Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ARIZONA DREAM – TV tip – létat na vlnách fantazie

20.12.2019   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ARIZONA DREAM – TV tip – létat na vlnách fantazie

Jsou filmy, na něž po zhlédnutí nikdy nezapomenete. Vždy ve vás něco zůstane z děje, prostředí, hereckých výkonů či nálady. Pro diváka filmových klubů jsou díla srbského režiséra Emira Kusturica těmi, na něž bude stále vzpomínat. Oživme si v paměti třeba oslavu lásky a života v době války, jak ji prožívá srbský inženýr na stavbě železnice ŽIVOT JE ZÁZRAK, válečné fantasy drama UNDERGROUND  nebo nanaprosto neopakovatelnou temperamentní hudební komedii ČERNÁ KOČKA, BÍLÝ KOCOUR s vřeštící balkánskou dechovkou pronikající až do morku kosti. To jsou Kusturicova díla z posledních let, která s úspěchem prošla našimi kiny.
 

Vrátíme-li se k jeho začátkům pak již první Kusturicův film VZPOMÍNÁ&S NA DOLLY BELL?, příběh citového zrání šestnáctiletého mladíka získal Zlatého lva v Benátkách, TATÍNEK JE NA SLUŽEBNÍ CESTĚ a následný DŮM K POVĚ&SENÍ bodovaly v Cannes. Obrovský ohlas filmů sarajevského rodáka a studenta pražské FAMU umožnily Kusturicovi natočit ve francouzsko-americké produkci jeho čtvrtý film s názvem ARIZONA DREAM a získat pro něj skutečně hvězdné obsazení.

Johnny Depp
Pokud máte již dost vánočních pohádek a unylých retrodramat pak ve „snu o Arizoně“ najdete rovněž poezii, ale takovou opravdově drsně životnou, je tu všechno expresivně syrové, stylizovaná fantazie, spontánní citovost a vše prodchnuté lidsky čistým humorem. Doslova magickým stylem vás Kusturica vtáhne do příběhu zdánlivě odtažitou událostí jak Eskymák uloví velikánskou rybu a její měchýř odletí jako červený balonek do New Yorku. Tento sen se vracá hlavnímu hrdinovi Axelovi (Johnny Depp) a jako leitmotiv nás provází celým filmem. Axel je snílkem a hodně času prosní s otevřenýma očima, pracuje v New Yorku na Odboru lovu a rybolovu. S životem je spokojený, ale jednoho dne ho jeho vrstevník Paul (Vincent Gallo) přinutí s pistolí u hlavy odjet na svatbu strýce |Lea (Jerry Lewis). Jeho poklidný život vezme v arizonském maloměstě za své. Pozná strýcovu mladou snoubenku (česká manekýnka Paulina Pořízková), seznámí se s výstřední zákaznici Elaine (Fay Donawayová), která zastřelila svého muže a žije na okraji města s nevlastní dcerou Grace (Lilly Taylorová). Mezi Axelem a Elain vypukne vášnivý milostný vztah. Oba jsou snílci a utíkají do svých snů, kde zažijí kritické okamžiky své lásky...
Faye Dunawayová, Lilly Taylorová
Nejde vypsat všechny kličky, jimiž děj prochází a popsat všechny dramatické situace. Podstatný není vlastní děj, ale magický styl, jakým je vše vyprávěno. Nejen, že Kusturica rád cituje z filmů jiných režisérů od Flahertyho přes Hitchocka až třeba k Scorsesemu či Coppolovi. Ozvláštné až k nandreálnu je vlastní snění. Paul sní, že je filmovou hvězdou, Elaine zase ve snech létá a Axel pro ni sestrojí letadlo. Grace by zase chtěla být v příštím životě želvou. Bizarní láska Axela se podobá omamnému snu a v podobně opojném rozpoložení bude i divák nevšedního a v mnoha směrech kuriózního snímku Emira Kusturici. Film získal na MFF v Berlíně v roce 1993 Zvláštní cenu poroty Stříbrného medvěda.
 
Johnny Depp, Lilly Taylorová
**********************************
ARIZONA DREAM
USA, Francie 1991, režie Emir Kusturica
uvádí v sobotu 28. prosince ČTart od 21,50 hodin
 
 
 
 
 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0286 s