Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Návod na přežití v Římě 2: kdy, jak a pár tipů navíc

23.09.2019   Adriana Šindelářová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Návod na přežití v Římě 2: kdy, jak a pár tipů navícKdy plánovat cestu do Říma?

Italové mají téměř tříměsíční prázdniny, tj. od půlky června do půlky září. Na dovolenou ovšem jezdí nejčastěji v srpnu, kdy mají volno i italští rodiče. Pokud se tedy chcete vyhnout davům, je lepší jet do Říma buď v květnu, nebo až koncem září. Tou dobou je navíc teplota v Římě okolo 20 stupňů na rozdíl od letních 30 stupňů pod jasnou oblohou. Moře je nejteplejší v červenci, v srpnu a začátkem září.

 

Jak se dostat do Říma?

Do Říma je nejpohodlnější cestovat letecky. Vybrat si můžete ze dvou letišť obsluhovaných buď společností Ryanair (letiště Ciampino), nebo společností Vueling (letiště Fiumicino).
Letiště Fiumicino leží u moře a skládá se ze tří terminálů. Je tedy sice rozsáhlé, ale při základní znalosti toho, jak letiště fungují, nebudete mít problém se na letišti vyznat. Směrovky vás bez problémů navedou, kam potřebujete. Doprava z letiště je různorodá – můžete si vybrat mezi autobusy, taxi nebo vlakem. Autobus je nejlevnější variantou, nicméně cesta do Říma trvá nejdéle. Nejrychlejší variantou (cca 30 minut) je vlak Leonardo Express, který ovšem vychází na 14 Euro. Kompromisem mezi rychlostí a cenou je vlak FL1, který jezdí ze stejného místa jako Leonardo Express, jízdenka stojí 8 Euro, cesta trvá zhruba 45 minut. Intervaly jsou zhruba po 20 minutách během dne. Pokud se rozhodnete pro cestování vlakem, jděte přirozeně po směrovce Train. Po zakoupení jízdenky si ji nezapomeňte označit ještě před nástupem do vlaku (viz níže).

Doprava v Římě

O italské dopravě je všeobecně známo, že se příliš neřídí jízdními řády. Při naší návštěvě Říma jsme se ovšem nesetkali s tím, že bychom se nemohli spolehnout na časy odjezdů. V městské dopravě turisté nejvíce využívají lístky s označením BIT, jejichž časová platnost je 100 minut nebo 1 cesta metrem. Lístky stojí 1,5 Eura. Dají se zakoupit v automatech, přímo u kasy na nádražích nebo v trafikách, kde většinou prodavači rozumí alespoň elementární angličtině. Pokud budete hledat, kde si koupit lístek, sledujte buď anglické nápisy BUS TICKET, nebo italské nápisy BIGLIETTI, případně BIGLIETTERIA.
Důležité je jízdenku vždy označit. To se dělá přímo v autobuse, kde záleží jak na směru vložení jízdenky, tak na tom, zda ji do strojku vkládáte lícem k sobě či od sebe. Pokud vám strojek odmítá jízdenku přijmout, vkládáte ji špatně. Pokud cestujete vlakem, je nutné jízdenky označit ještě před nástupem do vlaku. K tomu slouží přístroje, viz na obrázku níže, kde je nutné sledovat pokyny – tedy zarovnat jízdenku doleva (prostor pro označení jízdenky je větší než jízdenka samotná).

 

Pláž Lido di Ostia

Ačkoliv je pláž v podstatě blízko města, překvapilo nás, že jsme se na ní cítili mnohem lépe než na pláži dál od Říma. Setkali jsme se zde s příjemnějším přístupem, čistším prostředím i lepší vybaveností. Ke konci sezóny zde navíc nebyl takový nával, přesto doporučuji vydat se na pláž už v dopoledních hodinách, jelikož kolem oběda přišlo největší množství lidí a lehátka i slunečníky už byly rozebrané. Slunečník zde seženete zhruba za 5 Euro, lehátka za podobnou cenu za kus. Pláž je písčitá s pozvolným vstupem do moře.
A jak se na pláž dostat? Lze využít autobusy nebo vlak. My zvolili raději vlakovou dopravu ze stanice Porta S. Paolo. Ta se nachází přímo u stanice metra s názvem Piramide. Ve vlaku platí stejný lístek jako v MHD, jehož časový rozsah bohatě vystačí – cesta na pláž trvá zhruba 30 minut. Vlak jede do konečné stanice Cristoforo Colombo, zevnitř vypadá jako metro a je označen jako RL (Roma Lido). Jezdí pravidelně po 15 minutách. Většina lidí vystupuje na stanici Lido Centro, my jsme však popojeli trochu dále na stanici Stella Polare, což možná hrálo roli také v množství lidí na pláži.

Další tipy do Říma:

Pokud chcete zajít na dobrou zmrzlinu a mít opravdu velký výběr (až 150 druhů zmrzliny), zajděte do tzv. gelaterie, jak Italové označují zmrzlinářství, s názvem Della Palma zhruba 200 metrů severně od Pantheonu. Za menší zmrzlinu (dva kopečky v kelímku, které bohatě stačí!) zde sice utratíte kolem 4 Euro, zato si ale pochutnáte.

Kafe si dávejte pouze na baru, kde za něj zaplatíte kolem 1 Eura. Pokud se necháte obsloužit u stolu, vyjde vás to zbytečně dráž.

Hledáte-li místo, kam byste zašli na oběd, měli byste pamatovat na to, že italská ristorante je velice formální restaurace, zatímco trattoria patří mezi jednodušší stravovací zařízení, kam spíše jako turisté s batohy na zádech zapadnete.

Pokud máte strach o dostatek vody, nemusíte se bát. Všude po Římě jsou rozmístěná pítka s pitnou vodou, kterou lze čerpat bez poplatku. Dle vlastní zkušenosti nám voda nezpůsobovala žádné trávicí potíže.

Nekupujte si nic od pouličních prodejců. Nejenže mají vysoké ceny (ale vám budou tvrdit, že vám danou věc dávají vlastně zadarmo), ale jejich činnost je navíc nelegální. Vyvarujte se také toho, abyste si cokoliv od kohokoliv brali, i když bude tvrdit, že je to dárek, „protože jste milí lidé“. Daný člověk chce hned poté za svůj dar zaplatit nemalou částku právě proto, že jste milí lidé. Bohužel spousta pouličních prodejců má dostatek odvahy na to, aby vám takovou věc vrazila do ruky, aniž byste jim k tomu dali jakýkoliv podnět. Proto buďte především na turisticky exponovaných místech ostražití. To stejné platí o fotkách s místními vojáky, tzv. centuriony. Jsou schopni zastoupit vám cestu a v podstatě vás donutit k fotce, za kterou poté očekávají peněžitý obnos. V takových případech se nebojte být důrazní.

Pár italských slovíček

Buon giorno. [buon džórno] = Dobrý den. (používá se ráno a dopoledne)
Buona sera. [buona sera] = Dobrý večer. (používá se odpoledne a večer)
Ciao. [čáo] = Ahoj.

Arrivederci. [arivedérči] = Na shledanou.
Per favore. [per favóre] = Prosím. (žádost)
Prego [prégo] = Prosím. (odpověď)
Scusi. [skúzi] = Promiňte.
Grazie. [grájce] = Děkuji.

Non parlo italiano. [non parlo italijano] = Nemluvím italsky.
Non capisco. [non kapísko] = Nerozumím.
s? [sí] = ano
no[no] = ne


Všechny cesty vedou do Říma. Hodně štěstí při hledání té vaší!

1. část článku:  Návod na přežití v Římě 1: kam a proč?
Zdroj foto: archiv autorky 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0523 s