Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


DIVOKÁ SRDCE – TV tip – Casanova, Puškin – slavné souboje srdcem i pistolí

08.10.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

DIVOKÁ SRDCE – TV tip – Casanova, Puškin – slavné souboje srdcem i pistolíMezi našimi režiséry jsou nesporné talenty, jejichž talent však z různých důvodů se nemohl projevit naplno. Patří sem beze zbytku Zdeněk Troška, hlavně jeho historické drama POKLAD HRABĚTE CHAMARÉ z roku 1984. Blanka Bohdanová v něm představuje stárnoucí hraběnku, která na svém zámku poskytuje útočiště abbému (Eduard Cupák) , bývalému jezuitovi a. fanatickému odpůrci všeho nového. To byl filmový skvost, ale Zdeněk Troška se od podobných filmů odklonil a celým svým dílem se zaměřil na podbízení se divákovi. Škoda, že nemohl realizovat Čachtickou paní, možná jsme o něm mohli mluvit vážněji než jen o tvůrci KAMEŇÁKŮ.

Druhým příkladem zmarněného a zplaněného talentu je Jaroslav Soukup. Psali jsme o něm podrobněji u filmu DOSTIH (http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=14000), který patří k lepší části jeho tvorby. Uměleckým vrcholem je bezesporu ROMANETO, natočené v roce 1981, v němž se mu podařilo zachytit dobovou atmosféru staré Prahy sedmdesátých let předminulého století a propojit ji s životními osudy spisovatele Jakuba Arbese a s adaptací jeho romaneta Svatý Xaverius. Chlapské kamarádství a pojmy jako čest a morálka probleskují jak ve zmíněném DOSTIHU tak i PĚSTECH VE TMĚ. Většina Soukupových děl je však úlitbou divákům  - jak teenegerům (VÍTR V KAPSE, DISKOPŘÍBĚH) tak masovému publiku (BYL JEDNOU JEDEN POLDA či JAK UKRÁST DAGMARU), což od režiséra Soukupova formátu byl jednoznačně úlet. Opět jeden zbytečně vyhaslý talent, který nezachránila ani televizní série POLICIE MODRAVA, které se sice podařilo získat diváky a trochu naivně ukázat policejní práci v krásném šumavském kraji, ale o umění se tu příliš hovořit nedá. 
Film DIVOKÁ SRDCE (1989), který se opětovně dostává na televizní obrazovky, tvoří jakýsi střed jeho nevyrovnané tvorby a naznačuje, že Soukup měl na víc, než skýtá většina jeho filmografie. DIVOKÁ SRDCE tvoří dvě povídky, které zachycující soubojové aféry minulosti. DLUŽNÝ VÝSTŘEL nás zavede do posledních dnů života spisovatele A. S. Puškina. Marek Vašut (foto výše) ho předvádí jako rozervanou osobnost, která je pro vztah ke krásné Natálii (Zlata Adamovská) intrikami vehnána do tragického souboje s jejím manželem. Jde o jeho již jedenáctý souboj, který však tentokrát nedopadne pro Puškina dobře. Šviháckému baronovi d´Anthés (Karel Greif) stačí jediná rána... Ironicky laděná povídka DIVOKÝ PÁV se odehrává na duchcovském zámku, kde tráví poslední dny zestárlý Giacomo Casanova (Boris Rösner - foto níže), jehož souboje se převážně týkaly ženských svodů. V jeho vzpomínkách prožijeme slavný útěk z olověných komor benátského vězení, jsme svědky některých jeho avantýr, jeho sporu s Mozartem (toho s chutí ztvárnil Antonín Procházka) a posléze i „překrásného“ souboje s královským oblíbencem, maršálem jezdectva Branickim (Jan Vávra), při němž se oba těžce zranili.
K filmu si scénář napsal sám Jaroslav Soukup a za kamerou stál zkušený Vladimír Smutný. V obou povídkách se objevuje řada známých herců – kromě již jmenovaných např. Jiří Bartoška, Lukáš Vaculík, Vladimír Ráž, Michaela Kuklová či Pavel Nový v povídce DLUŽNÝ VÝSTŘEL. V druhé povídce  se objevuje třeba Zdeněk Ornest, Zuzana Kocúriková, Pavel Horáček či Lucie Bílá. S historickými fakty zachází tvůrci poněkud volněji a sázejí na atraktivní atmosféru, výtvarnost prostředí i kostýmů a „zlidštění“ slavných postav. 
Fota: csfd.cz, aukro.cz, seznam.cz
*******************************************
DIVOKÁ SRDCE
ČSR 1989, režie Jaroslav Soukup
uvádí v pondělí 17. října od 20,05 hodin Film Europe plus 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0218 s