Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Z PEKLA - TV tip – Jack Rozparovač zdraví z Prahy

05.04.2024   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Z PEKLA - TV tip – Jack Rozparovač zdraví z PrahyPostava jednoho z prvních masových vrahů Jacka Rozparovače dodnes nenechává v klidu amatérské detektivy i mediální tvůrce. Totožnost vraha, který se v roce 1888 vrhal na londýnské prostitutky aby je nejprve uškrtil a poté zohavil, nebyla nikdy spolehlivě zjištěna. O to více se jeho postavou inspirovali umělci – od spisovatele Arthura Conana Doyla až po filmaře z níchž jmenujme třeba Davida Wickese, Rowdy Herringtona, Janet Meyersovou či Johna Eyrese. 

V roce 2001 se touto záhadnou postavou nechali inspirovat bratři Allen a Albert Hughesovi a natočili jednu z variant na londýnského škrtiče a rozparovače. Popírají  verzi Janet Meyersové, která za Rozparovače označil přímo prince Alberta Viktora, syna tehdejšího následníka trůnu a pozdějšího krále Edwarda VII. Bratři Hughesové tvrdí, že sadistickým zabijákem byl dvorní lékař sir William Gull a navíc kolem případu konstruují zednářské spiknutí.

Temný historický thriller Z PEKLA zavede diváky do roku 1888, kdy v londýnské chudinské čtvrti Whitechapel dojde k sérii vražd prostitutek. Jedni z obviněnými jsou Židé, takže dojde k pogromu. Ale inspektor Fred Abberline, v němž okamžitě poznáte oslnivého Johnnyho Deppa, jde po jiné stopě. Nemá to lehké – musí uniknout vzpomínkám na zesnulou manželku a dítě a útěchu hledá v opiových doupatech a v domáckém užívání absintu s laudanem. Přes své občasné vidiny spodniček „nacucaných krví“ jde po stopě spolu s odulým kolegou, kterého spíše baví citovat básníky než hledat vrahy. Je si jist, že rafinovaný zabiják je znalý anatomie – buď musí být řezník či lékař. A jedna stopa vede i do Buckinghamského paláce – mrtvé jsou právě prostitutky, které věděly o sňatku své bývalé kolegyně s jakýmsi malířem, jenž je ve skutečnosti syfilitickým princem Edwardem...

„Velmi nás lákalo použít dobře známý, legendou opředený příběh a pomocí své představivosti mu dát jiný rozměr,“ prozradil Albert Hugnes. „Vyprávíme ho z pohledu klidí, kteří živoří ve špíně chudinské čtvrti, kde se všechna ta hrůza odehrávala,“ dodává jeho bratr Allen. Prostředí, které režisérská dvojice ve filmu vytvoří je vskutku děsivé – špinavé ulice a podřadné lokály, zavšivené noclehárny a ženy, které nemají ani vlastní postel zato na těle plno blech. Je to jako v Dickensových románech – až na to, že tahle studená a špinavé periferie je natočena v naší krásné Praze. Jen Čecha může napadnout, že v Londýně nemají naše Národní muzeum nebo kutnohorský chrám svaté Barbory. Silueta Prahy také nahrazuje Londýn, jen vlastní londýnská čtvrť byla postavena nedaleko Barradandova a na realizaci filmu se podílel početný český štáb. 

Základem scénáře byla komiksová kniha spisovatele Alana Moora a výtvarníka Eddiho Cambella, která naznačila, že vraždy připisované Jacku Rozparovači patřily k výhružnému spiknutí, jehož nitky sahaly až ke špičkám britské monarchie. Vedle Johnnyho Deppa zaujme v hlavní ženské roli Mary Kellyové známá Heather Grahamová (ZTRACENI VE VESMÍRU, SWINGERS, TRHÁK PANE BOWFINGERA, TWIN PEAKS). Film přináší vydatnou porci poctivé filmařiny, v níž jsou všechny potřebné atributy temné detektivky. Světla, stíny, záblesky nože, černí ptáci na hrobech, puklina v rakvi a pak také rituály, jež ctí vrah i vyšetřovatel. Poctivé filmařské řemeslo má napětí, atmosféru i přitažlivost, pro něž se vyplatí se na film podívat.
Fota Johnnyho Deppa  a Heather Grahamové csfd,cz, plakát leniniports.com
************************************************** 
Z PEKLA (From Hell)
USA 2001, režie bratři Hughesovi 
uvádí v sobotu 13. dubna od 22,05 hodin program ČT2

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2753 s