Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 24.4.2024, svátek má Jiří 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Návod na přežití v Římě 1: kam a proč?

22.09.2019   Adriana Šindelářová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Návod na přežití v Římě 1: kam a proč?Řím, též nazývaný jako Věčné město, je místem památek, které by alespoň jednou za život mělo spatřit oko každého člověka. Je odrazem dávných časů stejně jako dějištěm mladší historie. Ne nadarmo je tedy jedním z nejnavštěvovanějších měst na světě. Všichni si zde totiž přijdou na to své. Pokud jste v Římě ještě nebyli a nemáte s tímto starobylým městem svou zkušenost, najdete v tomto článku praktické informace, které se vám budou hodit především v případě, že se chystáte do Říma vydat na vlastní pěst.
 

Mnoho turistů mířících do Říma má samozřejmě přesnou představu o tom, které atrakce si nenechá ujít. Informace o otevíracích dobách a vstupných jsou dostupné na mnoha webových stránkách. Dobrá zpráva je, že na většinu místních lákadel je vstupné zdarma. Zde nabízím krátký přehled toho, co všechno se dá v Římě vidět:
Koloseum = amfiteátr z 1. století n.l. známý především gladiátorskými zápasy, které mohlo sledovat až 50 000 diváků.
Forum Romanum = starověké náměstí, které bývalo v dobách antického Říma centrem veřejného dění.
Palatin = pahorek, na němž byl dle pověsti založen Řím, dnes na něm stojí zbytky paláce (od slova palatinus je odvozeno slovo palác).

Na toto starověké trio se můžete podívat se vstupenkou, která do sebe integruje vstup na všechny tři památky. Abyste předešli frontám, můžete si vstupenku zakoupit online nebo si ji můžete zakoupit u vchodu na Palatin (jihozápadně od Kolosea, u autobusové zastávky S. Gregorio), kde jsou mnohem menší fronty. Vstupenka stojí 12 Euro, pro občany Evropské unie do 25 let je vstupenka za 2 Eura. Může se stát, že na vstupence bude vyznačen přesný čas vstupu do Kolosea, proto si ji zkontrolujte. I se zakoupenou vstupenkou se vám však může stát, že budete na vstup do Kolosea čekat i pár desítek minut. Tato památka patří k těm nejexponovanějším v Římě a každý návštěvník podléhá kontrole. Je tedy logické, že je s frontami nutné počítat.Circus Maximus = římské antické sportoviště, které se nachází vedle Palatinu. Vstupné 12 E se platí zvlášť (vstupenka zmíněná výše zde neplatí).

Trajánův sloup = 30 m vysoký sloup postavený ke cti císaře Traiana.

Bazilika svatého Petra = jedna ze čtyř římských papežských bazilik, jeden z největších kostelů na světě, který byl vybudovaný na místě, kde byl podle tradice pohřben po svém umučení sv. Petr. Na stavbě se podíleli velikáni jako Raffael Santi, Michelangelo Buonarroti, Gian Lorenzo Bernini a další. K bazilice přiléhá Náměstí svatého Petra, které lemuje 17 m široká kolonáda se čtyřmi řadami sloupů, nad nimiž stojí 140 soch světců z let 1667- 1669. Uprostřed náměstí stojí egyptský obelisk.

TIP: Pokud chcete navštívit Baziliku svatého Petra ve Vatikánu, rozhodně si přivstaňte a dorazte k bazilice už na začátku otevírací doby. Vyhnete se dlouhým, někdy až několikahodinovým frontám. Za žádnou cenu nezapomeňte vhodný oděv – musíte mít zakrytá ramena, stehna a nejlépe také kolena. Outfit v podobě tílka a kraťásků tedy nepřipadá v úvahu. Pokud vás v takovém oděvu zastihnou bodyguardi u kontroly, pošlou vás bez milosti vystát frontu znovu – tentokrát ve správném oblečení.

Vatikánská muzea = jeden z největších komplexů uměleckých sbírek od starověku po současnost. Jen přes Vatikánská muzea se můžete dostat také do Sixtinské kaple, která je známá hlavně díky své vnitřní renesanční výzdobě, na níž se mimo jiné podílel i Michelangelo se svým výjevem Posledního soudu.

TIP: Poslední neděli v měsíci jsou Vatikánská muzea zdarma, otevřeno je ale pouze dopoledne.

Andělský hrad = původně rodinné mauzoleum císaře Hadriána, dnes muzeum věnované historii budovy a Říma.

Piazza Navona = barokní náměstí se třemi fontánami, z nichž jedna je Fontána čtyř řek, která je personifikací řek Nilu, Gangy, Dunaje a Rio de la Plata, jež symbolizují světové končiny, kam v dobách vzniku fontány sahala papežská moc.

Pantheon = jeden z nejzachovalejších antických chrámů na světě pocházející z doby Hadriánovy, původně byl zasvěcen všem bohům (pan = vše, theoi = bohové).

Sloup Marka Aurelia = 30 m vysoký sloup na počest císaře Marka Aurelia, jehož předlohou byl Trajánův sloup.

Fontana di Trevi = fontána v pozdně barokním stylu, do které lidé házejí mince, aby se jim splnilo jejich přání.

TIP: Pokud chcete navštívit Fontanu di Trevi, nejlepší doba pro její návštěvu je ráno v brzkých hodinách. Poté se k fontáně nahrnou davy turistů, které nejen neumožní udělat hezkou fotku, ale navíc dají prostor i kapsářům.&Spanělské schody = barokní schodiště ke kostelu Santa Trinita dei Monti, které je častým místem setkání mladých lidí.

TIP: Pokud se chcete vyhnout potížím, rozhodně na &Spanělských schodech nesvačte ani neposedávejte.

Piazza del Popolo = náměstí inspirované egyptským a antickým uměním – v jeho středu stojí egyptský obelisk se čtyřmi nádržemi napájenými lvy, kteří vrhají proud vody na čtyři světové strany, poté další dvě fontány na západní a východní straně a nakonec barokní „kostely-dvojčata“, které uzavírají náměstí z jihu. Z náměstí se lze vydat do rozlehlého parku.

Památník krále Vittoria Emanuela II = památník, který působí spíše dojmem divadla, je oslavou sjednocení Itálie v roce 1870, kdy se prvním italským králem stal Viktor Emanuel II. Sochy nad sloupořadím představují jednotlivé regiony, zcela nahoře dominují dvě bronzová čtyřspřeží, k vidění je také socha krále Viktora Emanuela II., okřídlená socha Vítězství a ve středu památníku pak stojí ženská socha Říma. U památníku můžete spatřit také dvě stráže cti, které hlídají věčný oheň, který tu doopravdy hoří.Cestiova pyramida = náhrobek z roku 12 př. n. l., který si nechal postavit římský úředník a kněz Gaius Cestius Epulo. Cestiova pyramida se nachází u stanice metra Piramide.Na klidnou prohlídku všech památek bych doporučila tři dny, ačkoliv by se celý římský program dal zvládnout za dva. To by ovšem vyžadovalo vysoké tempo bez dlouhých zastávek a velkou výdrž. A Řím je nejlepší si pořádně vychutnat.

TIP: V neděli bývají památky i obchody zavřené. Pokud jste tedy v Římě přes neděli, naplánujte si raději relax na pláži nebo jiný program nezávislý na otevíracích dobách.


Pokračování článku vyjde zítra:  Návod na přežití v Římě 2: kdy, jak a pár tipů navíc
Zdroj foto: googlemaps.cz, archiv autorky 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0437 s