Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jitka Malczyk – housle ve víru vášní a cest

03.03.2020   Pavla Hložková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jitka Malczyk – housle ve víru vášní a cestHouslistka Jitka Malczyk je nejen zdatná experimentátorka, ale především žena činu, která se během svých cest nebojí nasávat atmosféru rozličných kultur a národů a ztělesňovat a předávat ji v domácí atmosféře českých klubů a koncertních pódií. Pojďme se podívat na její současné projekty…

Jedním z déletrvajících projektů Jitky Malczyk je její fúze s kytaristou Vojtěchem Jindrou ve formě tzv. Neotradu, jímž nazývají moderní autorskou hudbu s keltským nádechem. Sice takto v komorní sestavě, ale možná o to upřímnější a přesvědčivější podání nejen kvůli tomu, že se dokáží na sebe dokonale nacítit. Během prvního roku společného působení na scéně odehráli dokonce kolem padesáti koncertů.

V dubnu 2018 proběhla v pražské La fabrice premiéra komediálního rytmikálu HRA tanečníka a choreografa Andreje Mikulky. Jitka Malczyk a Vojtěch Jindra k němu složili hudbu a zároveň v něm vystupují. Nová premiéra a reprízy tohoto představení jsou plánovány na sezonu 2020.
Druhým z pilířů umělčina růstu je spolupráce na projektu Deliou (bretonsky Listí) s francouzskou harfenistkou Celestine Doedens.  Během ní Malczyk často rozezvučí i norské hardangerské housle, na které hrála například i během festivalu Pražské jaro Rohanskou jízdu z Pána prstenů. Deliou budete moci slyšet v rámci několika koncertů během jarního českého turné začátkem dubna 2020.

Představivosti se meze nekladou, a proto jedním z posledních projektů Jitky Malczyk je spolupráce s bosenským zpěvákem Predragem Duronjičem, nové uskupení  pojmenovali Sarraf. S kytarou ho doplňuje Jan Pácha a s kontrabasem Martin Chaloupka. Jejich potenciál se rozvíjí s každým koncertem a každou písní, předvést dokáží jak živou balkánskou dechovku, tak tklivé lidové písně. Sarraf znamená v překladu pokladnice  a jaké poklady z ní dále představí během jejich historicky první koncertní sezony, přiblíží následující pozvánka: „Z té naší balkánské pokladnice vám nabídneme šperky různých národů, které projely, zdržely se a žijí v těchto krajích. Není nutné je jmenovat, neboť kultura, kterou vytvořili, se podobá jídlu s názvem lonac (hrnec). Je plné chutí, vůní a koření a každý si vybere to své.“

Sarraf mají za sebou  zimní tour a chystají bohatou letní sezonu 2020.

Více informací: jitkamalczyk.com
Zdroj fotografií: archiv autorky
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0425 s