Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MUSÍME SI PROMLUVIT O KEVINOVI – bestseller Lionel Shriverové

03.09.2019   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MUSÍME SI PROMLUVIT O KEVINOVI – bestseller Lionel ShriverovéNakladatelství Mystery Press počalo svoji novou edici nazvanou MISTROVSKÁ DÍLA naprosto dokonale. Vydalo strhující román americké spisovatelky Lionel Shriverové MUSÍME SI PROMLUVIT O KEVINOVI. Zpověď ženy, jejíž dítě v patnácti letech spáchalo hromadný zločin.
 

Není týden, abychom v tisku nečetli o tom, jak v Americe (a nejen tam) nějaký „šílenec“ vezme zbraň a pálí do svých spolužáků či jen do náhodných chodců. Jen za minulý měsíc se to stalo – podle Mladé fronty Dnes – třikrát. Nejde o teroristu, ale o řádného Američana, vyrostlého a vychovaného v této zemi. Proč k tomu dochází? Je na vině dostupnost zbraní v USA? Je to důsledek benevolentní výchovy, či silné životní deziluze? Nebo je ve hře vrozená dispozice, příkaz „shora“ či jiná příčina? Dovedeme vůbec pochopit člověka, který podobný čin spáchá? Co tomu řeknou postižení, rodiče, známí, spolužáci?

Na více než pěti stech stranách rozebírá do nejmenších podobností Lionel Shriveová všechno, co předcházelo osudovému čtvrtku, kdy její syn Kevin usmrtil sedm svých spolužáků ze střední školy, učitelku i zaměstnance jídelny a jak se v závěru ukáže, ani to není konečný výčet obětí. Matka Eva Khatchadourianová, původem Arménka, se v dopisech svému manželovi, svěřuje se vším, co mohlo Kevinův život ovlivnit. „Nezvládám spolknout všechnu tu vinu,“ přiznává. Sama se vzdala kariéry reklamní spisovatelky a vydavatelky turistických průvodců. Stále  hledá v sobě nějakou tu „chybu“ ve výchově. Do nejmenších podrobností líčí svůj vztah k nechtěnému dítěti, jemuž se snažila dát vše, co dokázala. Jakýkoli láskyplný projev však Kevin od malička odmítal. Vždy byl proti všemu, choval se ke všem (včetně jí samotné) nepřátelsky a od nejútlejšího mládí dokázal okolí psychicky se zjevnou radostí týrat a terorizovat.

Jako každá matka dává nejprve vinu sobě, ale s přibývajícím poznáním musí dojít k závěru, že udělala co mohla, že Kevin jakékoli projevy přízně vytrvale odmítal a ztrpčoval jí život zcela programově. Inteligentní, ale nezvladatelné dítě. Kde se jeho necitlivost a pomstychtivost vzala?  Čtenář dopisů Evy, až brutálně upřímných k sobě, si stále více uvědomuje, že Kevin měl dobré zázemí včetně otce, který ho ve všem omlouval a jeho zlovolnosti nebral na vědomí, a že „chyba“ musela být „v něm“. Román se tak dotýká otázky, co je pro vychýlené chování směrodatné – výchova či vrozené odchylky. Otázku, kterou si musí zákonitě položit každý rodič, jehož dítě se nechová podle jeho přání a běžných pravidel chování.

&Skodolibý Kevin (Ezra Miller) a utrápená matka (TildaSwintonová) ve filmovém přepisu knihy

Většinou se snažíme dávat vinu rodičům, případně společnosti, v níž delikvent vyrůstal. Ale je tu ještě něco navíc, co lze jen těžko posoudit a co je těžké popsat. Matku Evu čtenáři plně pochopí a - i když ne ve všem -  jí dají za pravdu. Ale dá se pochopit narozené monstrum, odmítají mateřské mléko, trvající na plenkách, protože ví, že tím matku dokáže terorizovat? Ke cti spisovatelky je třeba přiznat, že se neuchýlila k tak zprofanovanému pojmu jako „satanovo či ďáblovo“ dítě, které přišlo na svět jen proto, aby páchalo zlo (viz různé horory o Antikristovi).  A ke kladům patří o to, že Eva píšící dlouhatánské dopisy, nepodlehne lítostivosti a nenechá čtenáře slzet nad nepřízní osudu. Ve svém doznání – jak sama říká zpovědi – se snaží najít chybu v sobě a svém počínání a jen těžko dokáže říci, proč byl Kevin od malička takový „jiný“, kde se vzalo to patologické zlo, které s ním šlo až do puberty, kde je zdroj jeho nenávisti a zvrácenosti. Hledá odpověď i u samotného syna, když ho pravidelně navštěvuje ve věznici pro mladistvé a i tam cítí, jak si s ním nemůže rozumět. Nechápe – ani čtenář nechápe - proč Kevin chtěl být vždy jiný než ostatní, proč trval na tom být výjimečný, slavný, obdivovaný. I po činu je jako typický Američan hrdý na své počínání a způsob provedení, na to jak čin dokonale připravil a mrzí ho jen to, že v počtu obětí byl překonán jiným vraždícím monstrem.

Kniha MUSÍME SI PROMLUVIT O KEVINOVI patří a bude patřit k nejsilnějším literárním zážitkům. Není to jen směs obviňování, sebeobhajování a vysvětlování, je to dramatický a osudový příběh trpící ženy. Není to čtení lehké, občas knihu vše uloží a srovná v hlavě. Ale je to kniha nesmírně poctivá, opravdová, lidská a bude patřit k perlám vaší knihovny. Tahle kniha dokáže rozdrásat duši. Právě proto byl v roce 2010 podle ní natočen film stejného názvu v režii Lyne Ramseyové s Tildou Swintonovou v roli Evy, Jophnem C. Raillym v roli otce a Ezrou Millerem jako dospívajícím Kevinem. Zaznamenal obrovský úsúěch jak u kritiky tak diváků a získal množství ocenění jak pro film, režisérku, tak i představitelku hlavní role. U nás se promítal v síti filmových klubů.

Lionel Shriverová
Americká spisovatelka Lionel Shriver se narodila v roce 1957 v Gastonii v Severní Karolíně, studovala na Kolumbijské univerzitě, kde získala titul magistra umění, žila v Nairobi, Bangkoku a Belfastu.
Coby novinářka přispívá sloupky, články a recenzemi do řady renomovaných periodik, jako jsou Guardian, New York Times, Wall Street Journal či Marie Claire..
Je autorkou jedné sbírky povídek, dvou novel a třinácti úspěšných románů, z nichž nejznámější je psychologický thriller Musíme si promluvit o Kevinovi (2003), za který získala prestižní britské ocenění Orange PrizeSe svým manželem, jazzovým bubeníkem Jeffem Williamsem, žije střídavě v Londýně a v New Yorku.

 
***********************************
Lionel Shriverová: MUSÍME SI PROMLUVIT O KEVINOVI
z anglického originálu přeložilaPetra Klůfová
vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o. Praha, 2019
 

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.179 s