Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Drátěné plastiky Veroniky Psotkové poprvé v interiéru DOXu

27.11.2019   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Drátěné plastiky  Veroniky Psotkové  poprvé v interiéru DOXuV Centru současného umění DOX byla zahájena výstava sochařky Veroniky Psotkové s názvem Spolu. Autorka známá netradičními prostorovými instalacemi stylizovaných drátěných figur a objektů v exteriéru, ve veřejných prostranstvích, dostala vůbec poprvé na území České republiky příležitost vystavovat čistě drátěné instalace v interiéru v takovém rozsahu. Galerijní prostředí jí umožňuje ve větší míře experimentovat jak s lehkostí zavěšení, tak s osvětlením, které ve výstavním prostoru sehrává naprosto zásadní roli.

Tvorba Veroniky Psotkové je založena na principech realistického figurálního sochařství. Její sochy odkazují jak ke klasické, tak k soudobé figurální tvorbě. V posledních letech se do popředí jejího zájmu dostaly především netradiční prostorové instalace stylizovaných drátěných figur a objektů.  

Drátěné plastiky autorka vnímá jako transparentní sochařské kresby, které citlivě̌ reagují na změnu světelných podmínek. Tvoří tak paralelní linii a současně hmotový protipól k její realistické sochařské tvorbě v umělém kameni, akrylátu a bronzu.

Návštěvníkům DOXu není tvorba Veroniky Psotkové neznámá, v roce 2009 představila Dědovu zahradu, společnost 28 figur, a  v roce 2012 opanovala terasu u kavárny její instalace Bikini Club – šestice žen v nadživotní velikosti v plavkách, které se svými tělesnými proporcemi přibližují reálnému životu více než krásky prezentované v médiích.

Také výstava Spolu odráží realitu, v níž se Veronika Psotková coby matka již šest let pohybuje. Vědomě pracuje s konkrétní architekturou výstavního prostoru DOXu, v níž představuje díla s motivy rodinného života a mateřství vytvořená z rabicové sítě. Tento druhovýrobek hutního průmyslu autorka přetváří do figurálních struktur a přijímá materiál takový, jaký je – charakteristicky rezivějící, časem degradující, zároveň ale poddajný a svébytný. Síť tvaruje a sešívá do prostorových „kreseb“, které nechává prorůstat přirozeným zbarvením rzi, lakem fixuje nebo přebarvuje.

Interiérové instalace, pro autorku spíše netypické, umožňují větší míru experimentu – v lehkosti zavěšení i v osvětlení. Zatímco v exteriérech zůstává světlo zcela v režii počasí, ve výstavním prostoru sehrává naprosto zásadní roli. V určitých úhlech a na světlém pozadí některé objekty působí jako kresby, naproti tomu u jiných instalací autorka prostřednictvím osvětlení zdůrazňuje strukturu a objem.

„Příležitosti vystavovat v interiéru tak velké objekty prakticky nejsou. Naposledy jsem tuto možnost měla v roce 2015 v Žilině. Kurátoři znají moje realizace v exteriéru, ale je těžké představit si, nakolik můžou fungovat i uvnitř. Mým dílům – jednak kvůli motivu, jednak kvůli struktuře – velmi sluší čistota prostoru, a to vše mi pražský DOX velkoryse nabízí,“ říká Veronika Psotková.

O autorce
Veronika Psotková (* 1981) je absolventkou ateliéru Sochařství I FaVU VUT. Svou tvorbu představuje na samostatných i skupinových výstavách v České republice i v zahraničí. Nyní žije a tvoří v Oboře u Loun. Ve svých dílech zpracovává náměty autobiografického charakteru. Od roku 2007, kdy vytvořila první drátěné sochy, glosuje ve svém dynamickém sochařském deníku rodinný, partnerský a v posledních šesti letech i mateřský život.

Veronika Psotková
Spolu
Centrum současného umění DOX
do 20.1. 2020

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0335 s