Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


PETROLEJÁŘKY – TV TIP - Když byl talent ozdoben oslnivou krásou...

02.08.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PETROLEJÁŘKY – TV TIP - Když byl talent ozdoben oslnivou krásou...            Byly slavné, byly krásné.... Svět jim ležel u nohou, diváci je zbožňovali. Erotická divoška Brigitte Bardotová, temperantní šaramantní Cladia Cardinale. Kdysi patřily mezi nejkrásnější ženy světa a byli známé pod zkratkami BB a CC. Obě je nyní můžete spatřit na televizní obrazovce v době jejich vrcholné slávy a mladistvé krásy.
 

 


Pro mnohého z nás dávno (a pro některé neskučně dávno) v roce 1956 natočil francouzský režisér Roger Vadim film ...A BŮH STVOŘIL ŽENU. Z blonďaté dívenky z měšťanské rodiny, prošlé církevní školou a baletními kurzy (a v té době jeho manželky) stvořil nejen „ženu“ ale sex symbol padesátých a šedesátých let - nymfu Brigite Bardotovou (*1934). Proslavila se v mnoha filmech, jmenujme třeba PRAVDU, POHRDÁNÍ, VELKÉ MANÉVRY, BABETA JDE DO VÁLKY či VIVA MARIA.

Oproti trochu ležérní BB vnesla do filmu Cladia Cardinale pravý italský temperament, přestože místo jejího narození bylo Tunisko. (*1938)  Její rodiče pocházeli ze sicilských rodů usazených v severní Africe. Vždy dokonale oblečená a decentní dívenka vyhrála soutěž krásy v rodném Tunisku a jako odměnu získala cestu na festival v Benátkách. Odtud už ji režiséři hledající talenty nepustili. Její kariéra nabyla nečekané rozměry a zůstala po ní téměř stovka filmových titulů - mezi jinými třeba GEPARD, OSM A PŮL, RŮŽOVÝ PANTER, HVĚZDY VELKÉHO VOZU či TENKRÁT NA ZÁPADĚ.
 
Z dnešního pohledu vidíme, že BB pověsila ve svých čtyřiceti letech hereckou profesi na hřebík, aby ji diváci neviděli stárnout (stejně jako předtím Greta Garbo či Marlene Dietrichová). Od té doby se zatrpkle věnuje jen svým pejskům a kočkám a bojuje za práva zvířat. CC je stále aktivní. Udržuje si eleganci, angažuje se ve veřejném životě (aktivistka za ženská práva - velvyslankyně UNESCO pro ženy 21. století), jezdí na filmové festivaly a točí filmy (UMĚLEC A MODELKA z roku 2012 a FRANTÍCÍ  z r. 2014 prošly i našimi kiny).

K překvapení diváků se obě hvězdy sešly jednou jedinkrát ve společném projektu s názvem PETROLEJÁŘKY. Možná to nebyl tak úplně dobrý nápad, ale cílil na diváckou obec a film měl velmi slušný ohlas. Přiznejme hned, že v režii Christiana-Jacqua sice nevzniklo žádné veledílo, ale jako westernová komedie o soupeření dvou sourozeneckých gangů o ranč s bohatým ropným nalezištěm, je lze doporučit. Hlavně proto, že se můžeme podívat zblízka na tehdejší hvězdy filmového plátna.
Děj nás přenese na Divoký Západ, kde, jak se ukáže, nebyli jen kovbojové ale také dívky, mnohé s kolty proklatě nízko. Pochopitelně, že obě slavné divy stojí zde proti sobě - Bardotová jako Marie Sarrazinová vede pětičlenný sesterský gang, který přepadává banky a vlaky, zatímco farmářka Cardinalová jako Louise drží na uzdě své bratry, kteří jsou rovněž na štíru se zákonem. Když pět slečen uloupí při přepadení vlaku kupní smlouvu na ranč a dáma se čtyřmi bratry má v rukou mapu bohatého naleziště ropy na tomto pozemku je o dramatické situace postaráno. Slečny vytasí všechny své ženské zbraně, jimiž je vybavila příroda a které vykovaly životní zkušenosti. Může jim čtveřice svalnatých mužů odolat? Jen obě soupeřky si zachovají chladnou hlavu protože o práva se hlásí právoplatný majitel dr. Miller.
 
Ještě jednou zopakujme, že čekat nějaký filmový zázrak není možné, ani o umění se nedá příliš mluvit. Ale je zajímavé vidět herečky, které by nám bez televize
možná zmizely z paměti.
Foto: csfd.cz, boxofficestory.com, supershop.com, archiv

Jak jde čas:

PETROLEJÁŘKY
(Les Pétreleuses / Le pistolere)
Francie, Itálie, &Spanělsko, Velká Británie 1971
režie Christian-Jaque
uvádí v pátek 9. srpna od 20,00 hodin ČT2

 
 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0467 s