Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ČISTÁ DUŠE – TV tip – utkat se s nepřízní osudu

06.03.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ČISTÁ DUŠE – TV tip – utkat se s nepřízní osuduVelice nezvyklý je tento životopisný film. Většinou jsou podobné filmy točeny jako pocta zemřelému géniovi. Zde je hlavní postavou vědec, který v době natáčení žil a pracoval – dokonce zemřel až 14 let poté při automobilové nehodě. Jeho jméno John Forbes Nash Jr (1928 – 2015) vám možná nebude blízké, takže připomeňme, že to byl americký matematik, pracující v oblastech teorie her a diferenciální geometrie. V roce 1994 mu byla za přínos k teorii her udělena Nobelova cena za ekonomii. Společně s ním ji získali i další dva matematici Reinhard Selten a John Harsanyi.
 
Životní dráha matematika – byť geniálního – by možná pro tři čtvrtiny národa, kteří matematiku z duše nenávidí, nebyla tak zajímá. Do života si však J.F. Nash přinesl i prokletí – paranoidní schizofrenii, která se stále více projevovala v bludech a v tom, že nebyl schopen rozlišovat mezi reálnou skutečností a fiktivním světem. Třicet let bojoval s plně rozvinutou chorobou a snažil se ji zvládat.

Začněme ale od začátku. V září 1947 navštěvuje talentovaný, ale poněkud podivínský student John Nash Princetonskou univerzitu. Je posedlý touhou objevit něco nového, přelomového. S ostatními studenty se příliš nesblížil. Nezajímají ho večírky v koleji, sezení v hospůdkách ba ani dívky v ročníku. Přesto to není suchar, ale kolegy často odzbrojuje povýšeneckým černým humorem.
Na konci studií rozpracováva univerzální teorii her, za niž později získává Nobelovu cenu. Následná práce na Massachusettslém institutu techologie (MIT) ho příliš neuspokojuje, ale zde se setká se studentkou Aliciou (Jennifer Connellyová), která ho okouzlí a později se vezmou. Nash přijme nabídku od Pentagonu. Ministerstvo obrany potřebuje pomoc s luštěním nepřátelských kódů. Ale poté, co se v jeho životě objeví tajemný muž Parker (Ed Harris) a pověří ho hledáním sovětských šifer v denním tisku, skončí jeho úsilí na psychiatrické klinice. Zde se mu snaží dostat z mozku špiony i tajné úkoly a sdělují mu diagnózu schizofrenie, s níž nadále musí a bude bojovat...

Příběh „šíleného“ vědce vznikl podle stejnojmenn knihy Sylvie Nassarové. Režie se ujal Ron Howard (ZÁMOTEK, NAVŽDY A DALEKO, OHEŇ, APOLLO 13, ANDĚLÉ A DÉMONI, INFERNO). Není to jen příběh o bláznivém géniovi a jeho nemoci. Je to hlavně o člověku, kterého osud podrobuje jedné z nejtěžších zkoušek. Vždy racionální student i muž si vždy své teorie potřebovat ověřit důkazy. Po zjištění nemoci si musí předefinovat celý světonázor a naučit se rozlišovat, která dimenze reality je skutečná a která je pouze produktem jeho zasažené mysli. „Je to jedno z nejdokonalejších ztvárnění stavů schizofrenie, myslím v umělecké fikci, jaké jsem kdy viděl,“ přiznal se v Lidových novinách Jan Vodňanský. A dodejme, že v neposlední řadě je to také film o lásce, příběh silné a čisté lásky, která dokáže vzdorovat nejtěžším tragédiím. O lásce, která inspiruje a dává sílu k boji se životem.
Film by nemohl být tak upřímný a pro diváky zajímavý, nebýt excelentního hereckého výkonu Russella Croweho. Příznaky choroby dokáže jemně naznačit již ve studentském věku, kdy je to spíše podivín, kterého trochu koriguje prostopášný spolubydlící Charles (Paul Bettany). Až později, takřka bez přechodu, vklouzne Crowe do role pacienta. Ani v ní není ušlápnutým nemocným, ale u vědomí, že se s nemocí musí porvat, ber ji s mírným nadhledem. Je pak vítězstvím jeho vůle, že jí nikdy nepodlehne zcela. Již citovaný Jan Vodňanský se o jeho výkonu vyjadřuje v superlativech: „Vypadá to, že musel důkladně pozorovat pacienty s touto diagnózou, studovat proměny jejich fyziognomie, hru tváře, změnu způsobu chůze, celý habitus postavy. To všechno Crowe vyjadřuje zevnitř, ne deklarativně...“
ČISTÁ DU&SE je mimořádně vydařený snímek o těžkém boji s nepřízní osudu, o člověku s výjimečnými schopnostmi, kterému hrozí pád až na dno. Howardův film se na rozpor (či podobnost) mezi genialitou a duševní nemocí, dívá objektivem nemocného Johna, takže divák do poslední chvíle netuší, co je skutečnost a co se odehrává jen v jeho mysli. Film si po zásluze odnesl čtyři Oscary (za nejlepší film, Ron Howard za režii, Jennifer Connellyová za nejlepší vedlejší ženskou roli a Akiva Godman za nejlepší adoptovaný scénář). Navíc byl nominován na Oscary za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, nejlepší střih, nejlepší masky a nejlepší hudbu. Na jiných místech či festivalech získal film dalších 18 cen z 29 nominací.
Fota: imdb. com, abeautifulmind.com, csfd.cz..

*****************************************************
ČISTÁ DUŠE (A Beautiful Mind)
USA 2001, režie Ron Howard
uvádí ve středu 11. března Prima Max od 20,00 hodin

 
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0249 s