalý Katein kolega a občasný milenec Ken Dahl. Oba pohltila ledová pustina.

Asi třicetiletá expolicistka snědé pleti Kate žije spokojený klidný život uprostřed rezervace ve společnosti obřího psa zvaného Obluda a do pátrání se jí nechce. Nemůže zapomenout na jeden případ, kdy likvidovala pedofila. Zásah jí zanechal velkou jizvu na krku a děsivé noční můry, v nichž vidí rozpárané břicho násilníka a slyší pláč malého dítěte. Přesto se do vyšetřování pustí, protože prostředí rezervace zná nejlépe. Že jí přitom půjde o život je v podobných románech běžné...

V knize CHLADNÝ DEN PRO VRAŽDU neoslní pátrání ani nalezení pachatele. Za to, že román získal nejprestižnější detektivkářskou cenu Edgar a že nalezl mnoho vděčných čtenářů v celém světě, vděčí především autorčině mistrovství, s nímž nás seznámí s krajem, pro nás tak exotickým a s jeho rázovitými obyvateli. Neustále cítíte, jak autorka, která se zde na Aleutách narodila, vyrůstala a kde také žije, vás vtahuje mezi místní exotické postavy. Dokonale popíše rezervaci, kde se stále žije postaru, kam nevede žádná cesta a dostat se sem je možné jen letadlem či dalekou cestou sněhovým skútrem. Krásný hornatý kraj plný lososů a bohatý na přírodní bohatství (včetně nafty) zdejší aleutští obyvatelé (často s ruskými kořeny) nadmíru milují a nestojí ani o turisty ani o znárodnění dolů, což obojí by vneslo do kraje neklid s všetečnými turisty a těžebními stroji. Je tedy logické, že pro udržení stávajícího stavu udělají cokoli. Jak to dokonale vystihl redaktor nakladatelství Mystery Pres, když v anotaci ke knize napsal: „...Kate ...dobře ví, že zdejší lidé mezi lží a loajalitou a také mezi spravedlivou odplatou a chladnokrevnou vraždou často nevidí velký rozdíl.“

Přestože výsledek pátrání brzy vytušíte, autorce se daří držet napětí a pointu vygradovat. A možná se podíváte i na mapu, kde všechna ta zmiňovaná místa leží a jaké obrovské vzdálenosti musejí místní Indiáni překonávat třeba jen tehdy, pokud pocítí potřebu si s někým popovídat či zajet do krčmy. Snad jen hlavní město Anchorage s téměř třemi tisíci obyvateli je někde ve vyšem povědomí, ale ostatní místa jsou naprostou neznámou. Kniha CHLADNÝ DEN PRO VRAŽDU tak odhaluje nám zcela neznámý kraj, jeho tolik odlišné zvyklosti i místní pravidla a přibližuje nám svérázné obyvatele, kteří se vztahem k rodné krajině a zvykům předků tak liší od dnešních Američanů.

Ilustrační foto usanamiru.cz
Dana Stabenow
se narodila v roce 1952 v aljašském Anchorage a vyrostla na rybářské lodi, kde mezi návaly mořské nemoci psala příběhy o 'normálních' dětech, které vyrůstají na pevnině, a nutila matku, aby je četla. Vystudovala žurnalistiku na Aljašské univerzitě a pak vyrazila s batohem na zádech na čtyřměsíční výlet po Evropě. Po návratu pracovala pro společnosti Alyeska Pipeline a British Petroleum a po třicítce se rozhodla, že v područí ropných magnátů život strávit nechce a stane se raději chudou spisovatelkou. Slíbila si, že první knihu vydá dřív, než se ocitne úplně na mizině, a povedlo se jí to jen tak tak. V roce 1991 vyšla její prvotina "Druhá hvězda" a rok nato první díl populární série o Kate Shugakové nazvaný 'Chladný den pro vraždu', který v roce 1993 získal cenu Edgar. Z jejího díla vydá nakladatelství Mystry Press v listopadu další případ Kate Shugakové nazvaný DEVÁTÁ OBĚŤ.
*************************************
 Dana Stabenow: CHLADNÝ DEN PRO VRAŽDU
z anglického originálu výborně přeložila Alžběta Lexová
vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o., Praha, 2019
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0271 s