Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


OLOVĚNÁ DOBA – TV tip - svoboda a vězení, smrt a život, lži a pravda

22.11.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

OLOVĚNÁ DOBA – TV tip - svoboda a vězení, smrt a život, lži a pravdaUž začátkem listopadu jsme zde psali o politických filmech, který vznikali v západním Německu v sedmdesátých a začátkem osmdesátých let. Psali jsme o filmu ZTRACENÁ ČEST KATEŘINY BLUMOVÉ, kde hlavní hrdinka hájí svou čest proti policejní a mediální zvůli. Na režii toho snímku byli podepsáni Volkera Schlöndorffa a jeho manželka a spolupracovnice Margarethe von Trotta. Také se zde objevil motiv terorizmu, který se stane ústředním i v dnes doporučovaném filmu.


Margarethe von Trotta po úspěšné herecké kariéře a po dvou samostatných režiích, z nichž film SESTRY ANEB ROVNOVÁHA &STĚSTÍ se kdysi hrál i v našich kinech, překvapila svým třetím filmem OLOVĚNÁ DOBA. Opět zvolila motiv sester, jejichž osudy se po společném dětství zcela rozcházejí. A přidala další – již výše uvedený motiv – terorizmus.

Juliana Kleinová (Jutta Lampe) je redaktorkou nonkonformního ženského časopisu levicového zamření. Má svého přítele, ale děti nechce. Přesto k jí jednou přijde manžel její sestry Marianny (Barbara Sukowa) a přinese jí malého syna Jana, aby se o něho chvilku postarala, protože odjíždí do Indonézie. Svěřuje jí, že Marianne opustila rodinu a odešla do Lisabonu, kde se stala členkou radikální palestinské organizace. 

V pozdější setkání sester se konfrontují dva názory na změnu nevyhovujícího společenského pořádku. Zatímco radikální ale uměřená novinářka Julianne by šla cestou postupných přeměn a reformy společnosti, její sestra Marianne si vzala za své teroristické praktiky a neváhá užívat násilí. Zakrátko nato je pak Marianne uvězněna a ve vězení údajně spáchá sebevraždu. Julianne sebevraždě nevěří a začne své postoje přehodnocovat...


Jutta Lampe

Kromě ústředního tématu se film podrobně zabývá výchovou obou sester, vrací se do jejích dětství a dospívání a k tomu jak je poznamenala tvrdá výchova otce, protestantského faráře a odhalení zvěrstev nacismu. Obě sestry chtěly uniknout z pout nejen rodinných povinností a stále rostoucí společenské bezvýchodnosti, vymanit se z této „olověné doby.“ Obě to však pochopily zcela rozdílně.

Režisérka, která si sama napsala scénář, vyšla ze skutečné události – záhadné smrti teroristky Gudrun Ensslinové ve vězení ve Stammheimu na podzim roku 1977. Film pak věnovala Christianě Ensslinové, novinářce, která se marně pokoušela vnést světlo do případu své sestry. 


Barbara Sukowa

Svým snímkem Margarethe von Trotta nikoho neobhajuje ani neodsuzuje. Její pohled je chladný až šedivý, přesto vzbuzuje silné emoce třeba ve chvíli, kdy malého chlapce zasáhne násilí a zloba a on začne proklínat svou již nežijící matku. Atmosféra doby doslova dýchá ze snímku, který navozuje krizi ideologie, která na piedestal stavěla disciplínu a bezvýhradnou poslušnost. Vyniká skvělými hereckými výkony obou představitelek. Film byl vyznamenán Zlatým lvem na MFF v Benátkách v roce 1981.

************************* 
OLOVĚNÁ DOBA (Die beierne Zeit) 
NSR 1981, režie Margarethe von Trotta
uvádí v úterý 26. listopadu ČTart od 21,55 hodin


 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0792 s