Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


V síti nechutností a perverze

24.02.2020   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V síti nechutností a perverzeZhruba tak můžeme shrnout několikaměsíční „zážitky“ tří odvážných hereček, předstírající dvanáctileté dívky, které si právě založily účet na různých běžně dostupných sociálních sítích. &Sokující, ale především zdrcující dokument Báry Chalupové a Víta Klusáka, příznačně nazvaný V síti, vstupuje tento týden do kin.  Patří jednoznačně mezi filmy, na které se nezapomíná. A také mezi ty, které jste nikdy vidět nechtěli.
 

Když jsem před několika týdny usedala do křesla pražského kina Světozor, abych mezi ostatními učiteli shlédla předpremiéru snímku V síti, byla ve mně malá dušička. Věděla jsem, co „tam“ asi uvidím, ale na některé filmy, resp. na jejich obsah, se připravit nelze. Tím spíš, pokud jsou tématem děti, úchylové a sociální sítě, které se už dávno staly součástí běžného života velké většiny z nás.

Tři plnoleté dívky dětského vzhledu usedají před monitor počítače, aby se v dokonale postavených kulisách dětských pokojů, coby dvanáctileté puberťačky, připojily na Facebook, Instagram či jiné sociální sítě. Dívky vystupují jako nevinné děti. Nekoketují, neprovokují, nevyhledávají kontakt s cizími osobami. Stačí profilová fotografie s dětským dívčím obličejem a první zájemci o "obyčejný pokec“ už se hlásí. Desítky, stovky nadržených mužů – predátorů a jejich počty narůstají s každou hodinou. Kdo jsou a o co jim jde?

Prvním děsivým odhalením dokumentu je skutečnost, že často nejde o pedofily ani o kohokoliv s jakoukoliv psychiatrickou diagnózou. Navenek solidní pán, úspěšný podnikatel či táta od rodiny - i takhle může vypadat člověk, který touží po skalpu vašeho dítěte. Přestože všichni z mužů mají v dokumentu rozmazaný obličej, dokážeme odtušit, že kromě jednoho relativně pohledného mladíka je velká část predátorů z kategorie (vysoce) neatraktivních mužů různých věkových kategorií, kteří o skutečnou ženu tak říkajíc ani nezavadí. Přesto, jednoznačný návod jak poznat potencionálního predátora neexistuje. Samotné herečky říkají, že během tohoto experimentu mluvili také s vysloveně sympatickými a charismatickými muži, od nichž by podobné choutky rozhodně nečekaly. Tak či onak, přímočarost a drzost, s níž svádějí náctileté dívky je vysloveně odzbrojující. Své žádosti o ukázání "prsíček", fotku přirození, video masturbace či posléze žádost o osobní setkání, na jehož konci bude v ideálním případě pro predátora pohlavní styk s malou naivní holkou, pronášejí zkušeně a v klidu. Jednoduše tak, jako by nic špatného nedělali. Jako by to, čeho se dopouštějí, bylo úplně normální. Jako by nevadilo, že si při rozhovorech o koníčcích inkriminovaných dívek dělají pod zorným polem webkamery dobře, jako by nevadilo dětem posílat videa masturbujících penisů anebo pornografická videa. Jenže, soudě dle ohlasů české společnosti, která film V Síti diskutuje už několik měsíců před jeho premiérou, to vadí. Hodně. Ale, co s tím?

Tahle otázka napadne při sledování filmu asi každého a jednoduchou odpověď rozhodně nečekejte. Z pohledu pedagoga bych doporučila s dětmi co nejvíce komunikovat, a to i o tématech, která v jejich věku byla pro nás samotné zapovězená. Velké pracovní nasazení rodičů děti často odsouvá na druhou kolej a jsou to právě sociální sítě a sexuální predátoři, kteří dokážou našim dětem od pocitu samoty a neporozumění "spolehlivě" pomoci. Cena je vysoká. Bohužel, taková je doba a proto více než kdy jindy platí, že štěstí přeje připraveným. Právě k tomu směřuje záměr školních projekcí filmu V síti. Ústřední protagonistky v nich vstupují do děje filmu a radí dětem, jak se v podobných situacích, do kterých se dívky během chatů a videohovorů  na internetu dostaly, zachovat. Jedná se samozřejmě o dětskou verzi filmu, ale i tak ji tvůrci nedoporučují dětem mladším 11 let věku. Projekce budou nabízeny školám, ostatně, většina z nich je má v tuto chvíli již naplánované anebo v jednání. Necenzurovaná verze přichází do kin tento čtvrtek a měla by být přístupná od 15 let.

Film V síti nikoho nehodnotí. Ukazuje realitu takovou, jaká je. Celou "past" dokumentuje od prvotních castningů, budování filmového studia, první chaty s predátory. Provádí nás celým procesem až po osobní setkání dívek s některými z můžů, nechybí osobní konfrontace. Protože téma je to opravdu hutné, Klusák atmosféru chytře odlehčuje mnohdy bizardními situacemi či dialogy, které kinosál nejednou rozesmějí. Ale i tak tenhle dokument není pro každého a strávit ho, tím spíš pokud máte malé dítě, nějakou dobu spolehlivě potrvá.


Žijeme v době, kdy nebezpečí číhají takřka na každém rohu. Velkou většinu z nich má na svědomí paradoxně jeden z největších vynálezů lidstva - internet. Film V síti není hezká podívaná, ale vidět by ji měl nepochybně každý, kdo má děti. Možná se některým konečně rozsvítí a pochopí, že jejich ratolesti skutečně data v mobilu nepotřebují, a že vstup na sociální sítě od určitého věku má svoje dobré důvody. Možná se po shlédnutí filmu V síti začnou bát. A možná je to tak dobře.

Foto: hithit.com (https://www.hithit.com/cs/project/6099/v-siti)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.093 s