Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TOUHA ZVANÁ ANADA - TV tip – filmová balada o osudové milostné vášni

13.03.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TOUHA ZVANÁ ANADA - TV tip – filmová balada o osudové milostné vášniRežisérský tandem Jan Kádár a Elmar Klos si po filmu OBCHOD NA KORZE, jedním z nejvýznamnějších snímků naší kinematografie oceněném v roce 1966 americkým Oscarem, musel počkat na další práci celé čtyři roky. Předtím spolu natočili celkem sedm filmů od ÚNOSU v roce 1952 až po vysoce aktuální filmy SMRT SI ŘÍKÁ ENGELCHEN a OBŽALOVANÝ. Ne že by nabídky na film neměli, ale sešlo třeba z natočení VÁLKY S MLOKY s americkou producentkou paní Desmaraisovou a na přepis Mňačkova románu JAK CHUTNÁ MOC stále ještě nebyla ta správná doba.
 

Přesto oznámení, že budou na Slovensku realizovat přepis baladického románu maďarského spisovatele Lajose Zináhyho NĚCO NESE VODA překvapilo. Hlavně únikem od společenské angažovanosti posledních filmů k milostné baladě. Původně to byla americká zakázka a až později došlo k dohodě s Barrandovem a k natočení koprodukčního filmu se společností M.P.O, Production Inc. New York.

Rade Markovič
TOUHA ZVANÁ ANADA je příběh zcela intimní. Odehrává se ve dvacátých letech na březích Dunaje a poznáme v něm život dunajského rybáře Jánoše, žijícího v poklidném soužití se svojí rodinou a přírodou. Jeho dosavadní život je jednoho dne narušen tím, že v řece vyloví „mořskou pannu.“ neznámou krásnou polomrtvou dívku. Okamžitě se do krasavice zamiluje a ač se tomu brání jakkoli, nakonec převaze citů podlehne. Jeho neovladatelná milostná vášeň zlomí morální závazky a překročí hranici dovoleného. Za touto hranicí už je možné všechno, i zločin...
 
Milena Dravičová, Pola Pritchettová
Tvůrci dali této baladě neobvyklý tvar. Místo jednoduché časové posloupnosti, jakou by si podobný příběh vyžádal, zvolili metodu moderního filmu. V té se prolíná minulost s přítomností, podstatnou roli zde hrají vzpomínky, sny a vidiny aktérů. Navíc je tu (možná zbytečná) trojice námořníků (Jozef Kroner, Gustáv Valach a Vlado Müller), , kteří jako porota (či antický chór) komentují hrdinovo počínání a děj posouvají kupředu.

Pola Pritchettová
Ještě jsme nezmínili, že do hlavní rolí vybrali režiséři srbského herce Rudo Markoviče, s nímž se setkali již při realizaci filmu TŘI PŘÁNÍ. Tajemnou Anadu ztělesnila Američanka Pola Pritchettová, až dosud neznámá fotomodelka. Významnou roli zde má Milena Dravičová, srbská herečka v roli rybářovy ženy Zuzky. Jejího starého otce hraje Jaroslav Marvan.

Pola Pritchettová
Prostý a lidský příběh filmu byl natočen ve slovenštině. Mimořádně krásné záběry úchvatné dunajské lužní krajiny, dávající příběhu širší rozměr přírodního mýtu. Jsou dílem kameramana Vladimíra Novotného. Jen pro zajímavost – tyto záběry mají dnes až dokumentární hodnotu. Tento svět již dnes neexistuje, musel ustoupit při stavbě vodního díla Gabčíkovo-Nagymaros.
*****************************************
TOUHA ZVANÁ ANADA (Desire Called Anada/Adrift)
Československo, USA 1969
režie Ján Kadár, Elmar Klos
uvádí v pondělí 16. března Československo od 20,20 hodin

 
 


 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1017 s