Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


21 GRAMŮ – TV tip – Jakou váhu má lidský život?

30.08.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

21 GRAMŮ – TV tip – Jakou váhu má lidský život?Před devatenácti lety se na světové filmové mapě objevilo neznámé jméno a film, který silně zaujal novátorským přístupem. Režisérem byl Mexičan Alejandro Gonzáles Iňárittu (*1963), který z diskžokeje přešel přes psaní filmové hudby až k natáčení reklamních snímků. Jeho Kromě mnoha jiných cen získal cenu za nejlepší film na festivalu v Cannes a byl nominován na Oscara a sklidil obrovský celosvětový úspěch.

 


Druhý režisérův film už vznikl v Americe a přinesl snad ještě silnější zážitek než první. AMORES PEROS byl složen ze tří povídek, kde osudy jejich hrdinů se protnou hned v úvodu při fatální dopravní nehodě. Podobně je tomu i ve filmu 21 GRAMŮ, kde zůstává mozaiková struktura vyprávění. Není to lehký film k vnímání, děj se tříští do kratičkých útržků, které nedodržují ani časovou ani příčinnou posloupnost. Trpělivý divák však ke konci nebude nijak ochuzen, a když si film po posledním záběru složí dohromady, bude mít pocit plného uspokojení.

Představme alespoň protagonisty trojitého příběhu. Těžce nemocný profesor matematiky Paul Rivers medituje na ARU o smrti a zachránit ho může jen nové srdce. Středostavovská žena v domácnosti Cristina Pecková je vyléčená narkomanka, nyní spokojená manželka a matka. Bývalý trestanec Jack Jordan definitivně skončil dráhu kriminálníka a dal se na náboženskou víru. Více se nesluší prozradit, abychom diváky nepřipravili o velkou část strhujícího diváckého zážitku. Snad přeci jen to, že vzájemnou souvislost tří osob odstartuje náhoda – Jack automobilem zabije muže a jeho dvě dcerky a ujede...
 
Sean Penn

Přestože jsou filmové osudy podávány doslova ve střípcích, od začátku cítíte  znepokojivé napětí. Podobných osudů, možná ne tak vyhrocených, jsou denně tisíce, ale vidíte-li je pohledem režiséra Iňárittua a jeho scénáristy Guillerma Arriaga dostává film vyšší existenciální rozměr.
Naomi Wattsová
 
Ozdobou výjimečného filmu jsou znamenité herecké výkony. Iňárittuovi se podařilo získat pro svůj film hollywoodské hvězdy Seana Penna (Paul) a Naomi Wattsovou (Cristina). Toho třetího v trojici vytvořil Benicio Del Toro. Paulovu manželku pak ztělesnila další hvězda Charlotte Gainsbourgová. Známé tváře dodaly filmu lesk a opravdovost. Filmové drama „o vině, trestu, lásce, smrti a vykoupení“ (podle Filmového přehledu) se může zdát osudovou tragédií, ale nabízí i naději, že „život musí jít dál, ať už s Bohem nebo bez něj“, jak říká Jackova manželka v jedné scéně.
Benicio Del Toro
 
A ještě k názvu – 21 GRAMŮ. Ten je odvozen z faktu, který je údajně vědecky podložen, že právě tolik ztratí tělo člověka v okamžiku smrti (nebo chcete-li tolik váží lidská duše).
Foto: focusfeaturs.com
************************
21 GRAMŮ (21 Grams)
USA 2003, režie Alejandro Gonzáles Iňárittu
uvádí v pondělí 2. září Nova Cinema od 22,00 hodin

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0235 s