Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


GRAND PRIX – TV tip - strhující souboj o korunu krále Formule 1

08.11.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

GRAND PRIX – TV tip - strhující souboj o korunu krále Formule 1Dramatický příběh z prostředí automobilových závodů probíhající na nejslavnějších evropských závodních drahách a životní osudy čtyř závodníků bojujících o titul mistra světa. Přestože od natočení filmu uběhlo přes padesát let a dráhy a hlavně auta se od té doby značně změnily, vlastní drama závodů a bojů mezi světovými esy stále fascinuje příznivce motorizmu.
 

Není pochyb o tom, že pohled na automobilové závody a jejich účastníky je vždy vděčným tématem a že bylo ve filmu již nejednou zpracované. Přesto tento letitý snímek je mnohými považován za jeden z nejlepších filmů ze závodního prostředí. Režisér John  Frankeheimer měl k dispozici dostatek milionů k natočení efektních scén, perfektní barevný materiál (tehdy šíře 70 mm) a mohl si do hlavních rolí vybrat světově proslulé herce. Jejich prostřednictví můžeme nahlédnout nejen na dráhu ale i do soukromého života závodníků, poznat jejich ženy i milenky a dozvědět se tak více o jejich životěš a myšlení. Kromě toho – a možná právě proto – film fascinoval vynikajícími a novátorskými záběry ze slavných světových závodů a otevřeným pohledem do jejich zákulisí. Kameraman Lionel Lindon se mohl doslova vyřádit. Natáčet staticky z několika pevných bodů, ale především dynamicky – přímo ze závodního auta kamerou buď na něm nebo na přilbách závodníka – to bylo v té době novotou. Mohl použít i kosmonautické kamery vypůjčené přímo z Kennedyho mysu.
Jde o podívanou velice efektní a dramatickou, ale je to také nervy drásající drama, k němuž přispívají i další technické finesy, jako dělené plátno s několika záběry jedoucích vozů, polyekranová kombinace několika různých záběrů v jednom obrazovém poli a pod. Když se k tomu připočetla i kvalita 70mm projekce ve specializovaných kinech se šestikanálovým zvukem byl efekt pro diváky dokonalý. Byl doslova obklopen dokonalým ostrým obrazem a zahlcen zvukem ze všech stran. Bohužel, o tyto dokonalosti a efekty bude divák televize zjevně ochuzen, ale televize je jedinou možností jak film zhlédnout. Jedním z nesporných kladů filmu je pohled do zákulisí automobilových závodů a snaha ponořit se do mentality těch, kteří riskují své zdraví a často i životy pro krátkodobou slávu.

Z
a použití záběrů ze skutečných závodů Formule 1 můžeme sledovat vzájemné souboje (a nejenom na dráze), čtyř pilotů závodních vozů - nadějného Scotta Stoddarta (Brian Bedford), zkušeného Jean-Pierra Sarti (Yves Montand), mladíka Nina Barliniho (Antonio Sabato) a smolařského Peta Arona (James Garner). V roli jednoho z jezdců se objevil i fenomenální japonský herec Toshiro Mifune. Pozoruhodný je také pohled na závodiště kde se souboje odehrávaly – od Monaka přes prostředí Velkých cen v Belgii, Velké Británii, Itálii, Německu či v USA a Mexiku. Mezi herci si malé role zahráli i skuteční mistři volantu tehdejší doby, trojnásobný mistr světa z let 1959, 1960, 1966 Jack Brabham, Jim Clark, jež získal mistrovské tituly v letech 1963 a 1965, držitel dvou titulů z let 1962 a 1968 Graham Hill, mistři světa z let 1961 a 1964 Phil Hill a John Surteees a mnozí další, více či méně známí, závodníci. Velmi dobře a sugestivně jsou natočeny inscenované katastrofy, což uspokojí jistě i diváckou lačnost po senzacích.
Snímek byl oceněn třemi Oscary v technických kategoriích za nejlepší střih, mix a střih zvuku a jeho režisér John Fankenheimer získal uznání od ředitelů Guild of America.
*****************************************
GRAND PRIX
USA 1966, režie John Frankenheimer
uvádí v pondělí 11. listopadu ČT2 od 21,50 hodin

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0254 s