Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


HŘÍCHY HOLLYWOODU – román americké spisovatelky Alessandry Torre

11.03.2020   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

HŘÍCHY HOLLYWOODU – román americké spisovatelky Alessandry TorreKdyby se kniha jmenovala HŘÍ&SNÍK Z HOLLYWOODU bylo by to blíže pravdě. Kdo čeká pohled na natáčení a vztahy mezi členy štábu velké produkční společnosti si po čase uvědomí, že zde půjde o něco jiného. Není to ÚDOLÍ PANENEK s mumrajem pikantností ze zákulisí. Autorka se soustřeďuje jen na dvojici hlavních postav - naprosto nesourodých lidí ze zcela odlišných světů, kteří na první pohled nemají a nemohou mít nic společného.
 
On – Cole Masten - je hollywoodská hvězda, zvyklá na přepych, obletování fanynek a oslavování svých úspěchů. Ona Summer Jenkinsová - děvče z malého města Quincy ve státě Florida. On boháč, ona chudá, on proslavený, ona nenáviděna obyvateli městečka za to, co provedla před třemi roky na své neuskutečněné svatbě. Jemu projde všechno. I rozvod s nevěrnou Nadiou se zdá být dík zkušenému právníkovi nekonfliktní. Ona chudá hezká dívka žije pouze s matkou, bývalou královnou krásy, a sní o tom maloměsto opustit a zbavit se pohrdání místních, kteří zbohatli na akciích Coca-Ccoly („Zmiňte v Quincy moje jméno a obličeje místní smetánky se stáhnou odporem.“).

Jejich osudy se však prolnou. Yankeeové z Hollywoodu si vybrali Quincy jako jižanské městečko pro svůj nový film BOHATSTVÍ V LAHVI, bez toho, že by se nějak s místními dohodli, „neměli ani ponětí, do čeho právě vlezli.“ Sever proti Jihu, můžete si v duchu slavného bestselleru říci. Summer nejprve pomáhá agenu Benovi najít ubytování a místo pro početný štáb a když ji uvidí hvězda Cole Masten začne se chovat jako princ, když spatřil Popelku. Je jasné, že chemie mezi nimi udělá své a Summer zaujme proto, že je zcela jiná než hvězdičky, které lezly slavnému herci do postele v Hollywoodu. Je nejen krásná, ale i vtipná až sarkastická („Na druhou stranu jsem uměla uvařit masové knedlíčky a přivést se k orgasmu během pěti minut. Ne zároveň, samozřejmě. Tak talentovaná jsem nebyla.“) Nejen, že trochu drzou a svéráznou jižanskou krásku prosadí Cole Masten do hlavní role v připravovaném filmu, ale Sommer se stane jeho posedlostí. Vydrží odolávat svodům zkušeného hříšníka a vydráždit ho k nepříčetnosti? 

Celý román Alesandry Torre je vlastně o přibližování, oddalování a novém sblížení dvou různých povah, životních zkušeností a názorů na svět ústřední dvojice – jedním slovem je to kniha o lásce. Nijak jednoduché, prosté, ale o to upřímnější, že vyrůstá z počáteční nenávisti do trvalého vztahu - od „Cole Masten byl můj nepřítel od začátku.“  až po „Jsem tak šťastná, že jsem ho nezastrašila, jsem šťastná, že mě nepřestal pronásledovat. Protože „společně zvládneme cokoli.“

Romanci o Popelce, kterou najde všemi obletovaný princ, můžete brát jako pohádku. A můžete si vzít za příklad i známou Krásku a zvíře, byť „zvíře“ není ošklivé, ale sexuálně neuspokojené. V obou případech je to láska, která rozezní srdce aktérů a dá příběhu ten správný říz. Láska, která dokáže dělat zázraky a měnit i takové povahy jako byl sebestředný, sobecký a hříšný Cole Masten. Autorka knihy Alessandra Torre velice zkušeně provede čtenáře úskalími vztahu, přičemž jednu část vypráví Summer sama a proměnu Coleho líčí autorka objektivně. Obě tyto linie se navzájem prolínají v krátkých kapitolách a obě znamenitě fungují. Vše spěje, tak jako v pohádce, k závěrečnému happy endu. Cole si svoji Popelku odvede do „velkého“ světa a stane se z nich sehraná dvojice. Sommer to komentuje: Říkají, že láska znamená, že v někom naleznete druhou část své s¨duše. Já už ji našla. Našla jsem jeho a nechala ho se mnou zápasit, přitlačit mě k zemi, načež jsem naše pozice otočila a prohlásila ho za vlastního.“
Love story v té nejlepší kvalitě od spisovatelky, která ji dokáže podat tak, že se svírá srdce i duše. Peripetie erotiky si neberou zábrany, a je jasné, že tohle a takto přesvědčivě to dokáže napsat jen a jen žena. Žena zkušená a lásky znalá, žena, která ví, co může od muže očekávat. Je to čtení spíše pro ženy, je to o ženské cestě k hledání potěšení, lásky a štěstí. Ale i mužům je dovoleno si prožít svůj sen o erotickém ideálu. Jen nesmíme příliš brát v potaz rozum, ale řídit se citem, který nám zprostředkuje silný a dlouho trvající zážitek. Teprve poté se začne rozum ptát, proč autorka nevyužila příležitost popsat jak obyvatelé městečka reagují na vpád „zvrhlých“ filmařů, proč je popsané natáčení a celý ten mumraj stovek zainteresovaných lidí nesmírně zjednodušeně až naivně. A také se asi sami sebe zeptáte, jak může podobný vztah vydržet v jiném prostředí než v  Quincy. Ale raději se neptejte – každá pohádka končí slovy:„..a žili dál šťastně,“ tak to přejme i Summer a Colemu.

Fota z filmu Hollywood Dirt natočeného v roce 2017 režisérem Tosca Muskem. V hlavních rolích.Emma Rigbyová a Johann Urb. Zdroj: thesum.co.uk, mysterypress.cz, muvy.cz
****************************************************
Alessandra Torre: HŘÍCHY HOLLYWOODU
z anglického originálu Hollywood Dirt přeložila Hana Láryšová
vydalo nakladatelství Mystery Pres, s.r.o., Praha, 2020
 

Alessandra Torre
Alessandra Torre je americká spisovatelka, jejíž romány se pravidelně umisťují na horních příčkách žebříčku bestsellerů erotické beletrie. Její prvotina, Nevinnost se zavázanýma očima, která se rozrostla do podoby trilogie, se stala okamžitě čtenářským hitem.
V roce 2014 publikovala svůj první erotický thriller Dívka z 6E, který si vysloužil chválu čtenářů i kritiky, jež ji označuje za „novou E. L. James“. Její romány přitom vzbuzují mnohem větší pozdvižení než svého času Padesát odstínů šedi.
Často se střetává s cenzurou internetových prodejců, kteří odmítají její díla nabízet proto, že jsou příliš lechtivá a sexuální či proto, že mají až příliš odvážné obálky. Alessandra na tyto námitky vždy odpovídá, že obálku vyměnit lze, příběh nikoli.
Alessandra Torre bydlí na Floridě s manželem a synem, a když zrovna nepíše, ráda sleduje americký fotbal a filmy, jezdí na koni nebo si čte. Více o autorce naleznete na www.alessandratorre.com.

 
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.198 s