Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BRÁNY ANUBISOVY - legendární dílo Tima Powerse

19.01.2020   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BRÁNY ANUBISOVY - legendární dílo Tima PowerseKdyž vyjde v krátké době již třetí vydání nějaké knihy, svědčí to jak o čtenářském zájmu, tak i o kvalitě. BRÁNY ANUBISOVY vydává nyní nakladatelství ARGO a věnovalo mu mimořádnou pozornost.

Čtenář, kterého v anotaci upoutá zmínka o cestování v čase se průniku do minulosti dočká hned  na začátku, kdy výstřední milionář J. C. Darow využije tzv. průzevů, což jsou otvory v čase, jimiž je možné se posunout do jiného období. Uspořádá výpravu několika milionářů, kteří se do začátku 19. století chtějí podívat ze zvědavosti a přibere literárního vědce Brandana Doyla, aby posloužil výpravě jako odborný poradce a splnil si přání osobně se potkat a poslechnout si přednášku svého oblíbeného romantického básníka Coleridgeho.

Vše se však v navštíveném roce 1810 zvrtne, hlavně pro ústřední postavu Doyla. Zatímco ostatní z výpravy se zpět vrátí, on je přepaden plešatým mágem Romanym chodícím na pérových botách a zůstane tak uvězněn v jiné době  a v jiném světě. Tím je odstartován divoký kolotoč jeho osudů, vyprávěný s nespoutanou fantazií. Není to však to jediné, co se v té době zvrtne. Skupina nesmrtelných egyptským mágů usilujících o egyptskou nadvládu nad světem a zničení anglické hegemonie se rozhodne povolat z podsvětí egyptského boha smrti Anubise (zobrazovaného v podobě člověka se šakalí hlavou). 

Věřte, že to jen začátek, rozjezd nesmírného množství dějů a událostí, které kniha o téměř čtyřech stranách chrlí doslova vražedným tempem, jemuž často nestačíte. Vyprávět je není možné. Snad lze je naznačit některé motivy. Hlavně osudy Doyla, který uniká mágům a podstupuje strastiplnou pouť londýnským podsvětím, kde potkává především dobře organizované bandy žebráků a jejich vůdce. Svět této společenské spodiny s brlohy, doupaty a londýnskými stokami je vylíčen nadmíru drsně, takž i sám Charles Dickens by se mohl učit jak přitvrdit. Ani tajuplný gotický román by Doylovými osudy nepohrdl.

To zdaleka není vše. Bizarní postavy střídají jedna druhou, magický svět tu má zastoupení od trpaslíků přes ožívající dřevěné louitky, maličké elementály ve vaječných skořápkách plujících po Temži nebo zapalující cikánský tábor a jiné nezvyklosti. Doyle proti očekávání statečně vzdoruje všem nástrahám světa, přežije topení v Temži, postřelení i jiná zranění a nepřízně osudu, aby jako pravý hrdina (ač nechtě) přežil všechny úklady. Londýnem mezitím řádí Psohlavý Joe, přecházející bez problémů z těla do těla a zanechávající za sebou tančící opice pokryté srstí.

Vrcholem knihy jsou události v Egyptě, kam je Doyle odvezen, aby opět unikl a zhlížel na tamní svět mága Romanelliho, který předtím stvořil z kapky krve tzv. ka Romanyho. Těch dvojníků (ka) začíná být najednou příliš mnoho (včetně vytvořené kopie básníka Byrona) a vůbec vše se zauzluje tak beznadějně, že jen pozorný čtenář se dokáže ve spleti dějů a postav správně orientovat. Putování v čase pokračuje, magie srší ze všech stránek a dočkáte se možností, které ani autory sci-fi románů nenapadly – jako plavbu nebeskou bárkou, jíž bůh Re putuje nebeským oceánem ke znovuzrození. Nestačíte dýchat, nestačíte sledovat, pro porozumění se musíte občas v textu vrátit. Lze-li mít ke kultovnímu románu nějakou připomínku, pak ji lze vyjádřit jednou větou – Méně by bylo více.

Peklo, jímž projde neprůstřelný a bolestem a útrapám vzdorující Doyle, je dáno i řadou jeho postav, do jejichž těl se dostane – němej Tom, souputník Brenner, švec Ešvlís a pak také básník William Ashbless... Při čtení máte stále sílící pocit, že jste se dostali na horskou dráhu a nejen, že se vám točí hlava, ale padáte do stále větší hloubky. Autorova imaginace je nekonečná a na následující stránce se určitě něčeho zcela nečekaného. Převtělování, skoky v čase, černá magie a její praktiky, vrahové, trpaslíci, žebráci, homunkulové, podivný Mistr na závěsném lehátku, který vše řídí -  to vše vás dostane do varu, z něho není úniku. Čtenář nemůže vydechnou, nemůže se od knihy odpoutat, natolik dobře vás Tim Powers spoutá jako mág svoji oběť. Doylova (či Ashblessova) smrt je dlouho historií předpovězená, ale proběhne jako překvapení pro čtenáře (historii nelze skokem v čase měnit). Jediné, co možná vytušíte je Asblessova manželka...

Při čtení a hlavně po něm zůstane řada otázek, daných jak možnou nepozorností při četbě tak i rychlostí změn, prostředí a převtělenými osobami. Za předpokladu, že věříte v neomylnost autorovy invence, je možné si knihu přečíst znovu a objasnit si některé nejasnosti., ale jako každé kultovní dílo musí mít skupinu fanatických příznivců – možná je najdete a případné otázky si společně prokonzultujete.

Nakladatelství Argus k textu dvoudílné knihy připojilo množství vynechaných scén s autorovým komentářem. Redaktor tohoto svazku byl toho názoru, že „ty kousky, které byly při redakci opravdu vypuštěny, by pro někoho mohly být zajímavé“ ,aby čtenář viděl, co „skončilo na podlaze ve střižně.“ Jsou a vyplatí se je přečíst. Neméně záslužné je připojení povídky odehrávající se ve stejném prostředí jako román, napsané ale o dvacet let později, U NIKOHO DOMA. Poctivou redakční práci doplňuje podrobný profil autora Tima Powerse z pera redaktora Martina &Susta. Zvláštní uznání a obdiv si zaslouží vnitřní ilustrace a obálka Davida Palumbo. Vydání knihy je tak edičním počinem, s nímž jsme se již – k naší škodě - už dlouho nesetkali. BRÁNY ANUBISOVY jsou otevřeny – pro každého vnímavého čtenáře.

TIM POWERS
Americký autor fantastiky, narodil se 29. února 1952 v Buffalu, ovšem od svých sedmi let žije v Kalifornii, kterou si zamiloval. Zpočátku se věnoval žánru science fiction, ovšem uspěl až s dvojicí historických fantasy Stáčení temného piva (1976) a Brány Anubisovy (1983), z nichž ten pozdější, spletitý příběh cestovatele v čase, jenž se v Londýně devatenáctého století utká se zlovolnými mágy, kteří chtějí obnovit slávu Egyptské říše, je autorovým dodnes nejčastěji vzpomínaným dílem. Posléze se stal takřka nepřekonatelným mistrem ve spřádání historických reálií a magických propriet, ať už v pirátské fantasy Na vlnách podivna (1987), jenž inspiroval jeden z dílů filmové série Piráti z Karibiku, v románové dvojici Silou svého zraku (1989) a Hide Me Among the Graves (2012), či ve svém posledním románu Medusa’s Web (2016). O podivné události není nouze ani v autorových románech ze současnosti, k nimž patří i jeho pozdní tituly Declare (2000) a Tři dny do nikdy (2006).

****************************************************
Tim Powers: BRÁNY ANUBISOVY
Z anglického originálu The Anubis Gates přeložil Václav Kříž
vydání třetí
doplněno povídkou Tima Powerse U Nikoho doma

v překladu Richarda Podaného

vydalo nakladatelství ARGO v roce 2019
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.032 s