Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TO JSEM Z TOHO JELEN – Tereza Lukešová nahlíží do tajemného světa lesní zvěře

12.12.2019   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TO JSEM Z TOHO JELEN – Tereza Lukešová nahlíží do tajemného světa lesní zvěřeV mnoha směrech pozoruhodná kniha o české přírodě a myslivosti určená dětem TO JSEM Z TOHO JELEN autorky Terezy Lukešové nahlíží do tajemného světa lesní zvěře, mysliveckých tradic a přibližuje vztah myslivců k lesu a krajině. Pozoruhodné je, že autorka ji napsala jako diplomovou práci na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
 
„Čiplenky uvidíte z kazatelny a na šoulačce uslyšíte kodrcání.“ Nic vám to neříká? Ilustrovaná kniha Terezy Lukešové odhaluje také tajnou řeč myslivců a jejich umění. „Česká myslivost má jednu z nejstarších tradic na světě a ovlivnila krajinu, kulturu i náš jazyk,“ tvrdí ještě ne třicetiletá autorka, jejíž autorská kniha TO JSEM Z TOHO JELEN vypráví příběh lidské péče o českou přírodu. Přes 120 barevných ilustrací nahlíží do života zvěře, slovník myslivecké mluvy zase učí rozumět zvláštnímu mysliveckému jazyku a vyprávění o honech a mysliveckých tradicích představuje neobyčejné zvyky českého venkova. Tereza Lukešová knihu nejen ilustrovala, ale také graficky upravila a odborná fakta o přírodě a myslivosti převyprávěla jazykem vhodným pro děti a rodinné čtení.

Bažant - specifikum
„Chtěla jsem vytvořit knihu pro děti a jejich rodiny, které se rády společně dozvídají nové věci,“ říká autorka. „Každý byl někdy v lese, ale ne každý objevil, co všechno se tam může dít,“ dodává. Naučná ilustrovaná kniha dětem vysvětlí, proč září i říjen dostaly jméno podle jeleních námluv, jak Bivoj pomocí kance získal nevěstu, i proč zajíci musí jíst svoje bobky. Téma myslivosti přesahuje do kultury, českého jazyka i biologie. Myslivost podle Terezy Lukešové učí myslet na to, jak se s respektem chovat k volné přírodě a jejím obyvatelům. „Děti i dospělí se dozvědí, jaké vztahy vznikaly mezi lidmi a českou přírodou a jak se k naší krajině chováme dnes. Zjistí, že správný myslivec musí o zvěř nejdřív pečovat a až pak ji lovit a že je velký rozdíl mezi lovem a zabíjením,“ vysvětluje.

TO JSEM Z TOHO JELEN vznikla původně jako diplomová práce v ateliéru Mediální a didaktické ilustrace pod vedení Renáty Fučíkové na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. „Mrzelo mě, že ohledně myslivosti panuje spousta předsudků a negativních názorů, chtěla jsem ten pohled změnit,“ říká autorka. Inspiraci k vytvoření knihy o myslivosti pro děti našla Tereza Lukešová u svých předků. „S prarodiči jsme jezdili na zámek Ohrada, kde je nejstarší myslivecké muzeum, a také měli doma knihu Tisíc let myslivosti, která mě uchvátila. A můj praděda byl tak trochu pytlák,“ směje se.

Tereza Lukešová

TO JSEM Z TOHO JELEN je sice debutovou autorskou knihou, Tereza Lukešová už má ale za sebou řadu knižních projektů. S knihou ČESKÁ MYSLIVOST byla nominována na Národní cenu za studentský design 2018, její ilustrace byly součástí knižní řady pohádek pro děti s poruchou autistického spektra, která získala Zlatou stuhu za nakladatelský počin. Tereza ilustruje pro přední česká nakladatelství, naposledy pro nakladatelství Labyrint v knize PŘÍBĚHOSTROJ, nominované na knihu roku 2019.

Autorskou knihu s více než 120 ilustracemi a poutavým vyprávěním vydává nakladatelství Pikola. Určena je pro děti od 8 let.

**********************************

Tereza Lukešová: TO JSEM Z TOHO JELEN,
vyprávění o české přírodě a jejích lidech
Nakladatelství Pikola, Euromedia group a.s., 1919
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0594 s