Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


LOVEC JELENŮ – TV tip – Krvavá ruská ruleta ve Vietnamu

20.03.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

LOVEC JELENŮ – TV tip – Krvavá ruská ruleta ve VietnamuV roce 1978 opustila provokativně promítací sál západoberlínského festivalu sovětská delegace na protest proti uvedení amerického filmu LOVEC JELENŮ režiséra Michaela Cimina. Ne kvůli uměleckým kvalitám. Lovec jelenů patří k uměleckým vrcholům filmů s vietnamskou tématikou (např. NÁVRAT DOMŮ, JAKOBŮV ŽEBŘÍK, ČETA, OBĚTI VÁLKY).
 

Pochopitelně ani do našich kin se film tehdy nemohl dostat a spatřit jsme ho mohli až po patnácti letech v roce 1993. Co vadilo tehdejším mocipánům na díle, oceněném pěti Oscary (za nejlepší film, režii, mužskou vedlejší roli (Christopher Walken), střih a nejlepší zvuk?) V podstatě hlavně scény naturalisticky ukazující zvěrstva, jichž se dopouštějí „zlí“ Vietnamci na zajatých Američanech. Věznitelé, vedení a vyškolení ruskými důstojníky, se neštítí krutých mučení a také je nutí hrát s nimi „ruskou ruletu“ s jednou kulkou ve zbrani. Tato vietnamská epizoda, byť okořeněná silně drastickými scénami, je však pouze částí mnohovrstevného díla.

Christopher Walken
Tříhodinový film vzpomene nejprve zázemí tří nerozlučných přátel, příslušníků ruské imigrantské menšiny, dělníků z ocelárny průmyslového pensylvánského městě Clairton. V první části v pečlivé drobnokresbě s důrazem na detaily zobrazuje Cimino život této komunity, která si zachovává tradiční pravoslavné zvyky a obřady, viz třeba dlouhá pečlivě inscenovaná scéna svatby) a také „lov na jelena“, který má podtrhovat mužné vlastnosti. Mike (Robert De Niro), Nick (Christophen Walken) a Steven (John Savage) dostanou povolávací rozkaz a zanedlouho se ocitnouz ve vybuchujícím pekle vietnamské války, kde platí jediné pravidlo: zabít, abys nebyl sám zabit. Po téro druhé, dramatické části, přijde ještě závěr, zdůrazňující odraz války v psychice přímých účastníků.

Christopher Walken, Roberrt De Niro
Film je postaven na vynikajících hereckých výkonech trojice protagonistů. Zvláště vyniká Robert De Niro jako silácký chlapík s homosexuálními sklony, který je morálně a citově nejsilnější z trojice a přežije válku poměrně nedotčeně. Walken jako citlivý a zranitelný člověk, se úplně rozsype, Savage, méně traumatizovaný než Walken odnesl trauma války citově. Pro Meryl Streepovou v roli Savageovy mladé ženy to byla jedna z prvních významných rolí rolí. 

Meryl Streepová, Robert De Niro
Smysl Ciminova filmu je ve snaze podat pravdivý obraz vietnamské války, kdy na obou stranách fronty se degraduje člověk v polozvíře ovládané jen svými pusy. V druhém plánu pak vyvstává otázka schopnosti (či spíše neschopnosti) válkou poznamenaných lidí zapojit se do běžného mírového života (viz též Ashbyho NÁVRAT DOMŮ). „Jen silný zvítězí, jen toho nezničí válka vnitřně,“ prohlásil Cimino. Otázku, proč vůbec musí člověk válečné útrapy podstupovat, si musí každý divák položit sám.
Foto: csfd.cz, dvd.premiere.cz
**************************************** 
LOVEC JELENŮ (The Deer Hunter)
USA 1978, režie Michael Cimino
uvádí v pátek 27. března Televize Barrandov od 22,35 hodin 
 
 
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2054 s