Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TI DRUZÍ – TV tip - Žijí mezi námi – dříve či později si nás najdou

00.00.0000   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TI DRUZÍ – TV tip - Žijí mezi námi – dříve či později si nás najdouObliba hororů u diváků může mít různé podoby. Porcování motorovou pilou asi soudný divák odmítne, rozkládající se mrtvoly, stříkance krve či pištící teenegery také. Vždy si vzpomenete na Hitchcocka a jeho důsledné stupňování napětí třeba v PSYCHU či PTÁCÍCH. Ani režisér Alejandro Amenábar nepotřebuje k dosažení silného účinku žádné hororové rekvizity známé z béčkových filmů.
 
Vše se před námi odvíjí jako dobový příběh z konce druhé světové války. V rozlehlém domě na ostrově žije mladá žena Grace se dvěma dětmi, malým Nicolasem a o trochu starší Annou. Čeká, zde se jí navrátí muž, který odešel na frontu a je stále nezvěstný. Graciino děti trpí vzácnou alergií na sluneční světlo, proto jsou všechny pokoje zatemněny a matka prochází se svíčkou v ruce. Když se v domě objeví tři noví sloužící, začnou se dít podivné věci. Matka i děti mají pocit, že v domě nejsou sami. V podkroví se ozývají kroky, někdo roztahuje závěsy na oknech a psychicky labilní Grace uvěří dcerce, že v domě jsou neviditelní„duchové“
.
Velice citlivě a pozvolna stoupá napětí, rozpínající se zlo je doslova „malováno“ světlem, stíny na tvářích prozrazující obavy a celá kompozice se před námi jeví jako povedený výtvar dobového malíře. Strach ze světla přerůstá ve strach před zcela jiným nepřítelem. Kdo je to, kdo jsou ti „druzí“? Jaké je tajemství minulosti starého domu a jaký je osud jeho obyvatel?
 
To už nelze ani naznačit. Jen tolik, že odhalení skutečnosti na konci filmu je jedním z největších překvapení, jakého se můžete v kině dočkat a že původ všeho zla můžete hldat v centru všeho dění – u matky. Tuto roli vytváří sugestivním způsobem Nicole Kidmanová, která za svůj výkon byla nominována na Oscara. Řada kritiků se dokonce dala slyšet, že po PORTRÉTU DÁMY a SPALUJÍCÍ TOUZE jde o její nejlepší herecký výkon. Na film se sesypala sprška španělských výročních filmových cen Goya (celkem devět) a vůbec nevadilo, že se v něm španělsky nemluví.
Pozadí vzniku filmu je také zajímavé. Stojí za ním produkční firma Toma Cruise. Oblíbený herec se doslova zamiloval do předchozího filmu původem chilského režiséra Alejandro Amenábara OTEVŘI OČI a natočil jeho remake pod názvem VANILKOVÉ NEBE (2001). Filmem TI DRUZÍ potvrdil Cruise svůj čich pro vynikající náměty objevil pro svět  nadaného režiséra, který si k filmu napsal scénář i hudbu. &Slo o poslední spolupráci bývalých manželů Cruise a Kidmanové, kteří spolu těsně předtím excelovali v Kubrickově filmu SPALUJÍCÍ TOUHA (EYES WIDE SHUT). Jejich společná cesta životem skončila shodou okolností ve stejném týdnu, kdy šli TI DRUZÍ do premiéry. Film se celých osm týdnů udržel v první pětici filmů US BOX OFFICE. Snímek s rozpočtem sedmnáct milionů dolarů vydělal jen v USA přes 96 milionů dolarů, v kinech celého světa pak kolem dvou set milionů. S velkým úspěchem se promítal i v našich kinech (distributor SPI).
Foto: csfd.cz
***********************************
TI DRUZÍ (The Others, Los otros)
&Spanělsko, USA 2001, režie Alejandro Amenábar
uvádí v pátek 13. září TV Barrandov od 23,15 hodin

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0293 s